25.07.2023 | Czytano: 1167

PŚ w snowboardzie pierwszy raz w Polsce

W maju do Polski dotarła wspaniała wiadomość, zgodnie z decyzją FIS – po raz pierwszy w historii sportów zimowych – Puchar Świata w snowboardzie 24 i 25 lutego 2024 roku zostanie zorganizowany w naszym kraju. 
I choć lato trwa w najlepsze, to w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej już ruszyły przygotowania do tego wydarzenia. Organizatorzy zawodów już przygotowują miejsce, które będzie areną zmagań zawodników w Polsce. W ostatnich dniach ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej gościł przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Delegaci FIS spotkali się z przedstawicielami PZN oraz PKL i ośrodka na Jaworzynie Krynickiej. Celem spotkania była wizytacja ośrodka narciarsko-snowboardowego w Krynicy, pod kątem organizacji Pucharu Świata w snowboardzie.
 
- Podczas inspekcji w Krynicy wybraliśmy miejsce, gdzie już w najbliższym sezonie odbędą się historyczne, pierwsze zawody Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim. Krynica ma ogromny potencjał i już teraz dysponuje doskonałym stokiem i dobrą infrastrukturą kolei i wyciągów. Również system naśnieżania wydaje się być bardzo dobry  – powiedział Uwe Beier, dyrektor Pucharu Świata FIS w snowboardzie.
 
Podczas spotkania delegaci nie tylko omawiali jego infrastrukturę i szczegóły organizacyjne, ale również została wybrana trasa, na której rywalizować będą ze sobą snowboardziści. Zawody rozegrane zostaną na trasie nr 2, mierzącej 900 m, która ma homologację FIS i bardzo dobre parametry do organizacji slalomu równoległego kobiet i mężczyzn w snowboardzie zjazdowym.
 
- Lato trwa w najlepsze, ale w naszym ośrodku na Jaworzynie Krynickiej, już myślimy o sezonie zimowym, zwłaszcza, że będzie on wyjątkowy nie tylko dla PKL, ale również dla wszystkich miłośników snowboardu . Jesteśmy pełni entuzjazmu na myśl o Pucharze Świata i dołożymy wszelkich starań, by było to wyjątkowe wydarzenie i niezwykłe święto sportu w Polsce – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu Grupy PKL.
  
Spotkanie z delegatami technicznymi FIS na Jaworzynie Krynickiej było też okazją do przeprowadzenia warsztatu organizacyjnego i omówienia planu wspólnych działań na następne miesiące.
 
- Jako Polski Związek Narciarski postrzegamy Jaworzynę Krynicką znacznie szerzej niż tylko gospodarza tych zawodów. To ośrodek narciarski z olbrzymim potencjałem do stworzenia krajowej bazy treningowej zarówno dla snowboardzistów, jak i narciarzy alpejskich. Obecnie prowadzony przez PKL program inwestycyjny pozwoli pogodzić interesy turysty oraz sportowca wyczynowego, dając nadzieję na stabilny rozwój sportów zimowych - mówi Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.
 
Pierwszy Puchar Świata w snowboardzie alpejskim w Polsce to wyjątkowe wydarzenie, które znakomicie komponuje się z wynikami osiągniętymi przez naszych reprezentantów – mistrzostwem świata Oskara Kwiatkowskiego oraz brązowy medalem Oli Król. Zarówno sukcesy naszych sportowców na arenie międzynarodowej, starania PZN oraz wymagane warunki techniczne, jakie spełnia ośrodek narciarsko-snowboardowy Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka należący do Grupy PKL, daje możliwość organizowania w Polsce tak dużego wydarzenia.
 
PolSKI Mistrz to Narodowy Program Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, którego inicjatorami są: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku. Współpraca PZN z PFR i PKL opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące Kadry Narodowe PZN, a także organizacja zawodów międzynarodowych z kalendarza FIS na polskich stokach, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL. Celem programu PolSKI Mistrz realizowanego jest promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce.
 
Polskie Koleje Linowe to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
 
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.
 
Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Naszymi priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługa inwestycji zagranicznych. Zapewniamy skuteczną koordynację programów rozwojowych na bazie jednolitej strategii i zintegrowanych kanałów kontaktu z przedsiębiorcami, samorządami i klientami indywidualnymi.

Poprzez fundusze PFR pełni rolę inwestora kapitałowego dostarczającego długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w wybranych sektorach gospodarki, w tym m.in. energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.
 
Mat. prasowy
 
 

Komentarzereklama