12.06.2023 | Czytano: 955

Brązowi medaliści z mechanika (+zdjęcia)

W tegoroczny czerwcowy długi weekend odbyły się emocjonujące zawody o Mistrzostwo Polski w Unihokeju Chłopców, gromadząc najlepsze drużyny szkół średnich z całej Polski. Podhale reprezentowała drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Staszica.

Ogólnopolska Licealiada odbyła się tradycyjnie jak co roku w Elblągu w ramach już XXVIII Międzynarodowego Festiwalu o Puchar Bałtyku w dniach 9-11 czerwca 2023 roku. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 7 najlepszych drużyn męskich, które zostały podzielone na dwie grupy.

W grupach grano systemem każdy z każdym - 2x12 minut. W pierwszej grupie znalazły się drużyny: II LO Sanok (obecni mistrzowie), ZST Szczecinek, ZS Nr 3 Hrubieszów oraz II LO Sieradz. W drugiej grupie rywalami naszej drużyny były: ZSS Bydgoszcz i ZS Nr 2 Sanok. Zawody rozgrywano na Hali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu w Elblągu.

W pierwszej grupie bezsprzecznie najlepszą drużyną okazała się drużyna obecnych Mistrzów Polski - 2LO Sanok wygrywając wyraźnie wszystkie trzy spotkania. Metalka miała trudniejszą przeprawę, ponieważ w drugiej grupie wszystkie drużyny prezentowały wysoki poziom i wyniki były bardziej na styku. W pierwszym meczu z ZS 2 Sanok nasi chłopcy zaliczyli lekki false start. Długo czekali na swój mecz (Sanok grał wcześniej pierwszy mecz) co spowodowało, że długo wchodzili na swój poziom gry. Niestety po kilku niedokładnych zagraniach nadziali się na kontry, które przeciwnik zamienił na bramki. Tym sposobem pierwszą połowę przegrali 0-4. Druga połowa to zupełnie inna historia. Nasi chłopcy zaczęli grać na swoim poziomie i cały czas atakowali próbując dogonić wynik. W tej części gry zamykali rywali na ich połowie, zdołali strzelić trzy bramki, niestety Sanok grał na czas i na czwartą bramkę nie starczyło już czasu.

Drugi mecz grupowy z ZSS Bydgoszcz był meczem o drugie miejsce w grupie i awans do półfinału. Nasza drużyna zagrała bardzo dobrze, kontrolowała grę i pewnie wygrała 3-1.

W półfinale spotkaliśmy się z najmocniejszą drużyną ostatnich lat, trzykrotnym Mistrzem Polski - II LO z Sanoka. Mecz w pierwszej połowie był wyrównany, niesamowicie zacięty, obie drużyny jak równy z równym walczyły o awans do finału. Pod koniec połowy sędzia spotkania nałożył tuż po sobie dwie kary na Metalkę i trzeba było bronić wyniku grając w trzech na pięciu atakujących. Udawało się to przed praktycznie cały ten okres, jednak tuż przed końcem kar i połowy nasz bramkarz skapitulował i po pierwszej połowie Sanok minimalnie prowadził. Po przerwie nasza drużyna od razu ruszyła do ataku i przez większość czasu była w posiadaniu piłeczki, prowadząc atak pozycyjny. Nasi rywale ograniczali się do obrony, wybijali piłeczkę jak najdalej od swojej bramki i liczyli na jakąś kontrę. Jedna z takich sytuacji przyniosła efekt w postaci gola - napastnik Sanoka przyjął wybitą piłeczkę i bardzo szybko oddał strzał, który zaskoczył naszego bramkarza. Mimo dwubramkowego deficytu nasi zawodnicy się nie poddawali, jeszcze bardziej przycisnęli i stwarzali dobre sytuacje bramkowe. Napór powodował coraz więcej fauli ze strony Sanoka i co za tym idzie coraz więcej rzutów wolnych. Jeden z nich udało się zamienić na gola. Po perfekcyjnym rozegraniu rzutu wolnego idealnym strzałem popisał się Mateusz Pędzimąż z klasy 2TG. Po tym golu kontaktowym obraz gry się nie zmienił, trwał ciągły napór naszej drużyny żeby doprowadzić do remisu, podczas gdy Sanok ograniczał się do defensywy i gry jak najdalej od swojej bramki. Czas upływał bardzo szybko a gol wyrównujący nie chciał wpaść i gdy do końca zostało kilka sekund Sanok zdołał jeszcze strzelić gola na 3-1, więc nasza reprezentacja musiała zadowolić się walką o trzecie miejsce.

W meczu o brązowy medal ZSTiP stanęło naprzeciwko dobrze znanej z poprzednich lat drużyny ze Szczecinka. Obie ekipy walczyły z zaangażowaniem ale chłopcy z ZSTiP pokazali determinację, starając się kontrolować grę, cierpliwie rozgrywać swoje akcje i wykorzystać szanse które musiały się pojawić. Ich wysiłek został nagrodzony jeszcze w pierwszej połowie, gdy zdobyli bramkę po strzale z dystansu i przekierowaniu piłeczki przed bramką. W drugiej połowie meczu gra toczyła się pod dyktando naszych chłopaków, którzy dołożyli jeszcze dwie bramki a stracili tylko jedną grając ponownie tego dnia w podwójnym osłabieniu. Po końcowej syrenie głośne okrzyki radości wypełniły halę sportową ogłaszając w ten sposób zasłużone zwycięstwo ZSTiP.

Dzięki temu zwycięstwu reprezentacja ZSTiP zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski w Unihokeja. Chłopcy byli dumni z osiągnięcia i pokazali, że ciężka praca na boisku, determinacja i współpraca są kluczowe dla sukcesu. To był bardzo dobry turniej w wykonaniu reprezentantów Metalki, dostarczył niezapomnianych emocji i doświadczeń zawodnikom, które na pewno zaprocentują przyszłości. Przy odrobinie szczęścia w kilku sytuacjach wynik mógłby być jeszcze lepszy.

Wyniki spotkań:
1.ZSTiP - ZS Nr2 Sanok - 3-4, strzelcy bramek: Dariusz Hornik 1N, Krzysztof Jarczyk 4gTE, Mateusz Pędzimąż 2TG
2.ZSTiP - ZSS Bydgoszcz - 3-1, strzelcy: Samuel Żółtek 2K, Piotr Bury 1K, Kacper Luberda 4pTG/TAK
3.ZSTiP - 2LO Sanok - 1-3, strzelec bramki: Mateusz Pędzimąż 2TG
4.ZSTiP - ZST Szczecinek - 3-1, strzelcy: Dariusz Hornik 1N, Paweł Jankowski 4pTE, Mateusz Pędzimąż 2TG.

Skład drużyny na turniej w Elblągu: Jakub Staszel 1TUiSEO, Maks Kaleta 1G, Daniel Nykaza 4gTE, Piotr Bury 1K, Paweł Jankowski 4pTE, Krzysztof Jarczyk 4gTE, Kacper Luberda 4pTG/TAK, Przemysław Święchowicz 3BTB/TM, Samuel Żółtek 2K, Mateusz Pędzimąż 2TG, Adrian Fryźlewicz 1TA/TT, Dariusz Hornik 1N. Opiekunowie: Michał Domin, Aleksandra Domin