19.09.2013 | Czytano: 2015

Szachowe Mistrzostwa Ośrodka (+zdjęcia)

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku rozegrano kolejną już edycję Szachowych Mistrzostw Ośrodka Szczawnica. W kategorii szkół podstawowych w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Michał Soliwoda ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku. W kategorii gimnazjów najlepszy okazał się Michał Węglarz z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy.

Organizatorem zawodów był Józef Dyda, koordynator Sportu Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jak co roku w turnieju wzięli udział młodzi adepci "gry królewskiej" z terenu podlegającego szczawnickiemu ośrodkowi.

Turniej został oficjalnie otwarty przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzatę Koterbę i koordynatora Powiatowego Centrum Kultury Józefa Dydę. Sędzią rozgrywek był Zdzisław Soliwoda. Poziom zawodów był wysoki i wyrównany. Jak zazwyczaj bywa na turniejach gry królewskiej zawodom towarzyszyły cisza i koncentracja. Warto to przypominać, bo szachy mają wiele pozytywnych cech. Nie tylko rozwijają logiczne, matematyczne myślenie, ale mają też wartości wychowawcze. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą i szacunek do przeciwnika.

Doceniając wartość wychowawczą "gry królewskiej" należy stwierdzić, że wszyscy uczestnicy rozgrywek są zwycięzcami, bez znaczenia na osiągnięty wynik.

Jedynie dla porządku należy wymienić tych, którzy osiągnęli pozycje medalowe.

W kategorii szkół podstawowych w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Michał Soliwoda ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku zdobywając 8,5 punktu na 9 możliwych! drugie miejsce i srebrny medal uzyskał Bartosz Ciesielka ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy, trzecie miejsce i brązowy medal otrzymał Kacper Trzęsała ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku.

W oddzielnej klasyfikacji szkoły podstawowej klasy 1-3 medale otrzymali: złoty- Jakub Gabryś- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku, srebrny- Adam Batkiewicz- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku, brązowy- Filip Czerwiec- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku.

W kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych medale otrzymały: złoty- Natalia Bąk- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie, srebrny- Justyna Musiał- Szkoła Podstawowa im. Mickiewicza w Krościenku, brązowy- Gabriela Marczak- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie, Dominika Królczyk-Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie.

W kategorii gimnazjów indywidualnie:
I miejsce- Michał Węglarz z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy , II miejsce- Mateusz Potaśnik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. , III miejsce - Marek Kwak z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.Dunajcu.

W kategorii dziewcząt: Justyna Węglarz-Gimnazjum im. Tischnera w Szczawnicy, II miejsce- Olga Gomulak-Gimnazjum im. Tischnera w Szczawnicy, III miejsce-Paulina Nowak-Gimnazjum im. Tischnera w Szczawnicy.

W kategorii drużynowej szkół podstawowych:
I miejsce i puchar- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem (zgodnie z regulaminem sumowane najlepsze wyniki na początkowych szachownicach)

Skład drużyny Szkoły Podstawowej Krościenko: Łukasz Wolski, Remigiusz Topolski, Piotr Trybała, Bartosz Kozłecki, Kacper Trzęsała, Michał Soliwoda, Justyna Musiał, Filip Czerwiec, Kuba Gabryś, Dominik Malik, Jan Połtowicz, Kacper Koper, Adam Batkiewicz, Bartosz Kasprzak, Mirek Ciężkowski, Mateusz Węglarz)

Puchar za II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy, Skład drużyny Szkoły Podstawowej w Szczawnicy: Jakub Cabała, Tomasz Morawa, Bartosz Ciesielka, Jacek Szczepaniak.

Puchar za III miejsce- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie.

Skład drużyny Szkoły Podstawowej w Grywaładzie: Natalia Bąk, Dominika Królczyk, Gabriela Marczak.

W kategorii drużynowej gimnazjów:
I miejsce i puchar - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. (zgodnie z regulaminem sumowane najlepsze wyniki na początkowych szachownicach: skład: Mateusz Potaśnik-9, Marek Kwak-9, Piotr Bąk-7, Marek Kozłecki-6)

II miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy (zgodnie z regulaminem sumowane najlepsze wyniki, skład drużyny: Michał Węglarz-10,5, Szymon Kufel-7, Adrian Marciszewski-4,5, Andrzej Kudłacz-4,5, Błażej Musiał, Dominik Łużny, Jakub Ciesielka, Michał Ciesielka)

Medale i puchary wręczali: Wicewójt Gminy Krościenko n.D. Janusz Piwoni i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzata Koterba. Jak co roku sponsorem turnieju był szczawnicki szachista Edward Kordas- właściciel firmy ETNA, zajmującej się sprzedażą i usługami w zakresie instalacji wodnych, centralnego ogrzewania itp.

Na koniec organizatorzy pochwalili adeptów "gry królewskiej" za to, że dokonują wyboru kształtowania swojego myślenia poprzez grę w szachy. Doceniono młodych szachistów za to, że siadając przed szachownicą i odchodząc od monitorów komputerów i telewizorów idą w kierunku myślenia twórczego, matematycznego, abstrakcyjnego, myślenia logiczno - wyobrażeniowego.

Organizatorzy zadeklarowali kolejne spotkanie przy szachownicach w następnym roku.

Z szachowym pozdrowieniem: Zdzisław Soliwoda

Reklama

Komentarze

reklama