01.06.2021 | Czytano: 2542

MŚ. Rozwiązane zagadki

Czy Kanada podzieli los Szwedów i zabraknie jej w ósemce mistrzostw świata elity? To było najważniejsze pytanie ostatniego dnia eliminacji.

Sytuacja w grupie B była skomplikowana. Klonowe Liście musieli wygrać, ale gdyby przegrały to awans uzyskałby Kazachstan. A w grze jeszcze byli Niemcy i Łotysze, którzy podobnie jak Kanada przystępowała do dzisiejszego dnia z dziewięcioma punktami, ale… Niemcy i Łotwa ograła przybyszów z kolebki hokeja.

Kanadyjczycy szybko objęli prowadzenie, ale na początku drugiej je stracili. Również drugiego prowadzenia nie utrzymali i trzeba było przeprowadzić dogrywkę. W tym momencie Kazachstan mógł już się pakować.  Dodatkowy czas był niezwykle ciekawy, akcje stuprocentowe z obu stron. Najlepszą mieli Finowie, których dwóch samotnie jechało na bramkę rywala i nie dali gola.  Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Ostatnia nadzieja na przedłużeniu pobytu w Rydze Kanada miała w rzutach karnych. I je nie wygrała! Musiała czekać. Dla nich  mecz Niemcy – Łotwa musiał zakończył się z 60 minutach. Inne rozwiązanie eliminowało ich z walki o medale. Byłaby to pierwsza gdyby ich zabrakło w play off, czyli  od roku 1992 gdy obowiązuje ten system.

Nie dogadali się

Przy remisie po 60 minutach gry Niemcy i Łotwa zagrają w ćwierćfinale. Przed meczem wszyscy zadawali sobie pytanie: Czy istnieje ryzyko porozumienia? Szybo zostało rozwiane. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo szybko objęli dwubramkowe prowadzenie. Gospodarze turnieju rozpoczęli mecz bardzo spięci, Do gry wrócili dopiero w drugiej tercji. Atakowali non stop, ale tylko raz udało im się umieścić krążek w bramce. Trzecia tercja to nieustanne dążenie doprowadzenia do wyrównania. Byli jednak nieskuteczni, nie potrafili wykorzystać liczebnych przewag. Inna rzecz, że przeciwnik wyśmienicie się bronił, blokował strzały i jak tylko nadarzała się okazja kontratakował. Wycofanie bramkarz też nie przyniosło spodziewanego efektu i gospodarze zegnają się z turniejem. Kanada może podziękować Niemcom, że zostaje w turnieju.

Rosja przed Szwajcarią

W grupie A Szwajcarzy nie mieli najmniejszych problemów, by pokonać Brytyjczyków 6:3 i czekali na wynik meczu Rosjan z Białorusią. Od tego wyniku zależało, który zespół – Szwajcaria czy Rosja – przystąpią do play off z pierwszego miejsca. Rosjanie nie mieli najmniejszych problemów, by pokonać najsłabszy zespól w grupie. 6:0 to najniższy wymiar jaki spotkał zespól Michaiła Zacharowa. A więc w ćwierćfinale Rosja – Kanada!

Kontuzja podczas…ostrzenia
Najciekawiej zapowiadał się duet Czechów ze Słowacją. W ostrej walce trenerzy nie wystawili swoich najlepszych graczy. Hrubec, Hronek, Kovar, Kubalik, Vrana, Sekac po stronie czeskiej, z drugiej Daloga, Hrivík, Skalicky, Roman… Lista zawodników pozostawionych przez trenerów obu drużyn była naprawdę długa. Mimowolnie dołączył do nich Filip Chytil, który odniósł kontuzję podczas ostrzenia. Reprezentacja Czech  utrzymywała wysokie tempo przez cały pojedynek, podczas którego strzeliła siedem bramek (pierwsza 0:29!). Czesi wygrali 7:3 i w ćwierćfinale zmierzą się z obrońcami mistrzowskiego tytułu, Finlandią. Słowacy zaś trafili na Amerykanów, którzy po zwycięstwie nad Włochami wygrali grupę.

Grupa A
Wtorek, 1.06. Szwajcaria – W. Brytania 6:3, Słowacja – Czechy 3:7, RKO – Białoruś 6:0.

Grupa B
Wtorek, 1.06. Kanada – Finlandia 2:3 po karnych, Włochy – USA 2:4, Niemcy – Łotwa 2:1.

Grupa A
Piątek, 21.05.  Rosyjski Komitet Olimpijski (RKO) – Czechy 3:2, Białoruś – Słowacja 2:5.
Sobota, 22.05. Dania – Szwecja 4:3, Wielka Brytania – RKO 1:7, Czechy – Szwajcaria 2:5
Niedziela, 23.05: W. Brytania – Słowacja 1:2, Szwecja – Białoruś 0:1, Dania – Szwajcaria 0:1.
Poniedziałek, 24.05. Słowacja – RKO 3:1. Czechy – Białoruś 3:2 po dogrywce
Wtorek, 25.05. W. Brytania – Dania 2:3 po dogrywce. Szwajcaria – Szwecja 0:7.
Środa, 26.05. RKO – Dania 3:0, Białoruś – W. Brytania 3:4
Czwartek, 27.05. Szwajcaria – Słowacja 8:1, Szwecja – Czechy 2:4
Piątek, 28.05. Szwecja – W. Brytania 4:1, Dania – Białoruś 5:2.
Sobota, 29.05. Czechy – W. Brytania 6:1, Szwajcaria – RKO 1:4, Słowacja – Dania 2:0.
Niedziela, 30.05. Białoruś – Szwajcaria 0:6, Szwecja – Słowacja 2:1
Poniedziałek, 31.05. Czechy – Dania 2:1 po karnych,  RKO – Szwecja 3:2 po karnych

Grupa B
Piątek, 21.05. Niemcy – Włochy 9:4, Kanada – Łotwa 0:2.
Sobota, 22.05. Norwegia – Niemcy 1:5, Finlandia – USA 2:1, Łotwa – Kazachstan 2:3 po karnych.
Niedziela, 23.05. Norwegia – Włochy 4:1, Kazachstan – Finlandia 2:1 po karnych, Kanada – USA 1:5
Poniedziałek, 24.05. Łotwa – Włochy 3:0, Niemcy – Kanada 3:1
Wtorek, 25.05. USA- Kazachstan 3:0, Finlandia – Norwegia 5:2.
Środa, 26.05. Kazachstan – Niemcy 3:2, Kanada – Norwegia 4:2
Czwartek, 27.05. USA – Łotwa 4:2, Finlandia – Włochy 3:0.
Piątek, 28.05. Kazachstan – Kanada 2:4, Łotwa – Norwegia 3:4 po karnych
Sobota, 29.05. Włochy – Kazachstan 3:11, Norwegia – USA 1:2, Niemcy – Finlandia 1:2.
Niedziela, 30.05. Włochy – Kanada 7:1, Finlandia – Łotwa 3:2 po dogrywce
Poniedziałek, 31.05. USA – Niemcy 2:0, Norwegia – Kazachstan 3:1