26.05.2014 | Czytano: 1019

Dobre starty orawskich kolarzy

Inicjator rozwoju MTB na terenie Podtatrza trener kolarstwa Jacek Jaworski szkoli aktualnie młodych „górali” z trzech klubów: UKS Podwilk, GKS Raba Wyżna i KCP ELZAT REGAMET Bieniasz Bike Team – Tarnów. Ten ostatni to po prostu Kolarskie Centrum Promocyjne, które pod nazwą Górskie Orły – Nowy Targ; niespodziewanie zdobyło w roku 2008 Tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski ulegając tylko zawodowej drużynie dawnego Lotto PZU, a pozostawiając w pobitym polu pozostałe 15 wówczas najlepszych polskich teamów MTB.

Z uwagi na brak środków Kolarskie Centrum Promocyjne zostało przekazane do Tarnowa, gdzie pod opieką sponsorską znanego polskiego maratończyka MTB , kilkukrotnego Mistrza Polski w kategorii Masters Mirosława Bieniasza znalazło dobre warunki rozwoju głównie pod kątem promowania młodych talentów kolarstwa. W teamie tym jeżdżą aktualnie między innymi wychowankowie trenera Jacka Jaworskiego – rodzeństwo Sabina i Jakub Zamroźniak – medaliści Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych. Aktualnie wszyscy zawodnicy Jacka Jaworskiego trenują wg jego autorskiej biodynamicznej metody przygotowania startowego, co jak dotąd zaowocowało kilkudziesięciu medalami w różnych dyscyplinach sportowych od medali Mistrzostw Polski wzwyż. Metoda została wysoko oceniona w roku 2008 między innymi przez aktualną Akademię Kultury Fizycznej w Pruszkowie.

W drodze do zwycięstwa Kuba Zamroźniak jako jedyny i pierwszy w kilkunastoletniej historii wyścigów w Foluszu, prowadząc w każdej rundzie podjeżdżał na nieludzko stromym podjeździe.

Podczas niedzielnych zawodów MTB o Puchar Smoka w Foluszu koło Gorlic, będących planowym startem przygotowawczym do Mistrzostw Polski, wynikającym ze stosowanej metody; wychowankowie trenera Jaworskiego tryumfowali we wszystkich kategoriach od juniorów młodszych do kategorii elita i tak : w kategorii kobiet do lat 16 zwyciężyła Estera Siarka z GKS Raba Wyżna przed swoją siostrą Oliwią, wśród kobiet od 16 roku życia 1 miejsce zajęła Debora Jaworska przed Patrycją Kulką z UKS Podwilk, wśród juniorów młodszych zwyciężył Bartosz Bożek z KCP Elzat Regamet Bieniasz Bike Team, a 4 i 5 miejsce zajęli: Jacek Morąg i Maciej Sołtys z UKS Podwilk. Ponieważ Bartosz Bożek i Estera Siarka przygotowują się do Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – zwyżka ich formy dobrze rokuje dla przyszłych wyników małopolskich kolarzy w tej imprezie. W kategorii juniorów tryumfował Paweł Chochołek, a 4 miejsce zajął Wiktor Hudyka – obaj z KCP, zaś w koronnej kategorii elita Jakub Zamroźniak – junior przygotowujący się do Mistrzostw Polski i mierzący znacznie wyżej, bo w Mistrzostwa Świata juniorów. Za tydzień planowany jest start zawodników KCP w Pucharze Świata, w Albstadt w Niemczech. Obok Jakuba Zamroźniaka i Pawła Chochołka, ma tam wystartować aktualna Akademicka Mistrzyni Polski – Sabina Zamroxniak. Kolejny sprawdzian wychowanków orawskiego trenera to wymieniony Puchar Świata i pierwsza runda renomowanych zawodów Pucharu Szlaku Solnego w Golkowicach. JAMTB