22.03.2013 | Czytano: 866

Analiza rozdania cz.1

Analiza 2 rozdania z Nowotarskiego Turnieju Par w Brydżu Sportowym rozegranego w dniu 10.03. Analizy dokonuje Jacek Wąsowicz , który w parze z Józefem Śmiałkowskim zajął 2 miejsce w tym turnieju.

W nowoczesnym brydżu, jedną z najważniejszych zasad jest „utrudnianie życia” przeciwnikom. Licytacja jednostronna, czyli licytuję tylko ja i partner a przeciwnicy milczą, jest dość łatwa do opanowania i można w niej przekazać bardzo precyzyjne informacje zarówno o sile jak i o rozkładzie kolorów. Dlatego przeciwnicy starają się przeszkadzać licytując czasami z nawet bezwartościową kartą, aby tylko „zamieszać”. Taka licytacja powoduje zabranie przestrzeni licytacyjnej i często uniemożliwia ustalenie właściwej wysokości, czy nawet koloru (lub bez atu) kontraktu. Jednak dość często takie wejścia kończą się tym, że szarżujący obrońcy zostają skarceni niekiedy bardzo boleśnie.

W poniższym rozdaniu otwierający S otrzymał taką kartę:
♠ KD10
♥ A5
♦ A542
♣ A642

Zgodnie z kanonami brydża przy sile 15-17 Punktów i składzie zrównoważonym, otwiera się 1 BA (bez atu) i taka też odzywka padła prawie na wszystkich stołach. Siedzący na W przeciwnik pasował, N (partner S) także rękę zrównoważoną i siłę 10 PC licytował 3BA, co stawało się kontraktem ostatecznym.

A96
♥ 983
♦ KW73 ręka N
♣ D87

Jak widzimy pomimo wystarczającej siły 27 Pkt (teoretycznie powinno wystarczyć 25 Pkt), rozgrywający ma tylko 7 lew z góry i brakujące dwie musi jakoś znaleźć. Najbardziej obiecująco wygląda kolor karowy. Złapanie damy w nim pozwala przy dobrych rozkładach tego koloru (czyli 3-2 u przeciwników), wziąć 4 lewy w tym kolorze i zrealizować zapowiedziany kontrakt. Wszyscy rozgrywający po dowolnym (oprócz karowego, który wypuszcza kontrakt) wiście od W, impasowali damę karo (D♦). Po zagraniu asa karo wychodzili z ręki blotką i kiedy W dokładał blotkę kładli ze stołu waleta karo w nadziei, że damę ma W. Jednak damę posiadał E i wszyscy przegrywali zapowiedziany kontrakt. (wygrywało się go grając po asie karo – króla, na którego spadała dama od E, co pozwalało wziąć 4 lewy w karo).

Na naszym ( para Wąsowicz – Śmiałkowski ) stole S otworzył 1♣ i przeciwnicy zostali ostrzeżeni, że oznacza to siłę od 16 punktów w górę z nieznanym składem. Po pasie W, S zalicytował 1BA co oznacza siłę 8 – 10 Punktów. Teraz E mając 13 pkt postanowił wejść do licytacji i dał kontrę wywoławczą. S spasował, co oznaczało minimum otwarcia, a biedny W długo się wiercił i nie wiedział jaką dać odzywkę, aby ze swoją „plażą” trafić do karty partnera.

W końcu zalicytował 2♥, co N ochoczo skontrował i taki kontrakt grano. Skończyło się bez 3, czyli W z zadeklarowanych ośmiu lew, wziął tylko pięć. Kosztowało to ich 800 punktów –byli „po partii”-(za wygranie 3 BA para siedząca na NS otrzymałaby tylko 600 punktów, ale jak wiemy z wcześniejszego opisu wszystkie pary przegrywały ten kontrakt). Można stwierdzić ,że niefrasobliwa licytacja zawodnika na E, zakończyła się katastrofą dla ich pary.

Rozkład rozdania:

Dokończenie w następnym tygodniu...

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wierchy Lasek 12 29
2. Skawianin Skawa 12 28
3. KS Chabówka 12 28
4. Grel Trute 12 24
5. Szarotka Rokiciny Podhalańskie 12 24
6. Unia Naprawa 12 19
7. Delta Pieniążkowice 12 17
8. Skałka Rogoźnik/ Stare Bystre 11 13
9. Lepietnica Klikuszowa 11 9
10. Janosik Sieniawa 12 9
11. Szarotka Chochołów 12 7
12. Krokus Pyzówka 12 1
zobacz wszystkie tabele
reklama