07.02.2009 | Czytano: 1413

Śladami Justyny Kowalczyk

Rekordową obsadę miały mistrzostwa województwa małopolskiego w biegach narciarskich. Wystartowało ponad pół tysiąca biegaczy i biegaczek w sześciu kategoriach wiekowych. Na starcie stanęło 30 reprezentacji ze szkół podstawowych i 22 gimnazja. Zawody rozegrane zostały w Klikuszowej, w przepiekanej scenerii, na świetnie przygotowanych trasach. Start i meta była na boisku szkolnym Gimnazjum w Klikuszowej. Zawody zdominowali przedstawiciele biegów z Podhala.

- To było do przewidzenia – mówi kierownik zawodów Stanisław Mrowca. – Od lat Podhale nie ma sobie równych w biegach dzieci i młodzieży. Nie ukrywam, iż rekordowa ilość startujących wyraźnie zróżnicowała poziom zawodów. Byli tacy, którzy na co dzień w klubach trenują biegi, a również tacy, którzy po raz pierwszy przypięli do nóg biegówki. Trzeba jednak przypomnieć, iż od takich zawodów zaczynała swoją karierę późniejsza medalistka olimpijska Justyna Kowalczyk, czy aktualna młodzieżowa mistrzyni świata Sylwia Jaśkowiec. Atmosfera zawodów była bardzo przyjemna. Organizatorem był Małopolski Szkolny Związek Sportowy w Krakowie. Medaliści otrzymali medale i puchary. Arbitrem głównym zawodów był Adam Dudek, a biuro szybkich obliczeń komputerowych prowadził Feliks Piwowar.

Rywalizację rocznika 1996 wygrała Weronika Walkosz z Białego Dunajca przed Karoliną Stolarczyk z Rabki Zdroju oraz Agatą Jandurą z Kluszkowiec. Pierwszą jedenastkę utworzyły biegaczki z Podhala. Dominacja bezwzględna.

W tej samej kategorii wiekowej wśród chłopców najszybciej trasę 2 km techniką klasyczną pokonał Marek Krupa z Chochołowa. Na trzecim miejscu był jego kolega szkolny Krzysztof Dziadoń.

Katherine Spierenburg z Kościeliska była szybsza o 6 sekund od Moniki Mleczek z Chochołowa. Na trzecim stopniu podium w kategorii dziewcząt urodzonych w 1997 roku stanęła Klaudia Luberda z Obidowej. Pierwsza siódemka to zawodniczki z Podhala.

Tak dobrze nie było już wśród chłopców. Nie stanęli na „pudle”. Najlepszy z podhalańczyków, zawodnik z Białego Dunajca, Jan Skalski uplasował się na czwartej pozycji. W pierwszej dziesiątce było jeszcze sześciu podhalańskich górali.

Rocznik 1998 rywalizował na dystansie 1 km. W biegu dziewcząt srebrny medal zawisł na szyi Klaudii Matuszek z Obidowej, kolejne trzy miejsca zajęły biegaczki z Kościeliska – Justyna Stopka, Krystyna Gluc i Natalia Tomaszewska.

Rywalizację chłopców w tej grupie wiekowej wygrał przedstawiciel Łopusznej Krzysztof Kosakowski. Kolejne miejsca naszych reprezentantów już poza podium. Na 4. i 5. miejscu znaleźli się reprezentanci Chochołowa – Wojciech Skorusa i Marcin Krupa.

W punktacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężył Chochołów – 82 pkt. przed Kościeliskiem – 61 i Obidową – 50.
Gimnazjaliści ścigali się techniką klasyczną na dystansie 3 km. W roczniku 1993 brązowy medal wywalczyła Klaudia Gąsienica z Kościeliska, a wśród chłopców medal z takiego samego koloru zdobył jej kolega szkolny Konrad Motor.

Złoty krążek zawisł na szyi Stanisława Bieli ze Starego Bystrego ( rocznik 1994). Obok niego na podium, jego najniższym stopniu, stanął Wojciech Suchwałko z Maniów. W rywalizacji dziewcząt Agata Szymusiak wywalczyła wicemistrzowski tytuł, a Paulina Kieta (Stare Bystre) cieszyła się z brązowego medalu.

Medalu nie zdobyli chłopcy z rocznika 1995. Najlepszy z podhalańczyków Wojciech Kruczek z Lipnicy Wielkiej uplasował się na czwartej pozycji. Za to dziewczęta zdobyły dwa medale. Srebrny wywalczyła Joanna Rysula z Kościeliska, a brązowy Adrianna Jaworska z Maniów.

W punktacji szkół wygrała Mszana Dolna – 71 pkt. przed Starym Bystrym (60) i Cichym (54).