31.01.2010 | Czytano: 1414

Narciarskie ewolucje (+zdjęcia)

Niemiec Roy Kittler oraz Zuzanna Stromkova ze Słowacji zostali zwycięzcami zawodów The North Face Polish Freeskiing Open 2010, które w miniony weekend odbyły się w Zakopanem. Mistrzem Polski we Freeskiingu został zakopiańczyk Szczepan Karpiel. Tym samym powtórzył sukces z ubiegłego roku i wywalczył sobie przepustkę do finału The North Face Ski Challenge w Val Thorens we Francji.

Była to już siódma edycja Polish Freeskiing Open i miała bardzo mocną, międzynarodową obsadę. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Freeskilingu i Agencja Snow PR. Sponsorami – The North Face, Sony Vaio, Fiat i Armada. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły widzom na Harendzie sporo emocji. Uczestnicy zawodów mieli o co walczyć. Zwycięzcy rozdzielili nagrodę w wysokości 15 000 zł. Były też inne atrakcyjne nagrody. Czterej niesponsorowani zawodnicy w wieku od 12 do 20 lat - Stanisław Kostor, Jakub Kozioł, Jan Gąsienica Daniel, Pavel Kuricow - otrzymali przepustki do finałów The North Face Ski Challenge w Val Thorens. Czeka ich niesamowita przygoda i zarazem szansa na zawarcie kontraktu sponsorskiego Koszty podróży do tej francuskiej miejscowości pokrywa sponsor główny.

Rywalizacja trwała dwa dni na potężnej skoczni oraz w rail parku. Już podczas piątkowych kwalifikacji poziom pokazywanych ewolucji robił duże wrażenie. Na skoczni królował Per Christian Fosse z Norwegii, na railach najlepsze tricki pokazał Roy Kittler, który zwyciężył także w rozgrywanej wieczorem Night Session.

Najbardziej widowiskowe ewolucje można było zobaczyć dopiero nazajutrz. Skoki zapierające dech w piersiach. Jak choćby Norwega Pera Christiana Fosse, który wykonał bardzo trudny technicznie skok Kangaroo Flipa PC. Po tej półfinałowej ewolucji wydawał być się murowanym kandydatem do zwycięstwa. Tymczasem w finałowej serii fantastyczny przejazd zademonstrował Niemiec Roy Kittler. Double cork 900 dał mu zwycięstwo w zawodach. Wyprzedził on Szwajcara Jonasa Hunzikera, a wspomniany Norweg stanął na najniższym stopniu podium.

Na „pudło” nie doskoczył Szczepan Karpiel z Zakopanego, skacząc sw 900. Uplasował się na czwartej pozycji, najbardziej nielubianej przez sportowców. Tytuł wicemistrza Polski, również drugi raz z rzędu, wywalczył Jan Krzysztof. Podium uzupełnił Piotr Wojarski, który do finałów dostał się mimo ciężkiego upadku w czasie treningów.

W rozegranych na zakończenie zawodów finałach konkurencji Rails ponownie bezkonkurencyjny okazał się Niemiec Roy Kittler. Wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Slepecka ze Słowacji.