26.01.2010 | Czytano: 1610

Medalowe żniwo

W Kasince Małej, tam gdzie pierwsze kroki stawiała mistrzyni świata Justyna Kowalczyk, odbyła się Małopolska Liga Szkolna w biegach narciarskich. W zawodach wystartowało 78 zawodników ze szkół gimnazjalnych i 152 ze szkół podstawowych. Zawody zdominowali młodzi biegacze i biegaczki z Podhala, którzy 20 razy stawali na podium.

Na jego najwyższym stopniu znaleźli się siedem razy, a na najniższym – pięć. Wywalczyli osiem srebrnych krążków. Dwa razy zgarnęli komplet medali. Cztery razy w pierwszej szóstce było pięciu przedstawicieli naszego regionu. Nic więc dziwnego, że wielkie powody do zadowolenia miał Stanisław Mrowca, kierownik ligi, a zarazem wielki orędownik narciarstwa biegowego na Podhalu.

- Cieszy ilości startujących i wysoki poziom zawodów – mówi Stanisław Mrowca. – Sukcesy Justyny Kowalczyk sprawiły, iż coraz więcej młodzieży zaczyna biegać na nartach, nie tylko rekreacyjnie dla zdrowia, ale także startuje w zawodach i objętych jest szkoleniem w klubach. Podhale jeszcze raz udowodniło, że biegami narciarskimi stoi. Pojawiło się kilka zdolnych dziewczyn i chłopaków. Teraz pole do popisu będą mieli trenerzy, których zadaniem będzie ich oszlifowanie, by za kilka lat było o nich tak głośno jak o naszej wielkiej Justynie.

Całe podium zajęły góralki z rocznika 1997, które ścigały się techniką klasyczną na dystansie 2 km. Najszybciej ten dystans przebiegła Justyna Pradziad (Murzasichle), a 24 sekundy za nią linię mety przecięła Kinga Ostachowska z Kluszkowiec. Tuż za nią finiszowała Patrycja Łopuch z Rabki Zdroju. Kolejne dwa miejsca również przypadły góralkom - Beacie Urbaś z Białego Dunajca i Monice Mleczek z Chochołowa.

Pięć pierwszych miejsce przypadło też chłopcom z rocznika 1999, którzy rywalizowali na dystansie 1 km. Zwyciężył Dariusz Staszel (Kościelisko), który o 11 sekund był szybszy od Daniela Mleczko z Chochołowa i 13 sekund od Sylwestra Krzystonia z Kluszkowiec. Kacperowi Guńce z Chochołowa zabrakło 5 sekund, by stanąć na najniższym stopniu podium.

W juniorkach D w pierwszej szóstce znalazło się pięć podhalanek. Oddały tylko brązowy medal konkurencji. Na najwyższym stopniu stanęła Karolina Stolarczyk z Rabki Zdroju, która o 6 sekund wyprzedziła Weronikę Walkosz z Białego Dunajca. Miejsca 4-6 przypadły biegaczkom z Rabki – Annie Wójciak, Ewelinie Kępowicz i Barbarze Sienkiewiec.

W tej samej kategorii, ale chłopców ( również rywalizowano na dystansie 3 km), Daniel Duda z Klikuszowej, Marek Krupa i Tadeusz Krzysiak z Czarnego Dunajca musieli uznać wyższość Macieja Łętochy z Osieczan.

Złoty medal zawisł na szyi Dawida Piszczóra z Klikuszowej na dystansie 3 km w kategorii junior C. Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Płaza (Dzianisz), a tuż za „pudłem” znalazł się Kamil Bołdyzer z Nowego Targu. W kategorii młodszej medal z najszlachetniejszego kruszcu wywalczył Mateusz Chowaniak z Kościeliska.

W roczniku 1998 triumfowała Klaudia Matuszek (Obidowa), a wśród chłopców najszybciej dystans 2 km pokonał Krzysztof Kosakowski z Łopusznej, wyprzedzając Wojciecha Skorusa z Chochołowa o 3 sekundy.

Srebrne medale otrzymali Magda Piczura z Cichego ( rocznik 1999) Agata Szymusiak z Cichego (1994) i Joanna Rysula z Kościeliska (1995). W tej ostatniej kategorii na trzecim miejscu zawody ukończyła Anna Orawiec z Lipnicy Wielkiej. Kolejne trzy miejsca przypadły góralkom – Katarzynie Milaniak z Maniów oraz Paulinie i Klaudii Gąsienicom z Cichego.