19.05.2009 | Czytano: 1365

Rewelacyjna Paula i Emanuel

W Bielawie rozegrano drugi wyścig z cyklu Lang Team Grand Prix MTB. Zawody przeprowadzono na Łysej Górze Wśród startujących byli kolarze z naszego regionu i nie należeli do statystów. Trzy razy znaleźli się nas „pudle”.

Największą niespodziankę sprawiła wychowanka Sprintu Jordanów Paula Gorycka, która pokrzyżowała szyki utytułowanym zawodniczkom - olimpijce Aleksandrze Dawidowicz i Magdalenie Sadłeckiej. 19 –latka zajęła trzecie miejsce przegrywając tylko z Mają Włoszczowską i Anną Szafraniec. Wyścig rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Od starty do mety prowadziła srebrna medalistka z Pekinu. Świetnie pedałowała Gorycka, która w połowie trzeciej rundy była nawet na drugim miejscu, tracąc do liderki 25 sekund. Na ostatnim okrążeniu Gorycką wyprzedziła Szafraniec.

- Już w ubiegłym sezonie zwróciłem uwagę na Paulę – mówi trener kadry, Andrzej Piątek. – To wielki talent, który oszlifowany może przysporzyć nam wiele radości. Uważam, że już w przyszłym roku będzie walczyć o medale mistrzostw świata czy Europy w kategorii do lat 23.
Paula jest już w jego kadrze, ale egzaminy maturalne przeszkodziły jej w startach w Pucharze Świata. Od 1 czerwca rozpocznie przygotowania do mistrzostw Europy. - Chciałbym, by Paula wystartowała w "czasówce" podczas mistrzostw Europy na szosie - mówi Piątek.

W Elite kobiet mieliśmy jeszcze jedną zawodniczkę, Kasię Solus z Bukowiny Tatrzańskiej. Kasia dojechała do mety na ósmej pozycji, tracąc do zwyciężczyni 5 minut i 43 sekundy. Gorycka finiszowała za Włoszczowską po minucie i 39 sekundach Paula w klasyfikacji generalnej plasuje się na czwartym miejscu, a Kasia jest sklasyfikowana cztery pozycje niżej.

Rewelacyjnie pojechał Emanuel Piaskowy, reprezentant Górskich Orłów Nowy Targ, który okazał się najlepszy w kategorii młodzieżowca. Po dwóch wyścigach został liderem klasyfikacji generalnej. – Moim celem jest wygranie wyścigu. Droga jeszcze daleka, a konkurenci nie zasypiają gruszek w popiele. Teraz czeka mnie płaski etap. Nie lubię takich tras – powiedział triumfator.

– Z każdym startem jest coraz lepszy i tylko obawiam się czy jego forma nie przyszła za wcześnie – powiedział szef grupy, Jan Blańda.

Na najwyższym stopniu podium stanęła też Moniak Żur (Luboń Skomielna Biała) w kategorii juniorek młodszych, która również jest pierwsza w „generalce”. Na piątym miejscu wyścig ukończyła Sabina Zamroźniak (Podwilk), a dwie pozycje za nią finiszowała Alicja Pyrgies (Podwilk). Wśród chłopców wysokie 6. miejsce wywalczył Bartłomiej Grzybacz (Górskie Orły), a ósmy był Dominik Czerniawski (Podwilk).

Miejsca „naszych” w młodzikach: 5. Agnieszka Ceremon, 6. Agnieszka bal (Luboń), 11. Monika Rapacz (Podwilk); 9. Jakub Zamroźniak, 11. Adrian Siara (obaj Podwilk).