03.11.2009 | Czytano: 1406

Tradycji stało się zadość

W Myślenicach odbyło się podsumowanie systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego za rok szkolny 2008/2009. Powiat nowotarski zajął drugie miejsce ustępując jedynie sportowcom spod Wawelu, o tym już nasz portal informował 28 września br., jeszcze przed oficjalnym podsumowaniem. Teraz uzupełniamy naszą relację o kompletne wyniki.


Od kilku lat toczy się zacięta rywalizacja między Nowym Targiem a Krakowem. Między sobą te ośrodki dzielą najsmakowitsze łupy. Raz górą są górale, raz krakowianie. Dotychczas tak bywało, że ci pierwsi wygrywali w latach parzystych, a drudzy w nieparzystych. Tradycji stało się zadość. W minionym roku szkolnym powiat nowotarski we współzawodnictwie dzieci i młodzież znalazł się za Krakowem, na drugim miejscu. Już teraz górale odgrażają się, że w przyszłym roku nie pozwolą złamać tradycji i odbiorą pierwszeństwo sportowcom szkolnym spod Wawelu.
Drugie miejsce to spory sukces, ze względu na fakt, iż krakowianie mają zdecydowanie lepszą bazę do uprawiania sportu, więcej młodzieży, a także więcej przeznaczają środków na sport młodzieżowy.

Sukces zawdzięczamy uczniom szkół podstawowych i gimnazjów – mówi koordynator nowotarskiego ośrodka, Adam Dudek. - W obu przypadkach zajęliśmy drugie miejsca. Jak zwykle trudniej nam idzie w Licealiadzie. Tutaj potencjał szkół krakowskich jest zdecydowanie większy i praktycznie nie mamy – jak na razie – co marzyć o sukcesie. Ba, nawet zabrakło dla nas miejsca na podium. Sklasyfikowani zostaliśmy na szóstej pozycji. W punktacji generalnej za naszymi plecami znalazły się między innymi mocne ośrodki, jak Tarnów Miasto, Nowy Sącz Miasto, powiaty - limanowski, oświęcimski, myślenicki, krakowski. Po raz kolejny zrealizowaliśmy w całości model sportu szkolnego. Bez większych kłopotów. Sukcesy odnosiliśmy w grach zespołowych i w dyscyplinach indywidualnych. Duże osiągnięcia na skalę ogólnopolską mięliśmy w unihokeju, koszykówce, tenisie stołowym, snowboardzie, biegach narciarskich. Nie byłoby sukcesów, gdyby nie przychylność władz powiatowych, które dobrym okiem patrzą na sport dzieci i młodzieży.

Organizacją zawodów od stycznia tego roku zajmuje się Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu, którego dyrektorem jest Tadeusz Watycha. Trzy ośrodki zapracowały na ten sukces – nowotarski, szczawnicki i rabczański. Koordynatorem tego pierwszego jest Adam Dudek, rabczańskiego Zbigniew Piskor, a w Szczawnicy dowodzi Józef Dyda.  W Myślenicach na uroczystym podsumowaniu powiat nowotarski reprezentowali: Dariusz Trybała (SP Tylmanowa), Rafał Pelczarski G II Nowy Targ) i Aniela Stopka (dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte z Jabłonki). Puchar z rąk Prezesa Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie Włodzimierza Nowaka odebrał dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu - Tadeusz Watycha.

- Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym w Nowym Targu, Ośrodkiem Sportowym Gorce, ZGZiR-em, Podhalańskim Podokręgiem Narciarskim, Gminnym Centrum Kultury Nowy Targ i Czarny Dunajec. Podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego, bo to oni przygotowują uczniów do zawodów. Organizowaliśmy sporo imprez na szczeblach rejonowych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Startowało w tych zawodach łącznie ponad 15 tysięcy dzieci i młodzieży. Coraz bardziej nas doceniają w kraju i województwie jeśli chodzi o organizację imprez. Coraz więcej ich organizujemy. Możemy pochwalić się, że uczniowie obdarzeni talentem sportowym kontynuują swoją karierę w klubach bądź w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Sekcje o charakterze wyczynowym odnoszą największe sukcesy na arenie ogólnopolskiej i wyłaniają przyszłe gwiazdy naszego sportu - kończy Adam Dudek.

Klasyfikacja: 1. Kraków miasto - 394 pkt., 2. nowotarski - 259, 3. limanowski - 185,5, 4. Tarnów miasto - 151, 5. oświęcimski - 146, 6. myślenicki - 142,5 ... 14. suski - 91, 20. tatrzański - 40.

Stefan Leśniowski

Komentarze







reklama