14.11.2017 | Czytano: 3671

Z amerykańskiej kadry do polskiej (+zdjęcia)

- Serce bije dla orzełka – mówi nowotarżanin, mieszkający w Chicago, Tomasz Potaczek. Dotychczas odnosił sukcesy w amerykańskich barwach, ale w nadchodzących mistrzostwach świata w Seulu będzie reprezentował ojczysty kraj.

- Startowałem w mistrzostwach świata, Europy, przyjeżdżałem do Polski na czempionat, tutaj zaprzyjaźniłam i poznałem polską kadrę. Dlatego wspólnie z dwójka kolegów z Chicago podjęliśmy decyzję, że w tym roku pierwszy raz będziemy startować w barwach biało-czerwonych – wyjawia nowy reprezentant Polski.

Jest wielokrotnym medalistą i rekordzistą ( najlepszy w USA, dwukrotnie czwarty w mistrzostwach świata) w dyscyplinie raczkującej w naszym kraju, w Girevoy Sport/Kettlebell Sport

Girevoy Sport? Dla wielu brzmi bardzo tajemniczo. W rzeczywistości to klasyczna dyscyplina, która w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności. Na czym polega? Początkowo GS składał się tylko z dwuboju (podrzut i rwanie), po pewnym czasie jako osobny bój dodano długi cykl (naprzemienny zarzut i podrzut). Zawodnik ma 10 minut na wykonanie jak największej ilości powtórzeń bez możliwości odłożenia ciężaru. Odważniki przypominają kule armatnie z doczepionymi uchwytami. Ich unikalny kształt wpływa na większą efektywność niż w przypadku zwyczajnych hantli. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebells mają przesunięty środek ciężkości. Do podrzutu i długiego cyklu używa się dwóch kettli, do rwania jednego. W kategorii profesjonalnej mężczyźni starują z kettlami 32 kg, kobiety zaś z 24 kg. Zwycięzcą zostaje zawodnik który wykona największą ilość powtórzeń.

Sport ten najbardziej popularny jest w Rosji, lecz zapoczątkował go Polak, przed 150 laty.  - Wtedy trenował Rosjanina, jednego z najsilniejszych ludzi na świecie. On ten sport zbudował od podstaw. W tej chwili wszystkie służby mundurowe w Rosji muszą zaliczyć Kettlebell. W tym sporcie buduje się naturalną siłę. Czy trzeba kogoś złapać, czy coś podnieść, ketle pomagają – tłumaczy nowotarżanin na antenie Radia Deon.

Potaczek rok temu przeszedł na zawodowy ciężar. - Podnoszę dwie kule ważące trzydzieści dwa kilogramy każda, łącznie sześćdziesiąt cztery kilogramy – wyjawia. - Dyscyplina, w której startuję nazywa się Długi Cykl. Aktualnie jestem posiadaczem czarnego pasa. zdobyłem w podnoszeniu kul czarny pas. Od federacji otrzymałem gratulacje i tytuł Master of Sport. Zrobiłem sześćdziesiąt jeden powtórzeń i do tej pory to jest mój najlepszy wynik w wadze.

Stefan Leśniowski
Na podstawie Radia Deon
Zdjęcia FB
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wierchy Lasek 12 29
2. Skawianin Skawa 12 28
3. KS Chabówka 12 28
4. Grel Trute 12 24
5. Szarotka Rokiciny Podhalańskie 12 24
6. Unia Naprawa 12 19
7. Delta Pieniążkowice 12 17
8. Skałka Rogoźnik/ Stare Bystre 11 13
9. Lepietnica Klikuszowa 11 9
10. Janosik Sieniawa 12 9
11. Szarotka Chochołów 12 7
12. Krokus Pyzówka 12 1
zobacz wszystkie tabele
reklama