06.11.2023 | Czytano: 1707

III liga. Kosztowne pomyłki ( 3x wideo + tabela)

Oczy wszystkich sympatyków tej klasy rozgrywkowej zwrócone były w stronę Krakowa. Tam spotkały się zespoły mające apetyt na awans szczebel wyżej. Nas jednak interesował występ Podhala…

… które walczy o wydostanie się ze strefy spadkowej. Wydawało się, że z beniaminkiem zaksięguje trzy punkty. Tym bardziej, iż grało na własnym boisku. To jednak w tym sezonie nie jest atutem nowotarżan. Nie było też sprzymierzeńcem w sobotnie popołudnie.

Mecz nie był porywający, ale miał fragmenty, które przesądziły o jego losach. Kluczowa była 59 minuta. Wtedy  przed bramką gości faulowany został Antkowiak. Arbiter nie tylko wskazał na „wapno”, ale również Futa został  wyrzucony z boiska.  Antkowiak nie wykorzystał jedenastki, jego intencje wyczuł golkiper Socha. Szkoleniowiec Świdniczanki dokonał w tym momencie dwóch zmian, wpuścił na boisko dwóch graczy, jednego 18 – latka. Sypień i Sikora okazali się  katami gospodarzy. To oni przeprowadzili kapitalną akcję, po której Kawula zatrzymał piłkę ręką na linii bramkowej. Decyzja arbitra nie mogła być inna, niż podyktowanie karnego i wyrzucenie Kawuli z boiska. Przyjezdni takiej okazji nie zmarnowali, objęli prowadzenie i mieli jeszcze trzy kapitalne szanse, najlepszą Paluch. Sypień i Sikora robili z defensywą Podhala co tylko zapragnęli, bo ta formacja ruszała się jak muchy w smole. Przewyższali rywali  szybkością,  dynamiką i świeżością.  Szybkość też wykorzystał w czwartej doliczonej minucie wprowadzony Kompanicki, którzy przebiegł 2/3 boiska i żaden z górali go nie dogonił. Nie zatrzymał go również Styrczula. Mecz, który pewnie wszyscy w Świdniku, około 60 minuty spisali na straty, zakończył się wygraną beniaminka.

Sytuacja Podhala robi się dramatyczna. Siedem meczów u siebie i tylko trzy remisy oraz cztery porażki. Trener Tomasz Kuźma po ostatnim gwizdku sędziemu musiał być wściekły. Nawet nie chcę myśleć, co działo się w głowach jego podopiecznych. Gadanie, że  byli stroną przeważającą przez większą część meczu, to… Jakie ma to znaczenie, skoro przegrywa się kolejny mecz? W zespole brakuje tego co jest najważniejsze, czyli wykonawców. Brakuje piłkarzy, którzy byliby lepsi od swoich rywali.

Wieczysta podejmowała Siarkę, która już występowała w poprzednim sezonie na poziomie drugiej ligi. To miał być prawdziwy sprawdzian dla obu zespołów. Kibice też oczekiwali dobrego futbolu i emocji do ostatniego gwizdka arbitra. Mieli je tylko przez trzy kwadranse. Wtedy, w samej końcówce, gospodarze objęli prowadzenie, po kapitalnej indywidualnej akcji Torresa. Mijał obrońców jak tyczki slalomowe, a z końcowej linii zagrał przed bramkę, gdzie Jankowski dołożył nogę, dając prowadzenie Wieczystej. Po przerwie na boisku już dominowała Wieczysta.

Już w piątek rozpoczęła się kolejka, potyczką w Wiązownicy. Jej losy rozstrzygnęły się w drugiej połowie. Cztery gole padły w pół godziny, a wszystkie zdobyła Chełmianka. W całym poprzednim sezonie piłkarze z Chełma  zanotowali dziesięć zwycięstw. A od piątku, w bieżących  rozgrywkach mają ich już na koncie osiem.

Czternaście  punktów na osiemnaście możliwych, w sześciu ostatnich meczach. A dodatkowo bilans bramkowy 13:2. To osiągniecie piłkarzy Podlasia, którzy w sobotę bardzo szybko załatwili sprawę w Garbarnią. Po sześciu minutach prowadzili 2:0 i mogli spokojnie „jechać” do końcowego gwizdka arbitra.

Mają czego żałować Orlęta, które w siódmym meczu przed własną publicznością poniosły czwartą porażkę. Tym razem z trzech punktów zostali okradzeni przez futbolistów z Jaśkowic.  Trzeba dodać, że biało-zieloni zmarnowali rzut karny, a ostatnie pięć minut grali w liczebnej przewadze. Gra praktycznie toczyła się pod bramką Wiślan, miejscowi co rusz posyłali piłki w szesnastkę rywala, ale nie udało się pokonać golkipera przyjezdnych.

Piłkarze Avii szybko otworzyli wynik meczu z Sokołem. Jednak w kolejnych minutach ich gra nie powalała na kolana. Trener był niezadowolony z pierwszej połowy.  W drugiej Avia zagrała lepiej i odniosła przekonywujące zwycięstwo.

Star okazał się lepszy w starciu z Unia na jej terenie. Padło aż pięć goli w tym meczu.  Goście prowadzili 2:0, ale dali się doścignąć. W 82 minucie rezerwowy Palonek zdobył bramkę, ale sędzia asystent dopatrzył się spalonego. Trzy  minuty później były zawodnik
Podhala zdobył gola zgodnie z przepisami i to Star cieszyła się z kompletu punktów.

Wisłoka uratowała jeden punkt w doliczonym czasie gry. Czarni prowadzili od 45 minuty, mimo iż pierwszych 45 minutach inicjatywa należała do gospodarzy. Oba gole padły po dośrodkowaniach z rzutu rożnego.

Piłkarze Karpat Krosno jechali do Ostrowca Świętokrzyskiego po trzech porażkach z rzędu i w 57 min. niespodziewanie objęli prowadzenie z karnego. Miejscowi doprowadzili do wyrównania w 70. minucie. Idealnie z rzutu wolnego przymierzył Nawrot, a potem piłkarze KSZO zupełnie zdominowali końcówkę tego meczu.

Wieczysta Kraków – Siarka Tarnobrzeg 3:0 (1:0)
Bramki: Jankowski 39, Łysiak 59, Faworow 84 k

NKP Podhale Nowy Targ – Świdniczanka Świdnik 0:2 (0:0)
Bramki: Zuber 68 k, Kompanicki 90+4

KS Wiązownica  - Chełmianka Chełm 0:4 (0:0)
Bramki: Mroczek 59, Korbecki 67, Knap 84, 89.

Avia Świdnik – Sokół Sieniawa 3:0 (1:0)
Bramki: Małecki 10, Białek 56, 70

Orlęta Radzyń Podlaski – Wiślanie Jaśkowice 0:1 (0:1)