23.04.2009 | Czytano: 1629

Wystartowali motocrossowy

Na torze motocrossowym w Gdańsku rozpoczęto walkę o mistrzostwo Polski w motocrossie. W zawodach wystartowały klasy 85cc, EM2/125 Senior oraz klasa Weteran, która rozpoczęła cykl rozgrywek o Puchar Polski. Na starcie stanęła dwójka motocyklistów reprezentująca Tatrzański Klub Motorowy z Zakopanego.

Wszystkie biegi odbyły się w dobrych warunkach atmosferycznych, na dobrze przygotowanej trasie. Obyło się bez groźnych kolizji. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Dopisali kibice, którzy w liczbie 5000 ustawili się wokół toru. Było co oklaskiwać, bo zawodnicy, mimo iż to pierwsze zawody w tym sezonie, wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności.

W klasie 85cc wystartowało 21 zawodników, w tym nasz jedynak Jasiu Stachoń Tutoń. Zakopiańczyk w pierwszym biegu zajął siódmą lokatę. Zwyciężył Szymon Motylewski (Wisła Chełmno). 14 sekund za nim linię mety minął Hiszpan Luis Carstens, jeżdżący w barwach Motoklubu Olsztyn). Trzeci na mecie pojawił się Wiktor Więckowski (Cross Lublin). Pierwszy i trzeci zawodnik wyścigu jechali na motocyklu Yamaha, a Hiszpan na KTM-ie.

W drugim biegu Motylewski był drugi, przegrał z Adamem Tomiczkiem (Wiraż Cieszyn) o blisko 18 sekund. Na trzecim miejscu finiszowała Joanna Miller (Człuchów), pozostawiając w pobitym polu między innymi Jasia Stachonia Tutonia, który linię mety minął na szóstym miejscu.
W punktacji dwóch wyścigów najlepszy okazał się Szymon Motylewski przed Adamem Tomiczkiem i Joanną Miller. Jasiu Stachoń Tutoń uplasował się na siódmym miejscu.

W klasie 125 senior wystartowało 33 zawodników, bez przedstawiciela z Podhala. Zwyciężył Karol Kędzierski (Cross Lublin) przed Łukaszem Lonką ( AP Głogów) i Arkadiuszem Mańkiem ( AMK Człuchów).

Również w klasie Weteran o Puchar Polski frekwencja dopisała. Wystartowało 26 zawodników, wśród nich Józef Stachoń Tutoń z TKM Zakopane. Wielokrotny mistrz Polski sklasyfikowany został na 11. miejscu. Pierwszy wyścig ukończył na 14. pozycji, a w drugim poprawił się o cztery miejsca. Wygrał Jacek Lonka (AP Głogów), wyprzedzając Waldemara Lonkę ( AP Głogów) i Mirosława Kowalskiego ( AMK Człuchów). W takiej kolejność ukończyli pierwszy i drugi wyścig.

W Radomiu o punkty do Pucharu Polski walczyli zawodnicy w klasie 85 cc. Karol Sabo z TKM Zakopane zajął 17. miejsce, a zwyciężył Adam Tomiczek (Wiraż Cieszyn) przed Leszkiem Jasińskim (Człuchów) i Maciejem Więckowskim (Cross Lublin).