13.03.2011 | Czytano: 2465

Wykonany plan Lubonia(+zdjęcia)

- Pełni nadziei, ale też obaw udaliśmy się do Kęt, by wziąć udział w mistrzostwa Małopolski w przełajach – mówi Marek Karkula z Lubonia Skomielna Biała. - Nasze nadzieje rozbudziły zawody przełajowe w Stroniach. Natomiast pełni obaw podchodziliśmy do trasy, płaskiej, bo naszym żywiołem są góry. Planem minimum było wywalczenie dwóch medali i tak też się stało.

Pierwsi do rywalizacji przystąpili młodzicy z czterema przedstawicielami Lubnia - Michałem Balem, Dominikiem Burtanem, Bartoszem Dziadkowcem i Jakubem Kościelniakiem. Nawiązali równorzędną walkę z rywalami jednak uplasowali się w środku stawki. Michał Bal był 8, Bartosz Dziakowiec 9, Dominik Burtan 11. Debiutujący w startach rowerowych Jakub Kościelniak ukończył rywalizację na 18. pozycji. W klasyfikacji mistrzostw Małopolski (z uwagi, że wyprzedzał ich zawodnik z woj. śląskiego) reprezentanci Skomielnej Białej zajęli miejsca odpowiednie o jedną pozycję wyżej. Podium wśród siebie rozdzielili: Patryk Chorąży - ULKS Sprint Valvex Jordanów, Szymon Jąkała z UKS Zawojak Zawoja i Kacper Obcowski z WLKS Krakus.

Po młodzikach na linii startu stanęły juniorki młodsze z Agnieszką Bal i Justyną Latawiec, a po minucie na trasę wyruszyły młodziczki z Kają Karkula i Wioletą Żur. Po zaciętej walce tytuł wicemistrzyni wywalczyła Kaja Karkula. Przegrała z Martą Lach z UKS Sokół Kęty. Podium uzupełniła Magdalena Rusnak w WLKS Krakus. Wioletta Żur ukończyła wyścig na 11. pozycji, co w klasyfikacji mistrzostw Małopolski dało jej 10. miejsce.

Juniorki młodsze miały do pokonania jedno okrążenie więcej od młodziczek. W tej kategorii o krok od medalu znalazła się Agnieszka Bal, której do trzeciego miejsca zabrakło 4 sekund!. Justyna Latawiec minęła metę na 8. pozycji, zdobywając pierwsze punkty w barwach Lubonia. Wygrała Monika Rapacz GKS Raba Wyżna Podsarnie, wyprzedzając Ritę Malinkiewicz ( Zator) i Iwonę Bednarczyk (Iskra Głogoczów).

W silnie osadzonej kategorii junior młodszy najlepiej z zawodników Lubonia radził sobie Mateusz Filipiec, który zajął 5. miejsce. Na 15. pozycji znalazł się Krystian Musielak, a Piotr Pitek pięć miejsc niżej. Jarosław Witkowski był 23. Mistrzem został Adrian Siarka ( GKS Raba Wyżna Podsarnie).

W tym wyścigu kobiet po raz kolejny bezkonkurencyjną okazała Monika Żur, wyprzedzając Sabinę Zamroźniak z UKS Podwilk i Angelikę Zwolińską z LKS Iskra Głogoczów. Patrycja Lewandowska zakończyła rywalizację na 5. pozycji.

Wśród juniorów wystartowało dwóch zawodników Lubonia - Tomasz Bal i Maciej Bielak. W walce z silnymi rywalami zajęli oni miejsca zamykające pierwszą dziesiątkę. Najwyższe podium przypadło w udziale Beniaminowi Demkowskiemu (wychowankowi Lubonia).

W kategorii Masters była ogromna rozpiętość wiekowa. Najmłodszy zawodnik miał 32 lata, najstarszy – 65. To spowodowało wymieszanie się zawodników na trasie, co utrudniło określenie dokładnej klasyfikacji końcowej wyścigu. Ostatecznie Marka Karkulę sklasyfikowano na 6 miejscu, Józefa Rabskiego na 7., a Bogusława Dziadkowca na 11. Po tytuł sięgnął Krzysztof Podolski (MTB Team RMF-FM Mountain Dew).

Na deser została rywalizacja wśród orlików i elity mężczyzn. W elicie Jakub Surówka może mówić o ogromnym pechu. Na około pół okrążenia do mety awarii uległ rower i pozostały dystans pokonał biegnąc. Pozbawiło go to miejsca na podium. Ostatecznie zakończył rywalizację na 5. pozycji. Złoto przypadło w udziale Pawłowi Międzybrodzkiemu (UKS Sokół Kęty).

- Do domu wracaliśmy z mieszanymi uczuciami – mówi Marek Karkula. - Z jednej strony cieszą dwa medale - złoto i srebro. Plan minimum został wykonany. Jednak z drugiej strony pozostał mały niedosyt, gdyż naprawdę niewiele zbrakło, by wzbogacić dorobek o kolejne dwa złote krążki i przynajmniej jednego brązowego. Niemniej to dopiero początek sezonu więc z optymizmem oczekujemy kolejnych zawodów. Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych rezultatów.