20.02.2009 | Czytano: 2200

Puchar po 14 latach

Czternaście lat czekało Zakopane na możliwość goszczenia czołowych slalomistek starego kontynentu. Dokładnie 18 lutego 1995 roku PE kobiet w slalomie odbył się na stoku Nosala...

Przyznanie Zakopanemu organizacji PE w maju 2008 roku przerwało okres „smuty” w polskim narciarstwie alpejskim. Okazało się, że decyzja FIS o przyznaniu Zakopanemu organizacji PE była słuszna i zasadna. Tatrzański Związek Narciarski zorganizował imprezę na światowym poziomie. Zawody zostały przeprowadzone na stoku Harenda w niedawno otwartej stacji o tej samej nazwie. Organizatorzy świetnie przygotowali trasę, a łatwo nie było ze względu na obfite opady śniegu, jakie od tygodnia nawiedzają Zakopane. Trasa musi, bowiem być twarda, aby wszystkie zawodniczki miały porównywalne warunki startu. I tak też było. Za metą slalomu ustawiono trybunę z miejscami do siedzenia. Na Harendzie zebrała się cała elita zakopiańskiego narciarstwa alpejskiego z dawnymi sławami: Andrzejem Bachledą Curusiem „Ałusiem” i Małgorzata Tlałką-Długosz na czele. Wszyscy oficjele chwalili organizację zawodów. Jeżeli taki był odbiór europejskich działaczy FIS, to należy spodziewać się, że na kolejne zawody nie trzeba będzie czekać kolejne 14 lat. A może z czasem Zakopane zyska organizację PŚ.

Barbara Wirth (Niemcy)

Sukces organizacyjny i promocyjny był bezdyskusyjny, zabrakło tylko wyraźnego polskiego akcentu sportowego. Dwie z naszych reprezentantek: Katarzyna Karasińska i Aleksandra Kluś zmieściły się w pierwszej, „30” ale na miejscach 16 i 24. Dwie kolejne alpejki Karoliny Klimek i Mrózek zamknęły listę wyników. Dwie inne zawodniczki Agnieszka Gąsienica Daniel i Dorota Kaczmarek nie ukończyły przejazdów Gąsienica Daniel pierwszego Kaczmarek drugiego. Nasze zawodniczki pojechały jakby trochę bojaźliwie, a to w PE sukcesów nie przyniesie. Zawody wygrała 6. na niedawno rozegranych MŚ w Val,di Isere Szwajcarka Denise Feieraband. Pojechała oba przejazdy płynnie i szybko, w obu przejazdach była druga. Wyprzedziła o 0, 17 setnych sekundy pierwszą po pierwszym przejeździe Christinę Geiger. Trzecie miejsce zajęła startująca z nr 15 Alexandra Daum z Austri. Jak zatem widać w narciarstwie alpejskim nadal dominują reprezentantki krajów alpejskich.