04.08.2024 | Czytano: 2191

Medal po 32 latach

Będzie medal dla Polski w boksie! Julia Szeremeta pokonała Ashleyann Lozadę w ćwierćfinale w kategorii do 57 kilogramów. Tym samym Polka wywalczyła minimum brązowy medal. Jej przeciwniczką w półfinale będzie Nesthy Petecio z Filipin.

Niestety ta sztuka nie udała się naszej drugiej reprezentantce. Po bardzo wyrównanej walce Elżbieta Wójcik przegrała w ćwierćfinale w kategorii do 75 kilogramów. Polka niejednogłośnie na punkty musiała uznać wyższość Atheyny Bibeci Bylon z Panamy.

Katarzyna Niewiadoma w samej czołówce igrzysk olimpijskich. Polka zajęła ósmą pozycję w niedzielnym wyścigu ze startu wspólnego. Panie miały do przejechania 158 km na trasach obrzeży i samych ulic stolicy Francji. Niewiadoma, najlepsza polska zawodniczka, jechała bardzo pewnie, agresywnie, kilkukrotnie łamała grupy dzielące trasę, lecz jej niezwykle ambitna walka nie stała się walką o medal przez udział w mniejszej kraksie jeszcze w pierwszym fragmencie wyścigu. Ostatecznie mimo to finiszowała w trzeciej grupie, tylko za przyszłymi medalistkami.

Po sukcesie w repasażach Klaudii Zwolińskiej nie poszło już tak dobrze w walce o ćwierćfinał, co oznacza dla niej pożegnanie z Paryżem. Mateusz Polaczyk i Grzegorz Hedwig awansowali do wyścigów ćwierćfinałowych w kayak crossie mężczyzn. Obaj Polacy w swoich wyścigach zajęli drugie miejsce. Decydująca faza zawodów odbędzie się w poniedziałek 5 sierpnia.

Anita Włodarczyk wystąpi w finale zmagań w rzucie młotem. Polka w najlepszej próbie osiągnęła wynik 71.06, co dało jej siódmą lokatę w grupie kwalifikacyjnej (dwunastą, biorąc pod uwagę obie grupy). – Cieszę się, że mam dużą rezerwę, bo te rzuty dzisiaj były beznadziejne, brakowało pobudzenia. Musi mnie po prostu ktoś we wtorek mocno zdenerwować, wkurzyć, żebym się bardzo mocno zmobilizowała – powiedziała Włodarczyk na antenie Eurosportu. Na eliminacjach zmagania zakończyła Malwina Kopron.

Alicja Konieczek w biegu na 3000 m z przeszkodami osiągnęła czas 9:16:51, rekord kraju. Polka awansowała do finału olimpijskich zmagań. Z kolei własne rekordy życiowe pobiły Aneta Konieczek i Kinga Królik, które w finale nie wystąpią.

Martyna Kotwiła i Kristina Cimanouska nie zdołały awansować bezpośrednio z eliminacji do półfinałów biegu na 200 m. Polki wciąż mają szansę zakwalifikować się do tej rundy w poniedziałkowych repasażach.

Jakub Szymański, Krzysztof Kiljan i Damian Czykier nie zdołali awansować bezpośrednio z eliminacji do półfinałów biegu na 110 m przez płotki. Polacy wciąż mają szansę zakwalifikować się do tej rundy we wtorkowych repasażach.

Największe rozczarowanie spotkało nas w sesji wieczornej. Paweł Fajdek zajął piąte miejsce, a Wojciech Nowicki był siódmy w konkursie rzutu młotem.

36:38 w drugim secie dla Brazylii! Polskie siatkarki przegrały z Brazylią 0:3 w ostatnim meczu fazy grupowej. Obie drużyny już przed meczem miały zapewniony awans do kolejnej rundy. W ćwierćfinale Polska zmierzy się z reprezentacją USA.

Reprezentantka Polski Sandra Sysojewa na koniu Maxima Bella została sklasyfikowana na 15. pozycji w ujeżdżeniu indywidualnym.

Polscy floreciści w składzie Jan Jurkiewicz, Michał Siess, Andrzej Rządkowski i Adrian Wojtkowiak zakończyli olimpijskie zmagania na szóstym miejscu. Po porażce w ćwierćfinale z Włochami 39:45 pokonali Egipt, zaś w meczu o piątą pozycję przegrali z Chinami 30:45.

Katarzyna Wasick zajęła piąte  miejsce w pływackim finale 50 metrów stylem dowolnym. Tym samym nie zdobędziemy medalu w pływaniu po 20 latach przerwy.

Polscy koszykarze 3x3 przegrali z Łotwą 16:22 w ostatnim meczu fazy grupowej. Los Biało-Czerwonych zależał od Holendrów, którzy grali z USA. Wygrana „Pomarańczowych”  dawał awans Polakom. O i Holendrzy nie zawiedli naszej reprezentacji. Ograli Amerykanów 21:6, dzięki czemu awansowali do półfinału. Wygrana „Pomarańczowych” oznacza również, że promocję do fazy play-in uzyskali także Polacy, którzy ostatecznie zajęli 6. miejsce w grupie. Nasza drużyna przegrała z Litwą 15:21. Tym samym polscy zawodnicy pożegnali się z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.