11.09.2009 | Czytano: 1398

Dziewięć medali

Blisko tydzień trwały mistrzostwa Polski w biathlonie letnim i na nartorolkach. Miejscem rozgrywania czempionatu były Duszniki Zdrój. Świetnie zaprezentowali się reprezentanci BKS WP Kościelisko, którzy zdobyli dziewięć medali – dwa złote i tyleż srebrnych oraz pięć brązowych.

W pierwszym dniu mistrzostw Polski w biathlonie letnim rozdano medale po biegach sprinterskich. Nie obeszło się bez niespodzianek. Wśród panów, na 4-kilometrowej trasie, zwyciężył 20-letni Marek Firlej (Żywiec), który spudłował dwukrotnie. Pozostałe miejsca na podium przypadły reprezentantom klubu BKS WP Kościelisko - Mirosławowi Kobusowi ( trzy pudla) oraz Adamowi Kwakowi ( cztery niecelne strzały). Nasz najlepszy polski biathlonista, Tomasz Sikora, pomylił się dwukrotnie, jednakże wystarczyło to do zajęcia dopiero piątej lokaty.

Wśród pań triumfowała Monika Honisz, która na strzelnicy tylko raz się pomyliła i wręcz zdeklasowała konkurentki. Jej przewaga nad drugą Zuzanną Smolec (BKS WP Kościelisko) wyniosła 48 sekund. Trzecie miejsce, na 3-kilometrowej trasie, wywalczyła Weronika Nowakowska. Tuż za „pudłem” znalazły się Podhalanki – Maria Bukowska i Katarzyna Leja. Obie miały po jednym niecelnym strzale, ale słabo pobiegły.

Po sprintach przyszła kolej na biegi na dochodzenie. U panów, z 6 niecelnymi strzałami, triumfował Adam Kwak, reprezentant BKS WP Kościelisko, który na mecie wyprzedził Tomasza Pudę oraz swojego klubowego kolegę, Mirosława Kobusa. Wczorajszy zwycięzca, Marek Firlej, spudłował 10 razy i zajął 5. lokatę, a dwie pozycje niżej sklasyfikowano Wojciecha Maryniarczyka. Tomasz Sikora nie wystartował.

U pań, na 5-kilometrowej trasie, zwyciężyła Magdalena Nykiel (MKS Karkonosze). Triumfatorka spudłowała 4 razy, co pozwoliło jej wyprzedzić na mecie Zuzannę Smolec ( cztery pociski poszły po za tarczę) oraz Magdalenę Kępkę.

W trzecim dniu zmagań mistrzostw Polski w biathlonie letnim rywalizowały sztafety mieszane. Najlepsza okazała się reprezentacja klubu BKS WP Kościelisko, w składzie: Karolina Pitoń, Zuzanna Smolec, Mirosław Kobus oraz Adam Kwak. Drugie miejsce zajęła sztafeta BLKS Żywiec, a trzecia lokata przypadła drugiej drużynie z Kościeliska - Katarzyna Leja, Maria Bukowska, Łukasz Szczurek, Wojciech Maryniarczyk. Na szóstym miejscu znalazł się trzecie garnitur BKS WP – Weronika Iwaniec, Katarzyna Iwaniec, Piotr Bielawa i Paweł Krzysiak.

Mistrzostwa na nartorolkach rozpoczęły się od sprintu. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Tomasz Sikora (NKS Dynamit Chorzów), a trzecia lokata przypadła Łukaszowi Szczurkowi (BKS WP Kościelisko), którego cztery pociski nie doszły celu. Szóste miejsce przypadło Wojciechowi Maryniarczykowi, dziewiąty był Mirosław Kobos, a tuż za nim Adam Kwak.

Wśród pań, z prawie 30-sekundową przewagą, mimo 3 pudeł, zwyciężyła Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec). Dla biathlonistek z Kościeliska nie znalazło się miejsce na podium. Piata była Karolina Pitoń, za nią Anna Mąka, a Katarzyna Leja uplasowała się na ósmej pozycji.

W ostatnim dniu rozegrano bieg pościgowy. Zwyciężył Łukasz Witek z Wrocławia, a kolejny raz na najniższym stopniu znalazło się miejsce dla Łukasza Szczurka, czwarty był Kobos, 6. Kwak, a 8. Maryniarczyk. Wśród pań złoto dla Pauliny Bobak, czwarta Pitoń, 6. Leja, 7. Mąka.

Stefan Leśniowski

Komentarze

reklama