26.09.2010 | Czytano: 1762

Za wysokie progi (+zdjecia)

W hali Gorce w Nowym Targu rozegrano turniej koszykówki chłopców ( rocznik 1997 i młodsi) o Puchar Gorców. Początkowo miało w nim wziąć udział osiem ekip, ale w ostatniej chwili wycofała się krakowska Wisła. Wśród uczestników był także zespół z Nowego Targu - UKS Piątka - który sklasyfikowany został na szóstym miejscu.

- Zostaliśmy wyróżnieni przez prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Koszykówki, Zdzisława Kassyka możliwością uczestniczenia w tej imprezie – mówi szkoleniowiec UKS Piątka, Wojciech Polak. – Graliśmy młodszym rocznikiem. Z właściwego miałem do dyspozycji tylko trzech graczy. Nie spodziewałem się spektakularnego sukcesu. Mierzyliśmy siły na zamiary. Ważne, że chłopcy mieli okazję zmierzyć się z mocnymi rywalami. Turniej był bardzo korzystny ze względu na dalszy ich rozwój.

W grupie eliminacyjnej jego podopieczni zajęli ostatnie miejsce, rozgrywając tylko...półtora meczu. Rozpoczęli zmagania od Stalowej Woli. Jeszcze 2 minuty i 36 sekund przed końcem pierwszej kwarty górale prowadzili 11:3, ale już drugą ćwiartkę zaczęli tylko z dwoma „oczkami” przewagi. Stracili i ją, schodząc na przerwę z czteropunktowym mankiem. W 4 minucie trzeciej kwarty doszło do nieprzyjemnego zdarzenia. Jeden z zawodników Stalowej Woli podczas wykonywania dwutaktu tak nieszczęśliwie upadł, że złamał nogę z przemieszczeniem. W szpitalu okazało się, że złamał obie kości podudzia. Nazajutrz przeszedł operacje scalania kości. Meczu nie dokończono. W trakcie przerwania goście prowadzili 37:22.

W drugiej potyczce, nowotarżanie w pierwszej kwarcie zostali rozbici przez Koronę. Przegrali ją 17 punktami i było to najwyższe prowadzenie krakowian w meczu. – Potem systematycznie zaczęliśmy odrabiać straty i na początku trzeciej kwarty objęliśmy prowadzenie 70:68 – mówi Wojciech Polak. – Graliśmy bardzo agresywnie, mocną obroną. To kosztowało nas sporo sił i... spadkiem z parkietu aż czterech kluczowych graczy. Za pięć przewinień spadli: Trzciński, Derebas, P. Leja i Behounek. Dwaj pierwsi to podkoszowi gracze. Przeciwnik to wykorzystał.

W meczu o piąte miejsce nowotarżanie nie sprostali koszykarzom z Jaworzna. – Uszło z nas powietrze – powiedział Wojciech Polak. – Nie mieliśmy sił, by podając równorzędna walkę. W dodatku zespól Jaworzana to wieże i na tablicach uwidoczniła się ich duża przewaga.
Najlepszym graczem turnieju w drużynie UKS Piątka wybrano Huberta Derebasa.

W trakcie uroczystości rozpoczęcia turnieju wicestarosta powiatu nowotarskiego, Maciej Jachymiak został wyróżniony medalem Krakowskiego Okręgowego Związku Koszykówki oraz nadano mu tytuł honorowego członka Uczniowskiego Klubu Sportowego Piątka Nowy Targ.

UKS Piątka Nowy Targ – Stalowa Wola 22:37 ( 12:10, 10:15, 0:12, 0:0) mecz przerwano w 4 minucie III kwarty.
UKS Piątka: Bryniarski, M. Leja 1, Kowalczuk 11, Senio, Trzciński, Żmuda, P. Leja 2, Żegleń, Szymański, Derebas 4, Balakowicz, Górowski, Behounek, Pierwoła 4. Trener Wojciech Polak.

UKS Piątka Nowy Targ – Korona Kraków 86:109 (15:32, 23:21, 32:22, 16:34)
UKS Piątka: Bryniarski 2, M. Leja, Kowalczuk 30, Senio, Trzciński 8, Żmuda 7, P. Leja 2, Żegleń, Szymański, Derebas 21, Balakowicz, Górowski, Behounek, Pierwoła 16. Trener Wojciech Polak.

UKS Piątka Nowy Targ – Jaworzno 37:70 (6:23, 10:17, 9:16, 12:14)
UKS Piątka: Bryniarski, M. Leja, Kowalczuk 5, Senio, Trzciński 5, Żmuda, P. Leja, Żegleń, Szymański, Derebas 7, Balakowicz 3, Górowski, Behounek, Pierwoła 8. Trener Wojciech Polak.