14.11.2015 | Czytano: 2556

Kenijczycy bezkonkurencyjni w Biegu Niepodległości(+zdjęcia)

Biegacze z Kenii zwyciężyli na głównym dystansie II Zakopiańskiego Biegu Niepodległości. W kategorii mężczyzn trasę 10 km najszybciej pokonał Silas Kipron Too. W kategorii kobiet bezkonkurencyjna była jego rodaczka Emishaw Nigusse Senbeta.

W II Zakopiańskim Biegu Niepodległości rozegranym w mgliste przedpołudnie 11 listopada a więc w dniu 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę udział wzięło ponad 400 uczestników z Polski, ale także z Węgier, Słowacji i oczywiście z Kenii. Uczestnicy mieli do wyboru dystans 10 i 5 kilometrów. Dodatkowo na dystansie 5 km rywalizowali także zawodnicy uprawiający Nordic Walking. Jak już wspomnieliśmy zwycięzcą biegu na 10 km został Silas Kipron Too, który zdecydowanie wyprzedził swojego rodaka Jamesa Emuria a trzeci był już z niewielką strata do drugiego Kenijczyka Dawid Malina z Rybnika. Najwyższą lokatę z zawodników podhalańskich zajął trener z ZSMS Zakopane Marcin Rzeszótko, który uplasował się tuż za podium.

Wśród pań dwa pierwsze miejsca zajęły też biegaczki z Bendek Team. Wygrała Kenijka Emishaw Nigusse Senbeta, przed swoją koleżanka klubową węgierką Zitą Kacser. Trzecia była Anna Kądziela Płaza z Ostrowca Świętokrzyskiego. Z podhalańskich biegaczek na tym dystansie najwyżej uplasowała się Olga Łyjak z Kościeliska. Zajęła czwarte miejsce. Kolejne lokaty wywalczyły zakopianki Mirosława Witowska i Justyna Boczkowska.

Wśród panów na dystansie dwukrotnie krótszym triumfował Grzegorz Opiał z Wiśniowej, drugi był Patryk Rydzyński z Płocka, a trzeci Wawrzyniec Pawski z Zakopanego. - Na początku biegu próbowałem biec razem z Kenijczykami, ale udało mi się to tylko na pierwszych dwu kilometrach, później trudno było dotrzymać im kroku, ale oczywiście cieszę się, że w dobrej formie ukończyłem bieg i uplasowałem się na podium - powiedział zakopiańczyk.

Poza Wawrzyńcem Pawskiem świetnie na tym dystansie spisał się inny zakopiańczyk 11 letni Szymon Gąsienica Roj, który ukończył bieg na szóstym miejscu. Bardzo dzielnie poczynali sobie 10-cio latkowie wygrywając ze znacznie starszymi zawodnikami: Szymon Celej był 19, Marcel Chyc 25, Franciszek Para 29, Rainier Lis 39, Jakub Wójcik z Zębu był 41 a Antoś Elantkowski 57.Najmłodszym uczestnikiem biegu na dystansie 5 km był 9 letni Krzysztof Kasprzak z Jabłonki, który wywalczył 61 pozycję a Szymek Elantkowski był 63 na 69 sklasyfikowanych zawodników .

Sensacyjną zwyciężczynią dystansu 5 km pań została zakopianka również 11 letnia Liwia Kubin, która pokonała Agnieszkę Kuś z Krakowa i Julię Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej. Kolejne miejsca zajęły: 10 letnia Marcelina Gąsienica Roj, Alicja Trzebunia (była łyżwiarka szybka), i Maria Wojtowicz - wszystkie z Zakopanego. Najmłodszą uczestniczką biegu była Karolina Janik z Zakopanego licząca sobie zaledwie 7 lat. W stawce 56 pań zajęła wysoką 18 lokatę. Warto dodać, że w II Zakopiańskim Biegu Niepodległości uczestniczyły niemal całe rodziny. Dla przykładu rodzice zwyciężczyni dystansu 5 km: mama Ewa zajęła 7 miejsce a tata Ireneusz Kubin uplasował się na 16 pozycji.

W rywalizacji zawodników uprawiających Nordic Walking wśród pań wygrała Sylwia Loley przed Katarzyną Fasugą i Anną Gąsienicą Roj z Zakopanego, a wśród panów triumfowali: Franciszek Fatla przed Leszekiem Behounkiem i Romanem Kołodziejczykiem - wszyscy z Zakopanego.

Bieg. Kobiety. 10 km open: 1 Emishaw Nigusee Senbeta (Benedek Team Kenia) 36.16,9, 2. Zita Kacser (Benedek Team Węgry) 38.27,2 , 3. Anna Kądziela-Płaza (Ostrowiec Świętokrzyski) 40.52,3, 4. Olga Łyjak (Kościelisko) 41.48,5 5. Mirosława Witowska (Zakopane) 43.58,2, 6. Justyna Boczkowska (Zakopane) 44.24,7.
5 km open: 1 Liwia Kubin (Zakopane) 23.08,1, 2. Agnieszka Kuś (Kraków Fioletowy) 23.11,5, 3. Julia Majerczyk (Bukowina Tatrzańska) 23.51,5, 4. Marcelina Gąsienica-Roj (Zakopane) 23.54,8, 5. Alicja Trzebunia (Zakopane) 24.03,6, 6. Maria Wojtowicz (Zakopane ZSMS) 24.29,7.

Nordic Walking. 5 km: 1. Sylwia Loley (Zakopane) 33.38,9, 2. Katarzyna Fasuga (Zakopane) 34.09,2, 3. Anna Gąsienica-Roj (Zakopane) 34.42,4, 4. Alina Chramiec (Ciche) 35.50,3, 5. Aleksandra Miśków-Szymura (Biegamy z sercem) 36.51,1, 6. Magdalena Wąsik (Nowe Brzesko) 37.47,6.
Mężczyźni. 10 km: 1. Silas Kiprono Too (Benedek Team Kenia) 30.41,5, 2. James Emuria (Benedek Team Kenia) 31.18,0, 3. Dawid Malina (Rybnik Inżynieria Biegania/Chemika) 31.33,4, 4. Marcin Rzeszótko (KW Zakopane) 34.06,7, 5. Krzysztof Bodurka (Nielepice KS Cracovia) 34.16,3, 6. Mateusz Kazek (Brzesko) 35.57,1.
5 km: 1. Grzegorz Opiał (Wiśniowa) 16.12,7, 2. Patryk Rydziński (Płock) 17.17,9, 3. Wawrzyniec Pawski (Zakopane TG Sokół) 17.57,0, 4. Krzysztof Schab (Kraków) 18.13,1, 5. Wojciech Sułek (Zakopane) 18.24,6, 6. Szymon Gąsienica Roj (Zakopane) 18.54,8.
Nordic Walking. 5 km: 1. Franciszek Fatla (Zakopane) 29.24,1, 2. Leszek Behounek (Zakopane TG Sokół) 31.52,8, 3. Roman Kołodziejczyk (Zakopane) 34.48,5, 4. Tomasz Gąsienica-Roj (Zakopane) 36.05,1, 5. Janusz Andrzejewski (Łódź) 38.52,3, 6. Józef Tomečko (Prešov Słowacja) 39.33,3.