06.07.2011 | Czytano: 3308

Małymi krokami do wielkiej piłki(+zdjęcia)

Właściwie nie ma na świecie piłkarza, który nie stawiałby pierwszych kroków na podwórku. Bo gdzie, jak nie na placu przed domem młodzi chłopcy mogą naśladować swoich idoli, godzinami kopiąc piłkę. Dopiero później najzdolniejsi trafiają do klubów. Po podhalańskich boiskach wielu biega za futbolówką, którzy marzą o zaszczytach, wielkiej karierze. Nie wszystkim jednak dane jest przebić się dalej. Jednym, która ta sztuka się udała jest 15-letni Jakub Dziubas z Białki Tatrzańskiej.

Został zauważony przez skautów krakowskich klubów i od trzech lat jest w kadrze Małopolski. Trzeba mieć talent, by przebić się przez gęste sito krakowskich graczy. Zadebiutował jako 13-latek, czwartym miejscem w nieoficjalnych mistrzostwach Polski (puchar im. Kazimierza Górskiego).

- Była szansa na wywalczenie lepszego miejsca - twierdzi - ale już w pierwszym meczu turnieju przegraliśmy z reprezentacją Dolnego Śląska. Grupy były bardzo wyrównane, zespoły prezentowały zbliżony poziom. Nie było zdecydowanego faworyta, a wszystko zależało od dyspozycji dnia. Ten pierwszy nie był nasz. W meczu o trzecie miejsce byliśmy drużyną lepszą, przeważaliśmy, ale zabrakło szczęścia.

Przed rokiem również jego drużyna wygrała turniej mistrzostw Polski 14-latków o Puchar PZPN im. Wacława Kuchara.

- Mój wkład w pierwszy sukces nie był wielki. Zagrałem zaledwie 8 minut – wyjawia. – Teraz jednak czuję się mistrzem pełną gębą. W każdym meczu grałem w podstawowej jedenastce na pozycji defensywnego pomocnika. Ten tytuł ma zdecydowanie lepszy smak.

Niedawno obronili mistrza Polski w turnieju im dr. Jerzego Michałowicza, które rozgrywane były w Opolu (eliminacje) i Brzegu Dolnym (finał).

W zawodach udział wzięły reprezentacje województw: łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. Drużyna MZPN najpierw pokonała Śląsk 2:0, później zremisowała z Łódzkim ZPN 2:2, a drogę do finału utorowało jej zwycięstwo nad Wielkopolską 3:0.

 

- Nie było łatwych meczów, chociaż wynik z Wielkopolską wskazywałby na to – mówi Jakub Dziubas. – Do przerwy prowadziliśmy 2:0 i po przerwie kontrolowaliśmy wydarzenia na murawie. Finał z Pomorzem był niezwykle zacięty. Walka toczyła się o każdy skrawek murawy. W regulaminowym czasie i po dogrywce spotkanie zakończyło się wynikiem bezbramkowym, karne lepiej egzekwowaliśmy, wygrywając je 5:4. Obroniliśmy tytuł i wytrzymaliśmy presję faworyta. Na ten sukces czekałem trzy lata, odkąd jestem w kadrze Małopolski. Pierwsze powołanie otrzymałem we wrześniu 2008. Zadebiutowałem w potyczce przeciwko reprezentacji województwa świętokrzyskiego. Zagrałem 15 minut. Później powoływano mnie na wszystkie konsultacje i zgrupowania.

Kuba rozpoczynał piłkarską karierę na boisku przed...domem. Wolał kopać piłkę niż zjeżdżać na nartach ze stoków, które ma praktycznie pod nosem. Przecież jego miejscowość słynie z narciarskich wyciągów. Wybrał jednak futbol. Chce grać w piłkę jak najlepsi. Zaczął spełniać marzenia od występów w Watrze Białka Tatrzańska, w nowotarskich klubach, wyjeżdżał na turnieju międzynarodowe z reprezentacyjną Podhala powoływaną przez Stanisława Mrowcę i Wiesława Klaga, ale...- Dopiero w Krakowie w SMS poznałem co to profesjonalne treningi i ciężka praca – przyznaje. – Na co dzień trenuję i gram w Hutniku. W minionym sezonie występowałem w małopolskiej lidze trampkarzy starszych, obecnie będę grał w juniorach młodszych. Uczę się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Nowej Hucie, niedawno dostałem promocje do trzeciej klasy gimnazjum. W szkole trenerem wiodącym mojej klasy jest Michał Wiącek, który również jest trenerem kadry Małopolski.

Małopolska – Śląsk 2:0 (2:0)
Bramki: Stolarski 11, 16.
Małopolska: Zając – Nowakowski, Mlostek, Szewczyk, Szarek – Dziubas (74 Pilch), Stolarski (67 Porębski), Mordec (70 Bartosz) – Kuczak (41 Nowak), Kołodziej (62 Janczarzyk), Buksa.

Małopolska – Łódzki ZPN 2:2 (1:0) karne 4:5
Bramki dla Małopolski: Kołodziej 17, Buksa 71.
Małopolska: Zając – Nowakowski, Mlostek, Szewczyk, Szarek (72 Bartosz) – Dziubas, Stolarski (67 Nowak), Mordec (64 Pilch) – Kuczak, Kołodziej (58 Janczarzyk), Buksa (70 Porębski).

Małopolska – Wielkopolska 3:0 (2:0)
Bramki: Stolarski 5, 15, Kuczak 70.
Małopolska: Koper (79 Zając) – Nowakowski (76 Skrobowski), Szarek, Szewczyk, Bartosz (36 Dziubas) – Mordec (67 Mlostek), Stolarski (66 Pilch), Nowak (60 Porębski) – Kuczak, Kołodziej (70 Janczarzyk), Buksa.

Małopolska – Pomorze 0:0 karne 5:4
Małopolska: Koper (99 Zając) – Nowakowski, Szarek, Szewczyk, Bartosz (81 Mlostek) – Dziubas, Stolarski (85 Porębski), Mordec (57 Pilch) – Kuczak, Kołodziej (92 Janczarzyk), Buksa (14 Nowak).

Oni wywalczyli złote medale: Jakub Bartosz, Kamil Kuczak, Mateusz Mlostek, Jakub Mordec, Bartłomiej Skrobowski, Paweł Stolarski, Mateusz Zając (Wisła Kraków), Adam Buksa (Garbarnia Kraków), Jakub Dziubas, Marcin Koper (Hutnik Kraków), Dawid Janczarzyk, Konrad Kołodziej, Piotr Nowak, Bartosz Nowakowski, Przemysław Szarek, Dariusz Porębski (Sandecja Nowy Sącz), Patryk Pilch (Górnik Wieliczka), Krzysztof Szewczyk (Krakus Nowa Huta). Trenerzy: Jerzy Smoter i Michał Wiącek. Kierownik drużyny Wiesław Gawlik.

Teskt Stefan Leśniowski
Zdjęcia Maria Dziubas

Komentarze







Tabela - Klasa A

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Lubań Maniowy - Zapora Kluszkowce II 8 24
2. Orawa Jabłonka 7 19
3. Bór Dębno 8 18
4. AP Wisła Czarny Dunajec 8 15
5. Przełęcz Łopuszna 8 14
6. Czarni Czarny Dunajec 8 10
7. Wierchy Lasek 8 10
8. Zakopane 8 10
9. Skalni Zaskale 8 9
10. Granit Czarna Góra 8 8
11. GKS Łapsze Niżne 8 7
12. Dunajec Ostrowsko 8 6
13. Lokomotiv Chabówka 7 5
14. Jarmuta Szczawnica 8 4
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

zobacz więcej
reklama