22.05.2020 | Czytano: 348

Esport - co warto o nim wiedzieć? (art. sponsorowany)

Jeszcze kilka temu esport kojarzony był z niszą dla pasjonatów gier komputerowych, którzy rywalizują ze sobą w ramach wolnego czasu. Dziś sport elektroniczny to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż rozrywki.

Na potwierdzenie tego w dalszej części tekstu przytoczymy kilka danych na temat oglądalności rozgrywek. Czym tak naprawdę jest esport? Jakie gry są najpopularniejsze? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Czym jest esport?
Które gry są najpopularniejsze?
Jakie są prognozy co do wartości esportu na świecie?
Rozwój esportu wpływa również na rynek bukmacherów
Esport stanął na równi ze sportem klasycznym

Czym jest esport?

W największym skrócie to rozgrywka prowadzona w grze komputerowej pomiędzy graczami, a raczej drużynami graczy, których celem jest zwycięstwo np. w meczu piłkarskim. Rozwój technologii sprawił, że obecnie takie mecze są transmitowane i oglądane w internecie lub telewizji niczym te z realnych boisk.
Esport to również albo przede wszystkim biznes i to potężny. Jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia, aby zarabiać na graniu w gry komputerowe poważne pieniądze. Dla zobrazowania, o jakie kwoty chodzi, najlepiej niech posłuży informacja o pulach nagród w Mistrzostwach Świata 2018 w grze League of Legends wynosząca 2,25 mln dolarów.

Które gry są najpopularniejsze?

Pomimo że rynek gier komputerowych jest ogromny, nie każda nadaje się do prowadzenia rywalizacji na poziomie wymaganym w esporcie. Najpopularniejsze tytuły od kilku lat pozostają bez zmian.

1. League of Legends. Słynie nie tylko z wielu graczy, ale i rekordowych puli nagród wypłacanych zwycięzcom.
Rywalizują w niej dwie pięcioosobowe drużyny, dążąc do zniszczenia bazy wroga.
2. Counter Strike: Global Offensive, popularna na równi z LoL, polegająca na rywalizacji dwóch drużyn, z których jedna ma za zadanie zniszczyć, a druga ochronić wybrany w grze obiekt.
3. Dota 2, zbliżona co do idei do LoL
4. Starcraft – budujemy bazę i dążymy do pokonania wroga
5. Heartstone – nieco spokojniejsza, bo karciana rozgrywka, której celem jest umiejętne posługiwanie się talią kart i pokonanie przeciwnika.

Jakie są prognozy co do wartości esportu na świecie?

Globalna firma analityczna Newzoo szacuje wartość globalnego rynku esportu w 2019 roku na 1,1 mld dolarów.
W 2022 roku ma być on wart blisko 2 mld dolarów. Największymi rynkami są USA oraz Chiny. Równie imponująco przedstawiają się szacunki w zakresie spodziewanej oglądalności rozgrywek. Newzoo przewiduje ponad 500 mln widzów w 2020 roku. Takie wartości muszą robić wrażenie.

Rozwój esportu wpływa również na rynek bukmacherów

O ile zakłady bukmacherskie znane są od dziesięcioleci, to od zawsze prym wiodły w nich tradycyjne dyscypliny: piłka nożna, tenis, koszykówka, futbol amerykański, boks. Rozwój esportu sprawił jednak, że również bukmacherzy poszerzają swoją ofertę z myślą o uczestnikach wirtualnych rozgrywek. Fani tego rodzaju hazardu mogą typować wyniki w 12-15 najpopularniejszych grach. Przykładowo Counter Strike oferuje ponad 10 lig i różne turnieje. Jest więc w czym wybierać.

Esport stanął na równi ze sportem klasycznym

Najlepszym dowodem na to, że esport należy traktować poważnie, jest decyzja z końca 2019 roku, w której to Polski Związek Sportów Elektronicznych dołączył do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. To bez wątpienia wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów esportu i sygnał, że sport tradycyjny i elektroniczny dzieli tak naprawdę niewielka granica. Przyszłość esportu wydaje się tym być niezagrożona i mieć świetne perspektywy.

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Przełęcz Łopuszna 11 30
2. Bór Dębno 11 30
3. Gorc Ochotnica 11 25
4. Gronik Gronków 10 17
5. Łęgi Nowa Biała 11 16
6. KS Luboń Skomielna Biała 11 15
7. Spisz Krempachy 10 13
8. Watra II Białka Tatrzańska 11 12
9. ZOR Frydman 10 7
10. Spływ Sromowce Wyżne 11 6
11. KS Husarz Łapsze Wyżne 11 3
zobacz wszystkie tabele
reklama