28.01.2011 | Czytano: 1184

Za burtą

Koszykarek Gorców zabraknie w półfinale mistrzostw Polski w kategorii juniorek. Podopieczne Jerzego Chwojki w Tarnowie przegrały 10- punktami i u siebie musiały wygrać różnicą 11 „oczek”. Nie udało się odrobić straty. Więcej, nie udało się wygrać. Tarnowianki po kolejny okazały się sprytniejsze i lepsze.

Pierwsze skrzypce w tarnowskim zespole grała Jaworska. Reprezentantka kraju świetnie dyrygowała koleżanką, umiejętnie rozgrywała piłkę i potrafiła kończyć akcje celnym rzutem, bądź świetnym dograniem do koleżanek. Co ciekawe bardzo szybko złapała cztery przewinienia. Nowotarżanki nie potrafiły tego wykorzystać, zmusić ją do popełnienia kolejnego faulu. Inna rzecz, że... – Powinna spaść, bo popełniła piąte przewinienie i ... to nie raz, lecz sędziowskie gwizdki milczały. Bardzo niski poziom zaprezentowali „sprawiedliwi”, ale nie oni ponoszą winę za naszą porażkę – mówi trener Gorców, Jerzy Chwojka.

O porażce nowotarżanek zadecydowały dwa fragmenty meczu. Pierwszy to fatalna druga kwarta, w które góralki zawiodły na całej linii. Nie potrafiły wykorzystać świetnych kontrataków, nie trafiając spod dziury. Również z dystansu drżała im ręka. W dodatku zbyt miękko grały w obronie. Tarnowianki wchodziły jak w masło. Drugi kluczowy moment to ostania minuta meczu. Gospodynie po przerwie rozpoczęły pościg za uciekającymi punktami. 60 sekund przed końcową syreną zakończył się 3- punktową stratą. Wtedy dwa razy faulowała Leśnicka i rywalki wykorzystały cztery rzuty wolne.

- Dziewczyny mogę pochwalić tylko za drugą połowę, że podjęły walkę – mówi Jerzy Chwojka. – W pierwszej części zagrały fatalnie. W drugiej kwarcie była masakra. Miały bardzo niski procent rzutów za dwa. Tylko trzy razy piłka wpadła do kosza po rzutach za linii 675 cm. Gdybyśmy wykorzystali 50% rzutów spod kosza, to wygralibyśmy. Widoczny był brak Mozdyniewicz, którą zatrzymały obowiązki na uczelni. To kluczowa zawodniczka w moim teamie.

Gorce Steskal Nowy Targ – Pałac Młodzieży Tarnów 60:69 (14:18, 10:24, 14:11, 22:16)
Gorce Steskal: Lasak 17, A. Nykaza 11, E. Nykaza 8, Leśnicka 4, Żegleń 6, Gruszczyńska 6, Perhon 2, Jeżewska, Krzysztofiak 6. Trener Jerzy Chwojka.