04.07.2024 | Czytano: 207

Rowery gravelowe dla początkujących – jakiego gravela kupić na start? (art. sponsorowany)

Rowery gravelowe, zwane również gravelami, zyskują na popularności wśród rowerzystów na całym świecie. Łącząc cechy rowerów szosowych i górskich, oferują wyjątkową wszechstronność, która pozwala na komfortową jazdę zarówno po asfalcie, jak i po nieutwardzonych drogach.

Jeśli jesteś początkującym rowerzystą i zastanawiasz się, jaki gravel wybrać na start, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym są rowery gravelowe?

Rowery gravelowe to rowery, które łączą najlepsze cechy rowerów szosowych i górskich. Ich konstrukcja umożliwia komfortową jazdę zarówno na asfalcie, jak i na drogach gruntowych. Geometria roweru gravelowego jest zazwyczaj bardziej komfortowa niż w przypadku klasycznych rowerów szosowych, co sprawia, że jest idealna dla długodystansowych wypraw.

Rowery gravelowe wyposażone są w szersze opony niż rowery szosowe, co pozwala na lepszą przyczepność i stabilność na różnorodnych nawierzchniach. Dodatkowo, rowery gravelowe, przełajowe te często posiadają mocowania na dodatkowe akcesoria, takie jak bagażniki, błotniki czy bidony, co czyni je doskonałym wyborem dla turystów rowerowych.

Dlaczego warto wybrać rower gravelowy?

Decyzja o zakupie roweru gravelowego może być świetnym wyborem z wielu powodów. Po pierwsze, wszechstronność tych rowerów sprawia, że są one odpowiednie na różne typy tras. Możesz cieszyć się szybką jazdą po asfalcie, a jednocześnie odkrywać nowe szlaki i ścieżki leśne.

Kolejną zaletą rowerów gravelowych jest ich komfort. Dzięki specyficznej geometrii ramy, która jest bardziej wyprostowana niż w przypadku rowerów szosowych, rowerzyści mogą unikać dyskomfortu związanego z długotrwałą jazdą w pozycji pochylonej.

Rowery gravelowe są również wytrzymałe. Szersze opony i solidniejsza konstrukcja pozwalają na jazdę po nierównych nawierzchniach bez dużego ryzyka uszkodzenia. To sprawia, że są idealne na długie wyprawy, gdzie nie zawsze można liczyć na idealne warunki drogowe.

Jak wybrać pierwszy rower gravelowy?

Wybór pierwszego roweru gravelowego może być wyzwaniem, szczególnie dla początkujących. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:
  • Rama – wybierz ramę, która zapewni Ci komfort podczas jazdy. Popularnym materiałem na ramy gravelowe jest aluminium i włókno węglowe. Aluminium jest bardziej przystępne cenowo, podczas gdy włókno węglowe oferuje lepsze tłumienie drgań.
  • Opony – zdecyduj się na szerokość opon odpowiednią do Twojego stylu jazdy. Szersze opony (35-45 mm) zapewnią lepszą przyczepność na nierównych nawierzchniach.
  • Napęd – wybierz napęd, który sprosta Twoim wymaganiom. Dla początkujących rekomendowane są napędy 1x (jedna zębatka z przodu) ze względu na prostotę obsługi.
  • Hamulce – hydrauliczne hamulce tarczowe są najlepszym wyborem ze względu na ich skuteczność i niezawodność w różnych warunkach.

Zobacz też: Rodzaje i zastosowanie suportów rowerowych 

Akcesoria niezbędne do jazdy na rowerze gravelowym

Jazda na rowerze gravelowym wymaga odpowiedniego wyposażenia, które zwiększy komfort i bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów:
  • kask – ochrona głowy jest najważniejsza, dlatego wybierz kask wysokiej jakości;
  • oświetlenie – lampki przednie i tylne zwiększą Twoją widoczność na drodze;
  • bidony i uchwyty – hydratacja jest kluczowa podczas długich wypraw, więc warto mieć ze sobą bidony;
  • bagażniki i sakwy – jeśli planujesz dłuższe wycieczki, przydatne będą bagażniki i sakwy na rower;
  • pompka i zestaw naprawczy – awaryjne sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego zawsze miej ze sobą pompkę i zestaw naprawczy.

Zakup tych akcesoriów jest możliwy w sklepach stacjonarnych oraz online. Sklep rowerowy online oferuje szeroki wybór produktów, które możesz zamówić z dostawą do domu, co jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie w obecnych czasach.

Gdzie kupić rower gravelowy?

Zakup roweru gravelowego to inwestycja, dlatego warto dokonać jej w sprawdzonym miejscu. W Polsce znajdziesz wiele sklepów rowerowych, które oferują szeroki wybór gravelów. Jednym z polecanych miejsc jest Peleton – sklep rowerowy w Białymstoku, który oferuje zarówno rowery gravelowe, jak i szeroki wybór akcesoriów.

Sklep rowerowy Peleton to miejsce, gdzie znajdziesz rowery od renomowanych producentów. Dodatkowo, sklep oferuje profesjonalne doradztwo, dzięki czemu możesz liczyć na pomoc w doborze odpowiedniego modelu do Twoich potrzeb.

Komentarzereklama