12.11.2023 | Czytano: 2747

Macron A Klasa: Podsumowanie rundy jesiennej (+zdjęcia)

Runda jesienna sezonu 2023/24 Macron A Klasy – Podhale dobiegła końca. Niniejszym spróbujemy ocenić jaki poziom sportowy osiągnęły drużyny w naszym regionie, jak również postanowiliśmy zapytać niektórych opiekunów ekip jak oceniają osiągnięte w tej rundzie wyniki. Wszystkie zespoły rozegrały po 14 spotkań, tak więc na wiosnę piłkarze rozegrają jeszcze po 12 meczy.

Przypomnijmy, ze zgodnie z regulaminem rozgrywek awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyskuje bezpośrednio tylko mistrz. Wicelider gra baraż o awans z drugą drużyną A-Klasy grupy limanowskiej. Z dolnych części tabeli spadają bezpośrednio dwie drużyny które zajmą miejsca 13 i 14. Natomiast dwie drużyny które zajmą miejsca 11 i 12 rozegrają baraż o utrzymanie się w Macron A-Klasie, których przeciwnicy zostaną wybrani w drodze losowania jednego z wicemistrzów Klasy B.

1. Lubań Maniowy Zapora Kluszkowce II – Drużyna Lubania wydaje się być jednym z faworytów tegorocznych rozgrywek. Piłkarze tego klubu zdają się zmierzać w kierunku wyższej klasy rozgrywkowej. Jej atutem jest to, iż skład drużyny jest często wzmacniany zawodnikami występującymi w IV lidze. W tym sezonie Lubań odniósł aż 11 zwycięstw, raz remisując i przegrał zaledwie dwa mecze. Łącznie zdobył 34 pkt. Strzelając 44 gole i tracąc tylko 17 bramek został mistrzem rundy jesiennej. Jej najlepszym zawodnikiem jest lider klasyfikacji strzelców Marek Sikora zdobywca 18 goli.

2. Orawa Jabłonka – drużyna wicelidera rozgrywa fantastyczny sezon. Nikt chyba na początku ligi nie myślał że piłkarze z Jabłonki tak dobrze będą się prezentować na murawie, tym bardziej iż w poprzednim roku zajęli w lidze dopiero 9 miejsce. Przypomnieć należy że Orawa wystąpiła w finale tegorocznych rozgrywek o Puchar Podhala nieznacznie przegrywając z NKP Podhale. Podopieczni Adriana Ligienzy zdobyli 31 pkt. na co składają się 10 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki. Najlepszym jej snajperem jest zdecydowanie Łukasz Męderak, który aż 17 razy pokonywał bramkarzy rywali.

Jestem bardzo zadowolony z tej rundy – ocenia trener Orawy Adrian Ligienza. Założyliśmy sobie miejsca od 1-3 i udało się nam to zrealizować dzięki zwycięstwu w ostatnim meczu. Mamy dobrą sytuację przed wiosną, ponieważ uważam że najgorsze wyjazdy już za nami. Nie chcę wyróżniać żadnego z zawodników gdyż tworzymy drużynę. Nadmieniam, że tych wyników na pewno nie osiągnęlibyśmy gdyby nie świetna współpraca z Prezesem i Zarządem Klubu. Wracając do o Pucharu Podhala, to ten mecz był dla naszych zawodników taką wisienką na torcie. Jeśli chodzi o awans to ten wyraz się u nas nie pojawia. Chcemy robić krok po kroku i zobaczymy do czego nas to doprowadzi.

3. AP Wisła Czarny Dunajec – Młodzi piłkarze z Czarnego Dunajca spisują się jak na beniaminka wręcz wzorowo tracąc do lidera tylko 4 pkt. Wisła zdobyła 30 pkt wygrywając 10 spotkań a przegrywając 4. Strzelając 52 gole ustanowiła najlepszy wynik w tej kategorii wraz z sąsiadami za między Czarnymi. Niestety piłkarze muszą się przyjrzeć defensywie, gdyż ich obrona dopuściła do utraty aż 29 goli. Najwięcej bramek dla Wisły strzelili Pazurkiewicz i Miętus po 9 oraz Krupa 7. Nadmienić należy ze aż 15 różnych zawodników akademii strzelało gole dla swojej drużyny !

Udanie zakończyliśmy rundę zajmując miejsce w czołówce – mówi grający trener Łukasz Pazurkiewicz. Mieliśmy w połowie sezonu gorszy moment ale zebraliśmy doświadczenie i wyszliśmy z tego silniejsi. Drużyna złożona jest głównie z młodzieżowców, którzy pokazali że im dalej w ligę tym lepiej zaczęli grać i ciągle się rozwijają. Na pewno czas i przyszłość działa na naszą korzyść i czekamy z niecierpliwością na wiosenne starcia.

4. Bór Dębno – drużyna z Dębna to druga drużyna zeszłorocznych rozgrywek. Również w tym sezonie prezentuje się bardzo solidnie będąc jednym z kandydatów do awansu. Piłkarze Boru zajmując obecnie 4 miejsce w tabeli zdobyli 30 pkt na co składa się 10 zwycięstw i 4 porażki. Strzelili 40 goli i tracąc tylko 11 bramek wykazali się najlepszą defensywą w lidze.

Mamy węższą kadrę niż w poprzednim sezonie więc nie wybiegaliśmy z postawieniem sobie celów na ten sezon – ocenia trener Sebastian Gąsiorek. Skoro jesteśmy na półmetku w czołówce to musi być sygnał że to była udana runda. Niestety w ważnych meczach brakowało przynajmniej jednego kluczowego zawodnika. Planem na wiosnę jest ustabilizowanie formy, może wzmocnienie składu i atak z drugiego planu. Tym razem gra o najwyższe cele nas nie sparaliżuje

5. Czarni Czarny Dunajec – Piłkarze Czarnych po I rundzie zajmują piąte miejsce. Na ich dorobek składają się 8 zwycięstw, jeden remis i 5 porażek co dało sumę 25 pkt. Czarni to drużyna grająca bardzo ofensywna piłkę o czym świadczy największa ilość zdobytych goli tj aż 52. Nie jest to dziwne gdyż ekipa Czarnych posiada w swoim składzie trzy armaty tj. Wesołowski 16 goli, Cikowski 14 goli oraz Pająk 10 bramek.

Runda w naszym wykonaniu w miarę poprawna, w miarę… - ocenia grający trener Czarnych Bolesław Wesołowski. Początek rundy słaby, później było już coraz lepiej o czym świadczy fakt iż wygraliśmy 7 meczów z rzędu. Bolą mnie przede wszystkim mecze z czołówką ligi, gdzie po prostu brakło zdrowia i jakości w naszym wykonaniu a zwłaszcza w meczach derbowych...

6. Skalni Zaskale – Piłkarze z Zaskala rozgrywają bardzo przyzwoitą rundę. W zeszłorocznej batalii zajęli 7 miejsce więc są na plusie. Skalni zdobyli 24 pkt na co złożyło się 8 zwycięstw i 6 porażek. Ich stosunek bramkowy to 41 -37. Najlepszymi snajperami drużyny są Chorążak i Łukaszczyk którzy zdobyli po 9 bramek

7. KS Zakopane – drugi z beniaminków zajmuje miejsce w środku tabeli co jest całkiem niezłym wynikiem. Piłkarze spod Giewontu zdobyli 19 pkt. na co składa się 6 zwycięstw, 1 remis i 7 porażek. Nie strzelają oni zbyt wielu goli, ale także wiele nie tracą. Ich stosunek bramek to 26 – 26, a najlepszym egezekutorem jest Adam Bogdanowicz strzelec 4 bramek.

To była dla nas trudna runda – mówi Prezes KS Zakopane Łukasz Piekarczyk. Przyjęliśmy sobie za cel zbudowanie drużyny na zawodnikach z naszego powiatu, a docelowo na piłkarzach z naszych grup młodzieżowych. Generalnie gra drużyny w większości meczów wyglądała dobrze ale nie zawsze to przynosiło wyniki. Graliśmy wyrównane spotkania z czołówką ligi, przytrafiały się nam tez słabe mecze np. ze Skalnymi czy Łapszami. Cieszy że trener Gubała zbudował dobrą atmosferę i fajny kolektyw. Można też powiedzieć że ukształtował się styl drużyny która bazowała na szybkich i mobilnych zawodnikach w środkowej strefie i na skrzydłach. Zawodnicy Ci dobrze się czuli w grze wysokim pressingiem co przyniosło świetne efekty w meczach z Chabówką, Wierchami czy Jarmutą. Nasze ambicje są oczywiście dużo większe, dlatego nie możemy być zadowoleni z wyniku na koniec rundy. Jednak ten sezon traktujemy jako przejściowy, gdyż mamy na uwadze, że rok temu przed startem B-klasy właściwie nie posiadaliśmy drużyny. Patrząc z tej perspektywy można być zadowolonym z widocznego progresu.

8. Granit Czarna Góra – piłkarze z czarnej Góry zajęli 8 miejsce z dorobkiem 18 pkt. na co złożyło się 5 zwycięstw, 3 remisy i 8 porażek. Wydaje się iż rozgrywają oni gorszy sezon niż w ubiegłym roku, gdyż zajęli w nim 5 miejsce. Stosunek bramek Granitu to 32 – 35 a najlepszymi strzelcami drużyny są Milon i Gryglak którzy strzelili dla swojej drużyny po 7 goli

9. Przełęcz Łopuszna – nie ma co ukrywać ze piłkarze Przełęczy to małego rodzaju rozczarowanie. W poprzednich rozgrywkach po dobrej grze zajęli 4 miejsce, tymczasem zajmują oni w chwili obecnej odległe miejsce od oczekiwań. Przełęcz zdobyła 18 pkt. na co składa się 5 zwycięstw 3 remisy i 6 porażek. Gracze z Łopusznej strzelili łącznie 26 goli tracąc ich 29. Najjaśniejszym punktem drużyny jest Jakub Maciasz który strzelając 12 goli zdobył prawie 50% goli całej ekipy.

10. Wierchy Lasek – zawodnicy Wierchów spisują się zgodnie z oczekiwaniami. Poprzedni sezon zakończyli oni bowiem na 10 miejscu i takie też miejsce zajmują po I rundzie Macron A Klasy. Wierchy uzbierały 17 pkt wygrywając 5 meczy 2 remisując i odnosząc 7 porażek. Najlepszym strzelcem drużyny jest Mateusz Włodarczyk autor 12 goli.

11. GKS Łapsze Niżne – Zawodnicy ze Spisza grają trochę lepszą I rundę niż w poprzednim sezonie, jednak mimo to znajdują się na miejscu barażowym o utrzymanie w lidze. Piłkarze z Łapsz zgarnęli 13 pkt wygrywając 4 spotkania, jedno remisując i odnosząc 9 porażek. Ich stosunek bramkowy to 35 – 51 a najlepszym zawodnikiem można śmiało uznać Marka Chmiela strzelca 10 goli

12. Lokomotiv Chabówka – to wielkie zaskoczenie in minus. Wydawało by się że po poprzednim sezonie gdzie Lokomotiv zajął bardzo dobre 8 miejsce będzie tylko lepiej. Tymczasem piłkarze z Chabówki znajdują się tuż nad strefą spadkową z dorobkiem tylko 11 pkt. Zaznaczyć należy że bardzo trudno przychodzi im strzelanie goli, gdyż zdobyli ich tylko 19 co jest jednym z najgorszych wyników w tej kategorii. Najlepszym strzelcem jest Dawid Pazdur który ustrzelił 7 bramek.

13. Jarmuta Szczawnica – od samego początku wielkie kłopoty ma drużyna z Pienin. Jarmuta wywalczyła tylko 3 zwycięstwa i jeden remis a 10 razy schodziła z boiska pokonana. Drużyna gra praktycznie samymi młodzieżowcami i za brak doświadczenia może sporo zapłacić. Ale chyba takie założenie miało być w Szczawnicy, ażeby grać swoimi młodymi piłkarzami. Najlepszym snajperem Jarmuty został Michał Urban strzelec 10 goli. Przerwa jesienno zimowa będzie w tym klubie na pewno gorąca.

14. Dunajec Ostrowsko – drużyna z Ostrowska zakończyła poprzednie rozgrywki na 11 miejscu i wydaje się że w tej rundzie zaliczyła ostry zjazd. Czerwona latarnia tabeli odniosła tylko 2 zwycięstwa a w 12 meczach przełknęła gorycz porażki. Zawodnicy Dunajca tracą najwięcej bramek w lidze jak też najmniej strzelają. Stosunek bramek to 18 – 59. Jeśli Dunajec chce się utrzymać to musi zacząć wygrywać na wiosnę od samego początku, gdyż strata do bezpiecznej lokaty gwarantującej utrzymanie wynosi aż 11 punktów.

Robert Siemek

Komentarze







Tabela - III liga

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Avia Świdnik 9 18
2. Wieczysta Kraków 9 18
3. Siarka Tarnobrzeg 9 17
4. Garbarnia Kraków 9 17
5. Chełmianka Chełm 9 16
6. Star Starachowice 9 15
7. KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 9 15
8. Czarni Połaniec 9 15
9. Świdniczanka Świdnik 9 14
10. Podlasie Biała Podlaska 9 13
11. Unia Tarnów 9 12
12. Wiślanie Jaśkowice 9 11
13. KS Wiązownica 9 10
14. Wisłoka Dębica 9 9
15. Podhale Nowy Targ 9 8
16. Orlęta Radzyń Podlaski 9 5
17. Karpaty Krosno 9 5
18. Sokół Sieniawa 9 4
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

zobacz więcej
reklama