19.06.2023 | Czytano: 775

Startują Igrzyska Europejskie! To będzie jedna z największych imprez organizowanych w Polsce

W najbliższą środę, 21 czerwca, wystartują Igrzyska Europejskie. Jedna z największych sportowych imprez organizowanych w Polsce. – To wielka impreza, ogromne przedsięwzięcie i bardzo zależy nam na tym, by wszystko dobrze wypadło, bo Igrzyska są szansą dla Polski, by udowodnić, że potrafimy zorganizować wielką sportową imprezę – przyznaje Marcin Nowak szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Europejskich. 
Dla naszego kraju organizacja tak dużej imprezy to nie tylko prestiż w świecie sportu, ale też szansa na poprawę infrastruktury, która zostanie z nami na lata. – Szczerze mówiąc, myślę, że tak. Żeby zorganizować tak duże wydarzenie musieliśmy poprawić nie tylko infrastrukturę sportową, ale też drogi, hotele itd. Dużo rzeczy się ruszyło, by godnie przywitać tu ponad siedem tysięcy sportowców – dodaje Nowak.
 
 
Odczuwa pan dreszczyk emocji przed startem Igrzysk Europejskich? Czy raczej jest pan spokojny, bo wszystko jest już gotowe?
 
I jedno, i drugie. To wielka impreza, ogromne przedsięwzięcie i bardzo zależy nam na tym, by wszystko dobrze wypadło, bo Igrzyska są szansą dla Polski, by udowodnić, że potrafimy zorganizować wielką sportową imprezę.
Z drugiej strony jestem spokojny, bo działamy zgodnie z określonym planem i najważniejsze rzeczy są już gotowe.
 
Czy Igrzyska mogą być dla naszego kraju tym, czym było Euro 2012? Impreza co prawda o mniejszej marketingowej wartości, ale skala i tak jest duża.
 
Szczerze mówiąc, myślę, że tak. Żeby zorganizować tak duże wydarzenie musieliśmy poprawić nie tylko infrastrukturę sportową, ale też drogi, hotele itd. Mówimy o inwestycjach wartych miliony złotych. Dużo rzeczy się ruszyło, by godnie przywitać tu ponad siedem tysięcy sportowców. Jeśli do tego dodamy sztaby szkoleniowe, zaplecze medyczne, media, wolontariuszy, to okaże się, że w projekt jest zaangażowanych kilkanaście tysięcy osób. I jesteśmy gotowi, by ich przyjąć.
 
Organizacja takiej imprezy ma sens jedynie wtedy, gdy na trybunach nie jest pusto. Jak idzie sprzedaż biletów?
 
Dobrze. Są dyscypliny, na które wejściówki schodzą szybko – skoki narciarskie, koszykówka 3x3, boks, lekkoatletyka. Frekwencja powinna być naprawdę niezła.
 
Są jakieś dyscypliny, które zaskoczyły jeśli chodzi o sprzedaż?
 
Tak, najbardziej jesteśmy zdziwieni tym, jak szybko schodzą bilety na pływanie artystyczne i badmintona.
 
Fanów na trybuny będzie łatwiej przyciągnąć, bo udało się w większości dyscyplin będzie można wywalczyć kwalifikację olimpijską. Trudno było to osiągnąć?
 
To był długi i żmudny proces. Wiele osób, wiele podmiotów działało, żeby tak się stało. Tak naprawdę już na samym początku postawiliśmy sobie uzyskanie praw do kwalifikacji olimpijskich. Udało się i już wiemy, że w Igrzyskach wezmą udział naprawdę najlepsi z najlepszych. Poziom będzie bardzo wysoki, dlatego naprawdę warto się wybrać na trybuny.
Zresztą, idea Igrzysk Europejskich też zyskuje coraz większą popularność. Pozostałe kontynenty mają takie imprezy od lat, u nas to dopiero raczkuje, ale już widać, że to coraz bardziej prestiżowe wydarzenie.
 
Jest szansa, że polskie Igrzyska Europejskie będą tymi przełomowymi w kwestii postrzegania tej imprezy?
 
Tak, jestem przekonany, że tak będzie. Poziom sportowy będzie naprawdę wysoki, do tego to naprawdę będzie wielkie wydarzenie. Pokażemy, że Polska jest w stanie zrobić wielką, sportową imprezę dobrze. Wszystko będzie też pokazane w TV, nie tylko w Polsce, więc myślę, że to też dodaje prestiżu.
 
Jak pan ocenia szanse Polaków?
 
Na poprzednich Igrzyskach Europejskich Biało-Czerwoni zdobyli 20 medali. Jestem przekonany, że teraz wynik będzie sporo lepszy. Dzięki sporemu zaangażowaniu państwa, ministra Bortniczuka, wydatki na sport są większe, a co za tym idzie poziom się podnosi, mamy coraz lepsze szkolenie i owoce tego powinno być już widać na Igrzyskach Europejskich.
 
Łukasz Grabowski
Foto Raffaele Conti  
 

Komentarzereklama