21.01.2023 | Czytano: 1473

PŚ. Przerwana seria Kubackiego

Austriak Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Najwyżej z Polaków - czwarty - był Dawid Kubacki. Zawody ze względu na zmieniający się co chwilę wiatr toczyły się w loteryjnych warunkach.

Nie zawiedli Kamil Stoch i Dawid Kubacki, a sensacyjnie rakietę odpalił w pierwszej serii odpalił Aleksander Zniszczoł (141 m). W serii finałowej spadł z trzeciego na 25 miejsce. Awansował Piotr Żyła z 20 miejsca do pierwszej dziesiątki (1230 i 134 m).

Kraft w obu seriach trafił na sprzyjające warunki, co doskonale wykorzystał. Lądował na 139 i 135,5 m i odniósł zdecydowane zwycięstwo. Drugi Halvor Egner Granerud uzyskał 129,5 i 132 m. Trzeci Ryoyu Kobayashi wskoczył na podium dzięki świetnemu drugiemu skokowi na 137,5 m. Po pierwszej serii i skoku na 129 zajmował dopiero 11. lokatę.

Tuż za podium zawody ukończył Dawid Kubacki (131,5 i 128 m). Polak tym samym zakończył serię miejsc na podium i wyrównał swój poprzedni rekord, który wynosi 10 konkursów. W swoim 400. występie w Pucharze Świata Kamil Stoch zajął ósme miejsce po skokach na 131,5 i 121 m. Tym samym wyprzedził w klasyfikacji punktowej wszechczasów Adama Małysza. Stoch zdobył 13 077 pkt, a o 7 pkt mniej zgromadził Małysz.