31.01.2010 | Czytano: 1270

Narciarskie ewolucje (+zdjęcia)

Niemiec Roy Kittler oraz Zuzanna Stromkova ze Słowacji zostali zwycięzcami zawodów The North Face Polish Freeskiing Open 2010, które w miniony weekend odbyły się w Zakopanem. Mistrzem Polski we Freeskiingu został zakopiańczyk Szczepan Karpiel. Tym samym powtórzył sukces z ubiegłego roku i wywalczył sobie przepustkę do finału The North Face Ski Challenge w Val Thorens we Francji.

Była to już siódma edycja Polish Freeskiing Open i miała bardzo mocną, międzynarodową obsadę. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Freeskilingu i Agencja Snow PR. Sponsorami – The North Face, Sony Vaio, Fiat i Armada. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły widzom na Harendzie sporo emocji. Uczestnicy zawodów mieli o co walczyć. Zwycięzcy rozdzielili nagrodę w wysokości 15 000 zł. Były też inne atrakcyjne nagrody. Czterej niesponsorowani zawodnicy w wieku od 12 do 20 lat - Stanisław Kostor, Jakub Kozioł, Jan Gąsienica Daniel, Pavel Kuricow - otrzymali przepustki do finałów The North Face Ski Challenge w Val Thorens. Czeka ich niesamowita przygoda i zarazem szansa na zawarcie kontraktu sponsorskiego Koszty podróży do tej francuskiej miejscowości pokrywa sponsor główny.

Rywalizacja trwała dwa dni na potężnej skoczni oraz w rail parku. Już podczas piątkowych kwalifikacji poziom pokazywanych ewolucji robił duże wrażenie. Na skoczni królował Per Christian Fosse z Norwegii, na railach najlepsze tricki pokazał Roy Kittler, który zwyciężył także w rozgrywanej wieczorem Night Session.

Najbardziej widowiskowe ewolucje można było zobaczyć dopiero nazajutrz. Skoki zapierające dech w piersiach. Jak choćby Norwega Pera Christiana Fosse, który wykonał bardzo trudny technicznie skok Kangaroo Flipa PC. Po tej półfinałowej ewolucji wydawał być się murowanym kandydatem do zwycięstwa. Tymczasem w finałowej serii fantastyczny przejazd zademonstrował Niemiec Roy Kittler. Double cork 900 dał mu zwycięstwo w zawodach. Wyprzedził on Szwajcara Jonasa Hunzikera, a wspomniany Norweg stanął na najniższym stopniu podium.

Na „pudło” nie doskoczył Szczepan Karpiel z Zakopanego, skacząc sw 900. Uplasował się na czwartej pozycji, najbardziej nielubianej przez sportowców. Tytuł wicemistrza Polski, również drugi raz z rzędu, wywalczył Jan Krzysztof. Podium uzupełnił Piotr Wojarski, który do finałów dostał się mimo ciężkiego upadku w czasie treningów.

W rozegranych na zakończenie zawodów finałach konkurencji Rails ponownie bezkonkurencyjny okazał się Niemiec Roy Kittler. Wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Slepecka ze Słowacji.

Wyniki finałów BIG AIR
Mężczyźni:
1. Roy Kittler (Niemcy), 2. Jonas Hunziker (Szwajcaria), 3. Per Christian Fosse (Norwegia), 4. Szczepan Karpiel (Polska), 5. Joseph Tomlinson (Wielka Brytania), 6. Andrew Matthew (Szkocja), 7. Jasiek Krzysztof (Polska), 8. Jussi Monnonen (Finlandia), 9. Jamie Matthew (Szkocja), 10. Piotr Wojarski (Polska).
Kobiety: 1. Zuzana Stromkova (Słowacja), 2. Kelly Sildaru (Estonia), 3. Natália Šlepecká (Słowacja).

Zdjęcia Tomek Gola

Reklama

Komentarze

reklama