24.01.2009 | Czytano: 1510

Rekord w Szczyrku

Andrzej Gąsienica jest pierwszym oficjalnym rekordzistą skoczni HS 77 w Szczyrku. Skoczek Wisły Zakopane skoczył 69,5 m. w pierwszej serii piątego konkursu LOTOS CUP, pierwszych w historii zawodów rozegranych na nowym obiekcie położonym tuż obok skoczni HS 106 w kompleksie Skalitego. Mimo rekordowego rezultatu Gąsienica nie stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii Junior C. Równiej od zakopiańczyka skakał Aleksander Zniszczoł. – Oddałem dwa równe skoki, co w tych warunkach graniczy z cudem. Przeszkadzały nierówne tory – skomentował swój występ skoczek Ustronianki.

Dodajmy, iż rekordzista skoczni uplasował się na drugiej pozycji, lądując w drugiej serii na 65 m. Przegrał ze skoczniem z Ustronianki różnica 17,5 pkt. W pierwszej szóstce znalazło się jeszcze dwóch skoczków Podhala. Piąte miejsce za skoki 64,5 i 65,5 m wywalczył Rafał Polinkiewicz (Start Krokiew), a tuż za nim znalazł się Jakub Przybyła (Regle Kościelisko) – 63,5 i 60,5 m.

Kolejne 100 punktów do klasyfikacji generalnej dopisał Krzysztof Leja ze Startu Krokiew Zakopane, który skoczył na odległość 65 i 65,5 m. Zakopiańczykowi bardzo przypadła do gustu nowa skocznia. – Dobrze, że jest tutaj wyciąg i nie trzeba jak w Łabajowie „gonić” na nogach pod górę – powiedział.

W Junior D na czwartym miejscu konkurs ukończył Bartosz Gąsienica Laskowy (Start Krokiew), który szybował na odległość 63 i 62 m. Pierwszą szóstkę zamknął Kamil Gałysa (Start Krokiew), skokami o długości 58 i 53,5 m.

Kategorię Junior B wygrał Jędrzej Ścisłowicz Klimczoka. Najlepszy z „naszych” Piotr Szczepaniak Krupowski (Start Krokiew) uplasował się na piątym miejscu, po skokach 60,5 i 63,5 m.

Nazajutrz rozegrano szósty konkurs w ramach LOTOS CUP, również na skoczniach Skalite. Niestety plusowa temperatura i mokry śnieg uniemożliwiły rozegranie serii finałowej. Złe warunki nie przeszkodziły faworytom.

W grupie Junior D czwarte zwycięstwo odniósł Krzysztof Leja i z dorobkiem 560 punktów przewodzi stawce, wyprzedzając o 200 „oczek” Damiana Żyłę (Klimczok).

Powody do zadowolenia mieliśmy w Junior C. Polinkiewicz za skok na odległość 61,5 m otrzymał najwyższa notę i wyprzedził Andrzeja Gąsienicę, który miał o pól metra skok krótszy. Gąsienica i Tomaszem Byrtem (Ustronianka) zgromadzili 440 punktów w „generalce” i są liderami.
W grupie najstarszej stawka była wyrównana. Wygrał Artur Kukułka (Ustronianka), który włączył się do rywalizacji o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Traci do Jędrzeja Ścisłowicza i Andrzeja Szlembarskiego 69 9 22 punkty. W konkursie drugie miejsce zajął Jan Ziobro (Regle Kościelisko), który wylądował na 58 m.