08.06.2020 | Czytano: 720

Zakup sprzętu do gry w bilard w domu - Czego potrzebujesz? Doradzamy (art. sponsorowany)

Jest tylko jeden sposób na to, by zostać mistrzem - trzeba możliwie często ćwiczyć. Najlepiej robić to w dogodnym terminie i w komfortowych warunkach - czyli we własnym domu. Do tego będziesz potrzebować sprzętu dobrej jakości oraz - oczywiście - w rozsądnej cenie.

Pomożemy Ci - stworzyliśmy poradnik w konsultacji ze specjalistycznym sklepem czytaj - Bilardowy Sklep, który posiada szeroki asortyment i doświadczoną kadrę pracowniczą. Dowiedz się, jakie egzemplarze można korzystnie nabyć i dlaczego, zapraszamy do lektury!

1. Stół bilardowy

Stół to absolutna podstawa, bez niego żadna gra się nie odbędzie. Musisz jednak pamiętać o tym, że to nie jest stół taki, jak do gry w ping-ponga - nie jest ani mały, ani składany. Poza tym jest bardzo ciężki (waży ponad tonę), więc trzeba starannie wybrać miejsce, w którym ma spocząć (wrócimy do tego w dalszej części naszego poradnika). Stoły do bilarda są zazwyczaj dostępne w rozmiarach 7 i 8 stóp (czyli nieco ponad 2 metry), co jest miarą długości dłuższej krawędzi, ta mniejsza jest o połowę krótsza. Design jest w większości modeli klasyczny - lite drewno i fornir, czyli piękna i ciężka konstrukcja. Wyjątkiem jest stół Premium Decotech - zamiast drewna wykorzystano metal, dzięki czemu stół ma bardzo nowoczesny wygląd i pasuje do niemal każdego wystroju wnętrza. Ma tylko jedną wadę - cena to ponad 22 000 zł. Jeżeli masz mniejszy budżet, lub wolisz klasykę - za stylowy,  drewniany stół zapłacisz nieco ponad 6 000 zł.
 

2. Kije Bilardowe

Jedno jest pewne: kij musi sięgać Twoich ramion i być dopasowany do Twojego stylu gry - to trzeba sprawdzić w praktyce. Mnogość dostępnych modeli i marek może przyprawić o zawrót głowy - tak samo jak ceny najdroższych egzemplarzy (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!). Różnic jest wiele, począwszy do budowy samego kija - może być jedno-, dwu-, lub trzyczęściowy - poza giętkością i wyważeniem to także kwestia transportu i przechowywania, sam zdecyduj, który Ci najbardziej odpowiada. Ważny jest rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest kij, lub jego elementy - te dwu- i trzyczęściowe mogą mieć twardy uchwyt i giętką szczytówkę, a także mają opcję zamontowania przedłużki - tego brak w jednoczęściowych modelach.Tipa jest ważny przy przekazywaniu energii uderzenia z kija na bilę, po paru grach będziesz wiedzieć, czy wolisz tipy wkręcane, czy klejone. W salonie z prawdziwego zdarzenia warto zainwestować w rozbijak (tzw. break jump), który jest dużo cięższy i twardszy - służy do oddania pierwszego strzału rozbijającego bile na stole. 
 

3. Bile do bilarda

Obecnie bile są wykonane z syntetycznej żywicy fenolowej - dzięki temu są bardzo odporne na uszkodzenia i zachowują dobre parametry sprężystości. W doborze kieruj się wielkością łuz w Twoim stole - standardowo bile powinny mieć 57,2 mm średnicy. Jeżeli masz stół do mini bilarda, to kup mniejsze - w rozmiarze 38 mm.
 

4. Lampa do stołu bilardowego

Lepiej nie uderzać bili w ciemno - dosłownie i w przenośni. Warto zapewnić sobie oświetlenie stołu, zarówno ze względu na unikatowy klimat gry, jak i możliwości dokonania prawidłowej oceny sytuacji na stole. Lampę należy dobrać pod kątem szerokości stołu, aby cały był dobrze oświetlony, kwestia kloszy i żarówek to sprawa indywidualna.
 

5. Pozostałe Akcesoria

Aby gra była komfortowa i miała pełny urok, dobrze zadbać o pozostałe akcesoria. Niektóre są niezbędne, inne po prostu ułatwiają lub wynoszą ten sport na wyższy poziom.
 
a. Trójkąty
Wydaje się to proste, ale trójkąty się różnią - do gry w “dziewiątkę” mają faktycznie kształt… rombu. Do większości odmian bilarda wymiar trójkąta to 57,2 mm, natomiast materiał czy dodatkowo element dociskowy, to sprawy drugorzędne.
 
b. Szczotki
Niedrogi i bardzo istotny element wyposażenia Twojego salonu gry w bilard - sukno pokrywające płytę należy czyścić odpowiednim włosiem, w przeciwnym razie zanieczyszczenia spowodują zmianę trajektorii bil. Zadbaj też o bandy i bile przeznaczonym do tego sprzętem - przedłużą komfort grania.

c. Bandy
Ich zadanie to odbijanie bil bez zmniejszania siły pędu. Dobierz pod kątem specyfikacji Twojego stołu.
 
d. Środki do czyszczenia
Niezbędne do wydłużenia żywotności bil, sukna, oraz band.
 
e. Stopki
Gra na poziomie wymaga tego, by bila toczyła się jak po prostych szynach - stopki umożliwiają wypoziomowanie stołu.

f. Pokrowiec na stół
Stół jest jak ekskluzywny sportowy wóz - tyle że nie jeździ. Trzymałbyś Lamborghini w garażu, czy na świeżym powietrzu? Proste, że zabezpieczony - dlatego warto mieć pokrowiec na stół.
 
Wymienione wyżej akcesoria poprawiają jakość gry i powinny się znaleźć na wyposażeniu - w perspektywie unikniesz kosztów wymiany sprzętu. Inne gadżety to raczej miłe rzeczy związane z Twoją pasją, jaką jest bilard. Zajrzyj do sklepu, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
 

Czy warto zainwestować w sprzęt do domu?

Zdecydowanie tak. Pomijając fakt, że możesz ćwiczyć, kiedy tylko masz chwilę i nie musisz nigdzie jechać, aby zagrać, to spotkania przy “kulkach” we własnym salonie będą odbywać się w lepszej atmosferze. Co innego grać bez presji, bo “stół już zarezerwowany”, albo bez świadomości, że trzeba potem wracać przez godzinę do domu. Własny stół to komfort i możliwość rozwoju umiejętności - zdecydowanie warto zainwestować, bilard to nie tylko sport, to pasja.
 

Gdzie najlepiej zrobić salon gry w bilard?

Obiecaliśmy wrócić do tej kwestii - jest bardzo istotna. Musisz pamiętać o tym, że stół do bilarda jest po pierwsze duży, a po drugie ciężki. Najlepiej, żeby stał w pomieszczeniu o wymiarach co najmniej 4,5 x 5 metra, co zapewni komfort gry - kij ma ponad półtora metra. Poza tym, jeśli decydujesz się na profesjonalne oświetlenie - dobrze by było, by sala do bilarda była np. w piwnicy lub osobnym pokoju, aby był klimat i nikt nie zakłócał przebiegu gry.
 

Podsumowanie.

Wiesz już sporo o stołach, kijach i akcesoriach oraz miejscu, jakie wybrać na swój salon do gry w bilard. Jeśli jesteś zaawansowanym pasjonatem, to ten poradnik ułatwi Ci dokonanie wyboru. Przekuj pasję w sukces i ciesz się grą kiedy tylko chcesz - wystarczy wybrać Twój nowy sprzęt.

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wiatr Ludźmierz 14 39
2. Orkan Raba Wyżna 13 32
3. Orawa Jabłonka 13 27
4. Zapora Kluszkowce 14 23
5. KS Zakopane 12 23
6. Lubań Tylmanowa 14 21
7. Zawrat Bukowina Tatrzańska 14 21
8. Dunajec Ostrowsko 13 20
9. Skalni Zaskale 13 19
10. Biali Biały Dunajec 13 12
11. Asy Zakopane 11 11
12. GKS Łapsze Niżne 14 9
13. Gorce Rdzawka 13 8
14. Podgórki Krauszów 13 3
zobacz wszystkie tabele
reklama