09.09.2013 | Czytano: 2864

To był mój dzień(+zdjęcia)

AKTUALIZACJA: - To był po prostu mój dzień. O złoto zawsze się walczy, ale by go zdobyć musi zadziałać wiele czynników. One dzisiaj zadziałały – powiedział Jan Ziobro, mistrz Polski w skokach na igelicie w konkursie, który rozegrany został w Zakopanem.

Skoczek WKS Zakopane wyprzedził Macieja Kota (AZS Zakopane), a na najniższym stopniu podium stanął Dawid Kubacki (Wisła Zakopane). Na starcie stanęło 61 skoczków z 13 klubów. Po pierwszej serii ex aequo prowadzili Kamil Stoch i Ziobro. Obaj lądowali na 128,5 m. Mistrz świata z Predazzo w drugiej serii spadł na piąte miejsce, a Ziobro wytrzymał presję i w finałowej serii skoczył na odległość 130 m.

- Na obecnym etapie nie jestem przygotowany na wybitne skoki. Moim głównym celem jest zima – powiedział Kamil Stoch. – Cieszy, że mamy w kraju bardzo mocną dziesiątkę i jest kim powalczyć.

AKTUALIZACJA:

Zakopiańska Wielka Krokiew do niedawna sztandarowy obiekt polskiego narciarstwa po wielu miesiącach nieużytkowania wreszcie w miniony weekend zatętniła życiem. W sobotę rozegrano na niej Puchar Solidarności i skoki do kombinacji w ramach Letnich Mistrzostw Polski a w niedzielne przedpołudnie otwarty konkurs skoków LMP.

Obydwa konkursy sypnęły niespodziankami. W Pucharze Solidarności zwyciężył Bartłomiej Kłusek z Klimczoka Bystra przed Janem Ziobrą z WKS Zakopane. Dopiero trzeci był kadrowicz Piotr Żyła z Wisły Ustronianki. Czwarte miejsce zajął zakopiańczyk Klimek Murańka z Wisły Zakopane. Dopiero za tą czwórką skoczków uplasowali się bohaterowie tegorocznego Letniego Grand Prix: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Krzysztof Biegun i dopiero ósmy Kamil Stoch. Patronat nad tymi zawodami objęli małżeństwo Izabela i Adam Małyszowie. Prezesi Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak i Władysław Roj Gąsienica wręczyli naszemu mistrzowi legitymację honorowego członka Związku.

Wykorzystując obecność całej czołówki polskich skoczków narciarskich na Pucharze Solidarności działacze Polskiego Związku Narciarskiego przeprowadzili Letnie Mistrzostwa Polski w skokach i kombinacji norweskiej. Mistrzem Polski w skokach na igielicie został zawodnik WKS Zakopane Jan Ziobro

Po pierwszej serii na prowadzeniu była dwójka zawodników WKS-u Jan Ziobro i Kamil Stoch. Obaj uzyskali taką samą odległość po 128,5 metra i mieli identyczna notę. W serii finałowej Ziobro poprawił swoją pierwszą odległość szybując na 130 metr, natomiast Kamil Stoch uzyskał zaledwie 122 m i spadł na piątą pozycję. Przed finałowym skokiem Jan Ziobro miał problem ze sznurowadłem. Prowadzący ex equo Kamil Stoch w tej sytuacji oddał skok, jako pierwszy, aby dać koledze więcej czasu na uporanie się z problemem sprzętowym. Tytuł wicemistrza Polski wywalczył Maciej Kot AZS Zakopane, który po pierwszej serii zajmował odległą, ósmą lokatę, jednak daleki skok na 129,5 m w finale pozwolił mu na awans aż o sześć oczek wyżej. Brązowy krążek przypadł w udziale Dawidowi Kubackiemu z Wisły Zakopane. Na czwartym miejscu uplasował się tak jak dzień wcześniej Klemens Murańka po dwóch skokach na 126,5 m, a czołową szóstkę zamknął Piotr Żyła (128 i 123m).

W najlepszej dziesiątce zmagań znaleźli się jeszcze Bartłomiej Kłusek (126,5 / 120m i 7. lokata), Grzegorz Miętus (123,5 / 122,5m i 8. pozycja), Krzysztof Miętus (119,5 / 126,5m i 9. miejsce) oraz Stefan Hula (119,5 / 123,5 m i 10. lokata).

Warto zaznaczyć, że oba konkursy były rozgrywane przy bardzo ładnej pogodzie, a warunki wietrzne były stosunkowo równe dla wszystkich zawodników.

Na podium rozgrywanych Mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej stanęła trójka reprezentantów klubu AZS AWF Katowice. Złoto przypadło Pawłowi Słowiokowi, srebro Szczepanowi Kupczakowi, a brąz do Mateuszowi Wantulokowi. Lider po skokach młodszy z braci Kupczaków Kacper finiszował na narto rolkowej trasie usytuowanej na terenach zakopiańskiego COS-u jako czwarty. Bieg do kombinacji rozegrano na dystansie 10 km (5x2km).