02.07.2022 | Czytano: 1733

Światowe gwiazdy na plaży

Turniej z udziałem mistrzów i wicemistrzów świata dostarczył kibicom mnóstwo emocji. Miały w tym udział także reprezentacje Polski, kobieca i męska. 
Jeśli ktoś myśli, że piłka ręczna w plażowym  wydaniu jest nieciekawa, to bardzo się myli. Oj działo się działo przez dwa dni na plaży w Gdańsku Brzeźnie, a dokładnie na Lotos Stadionie Letnim. Rozegrano na nim  pierwszy turniej IHF Beach Handball Global Tour. Dodajmy, że tydzień po mistrzostwach świata. Niemki i Chorwaci wywalczyli złote medale na mistrzostwach świata w piłce ręcznej plażowej w Grecji.  Plaża w Brzeźnie nie była gościnna dla Niemek. W finale okrutny rewanż wzięły Hiszpanki, które w Grecji w finale musiały uznać wyższość naszych zachodnich sąsiadek. Hiszpanki w Brzeźnie wręcz znokautowały mistrzynie.
 
Niezwykle emocjonujący mecz stoczyły Polki z Chorwatkami o brązowy medal, ale w obu setach minimalnie lepsze były nasze rywalki. Polki raziły nieskutecznością na początku każdego seta. Nie poradziły sobie z presją.  Biało -czerwone w grupie  ograły rywalki, w shoot- outach  
 
Kobiety
Finał: Hiszpania – Niemcy 2:0 (14:7, 24:12)
O III miejsce: Polska – Chorwacja 0:2 (10:12, 22:23)
 
Polacy po dramatycznej walce wytargali brąz. Również po shoot – outach, a mogli bez tej dodatkowej gry się obejść. Po zwycięstwie w pierwszym sezonie nad Hiszpanią, końcówka drugiego rozgrzała kibiców coś dodatkowego do żaru lejącego się z nieba. Otóż 14 sekund przed końcem nasza drużyna przegrywała 14:15. Wtedy przeprowadziła akcję za dwa punkty ( tak punktuje się gole zdobyte m.in. po obrocie o 360 stopni), piłka znalazła się w bramce dwie sekundy przed końcem. Ale to nie wystarczyło do wygrania seta i meczu. Tymczasem bramkarz szybko wyjął piłkę z siatki i trafił do naszej pustej bramki przez całe boisko. Remis w setach 1:1 i dodatkowa seria pięciu shoot –outów (zawodnik podaje piłkę do swojego bramkarza, ten uruchamia go podaniem jak najdłuższym i strzela z obrotu o 360 stopni).  Świetnie w polskiej bramce spisywali się bramkarze i to Polacy zdobyli pierwszy historyczny medal.
 
Mistrzowie świata w finale okazali się lepsi od Niemców, ale dopiero po shoot- outach. Pierwszy set niespodziewanie dla naszych południowych sąsiadów, ale w drugim to już dominacja Chorwatów.
 
Mężczyźni
Finał: Niemcy – Chorwacja 1:2
O III miejsce: Polska – Hiszpania  2:1 (15:12, 16:17, 6:4)
 
IHF Beach Handball Global Tour to cykl turniejów, który zadebiutował w Gdańsku. Rozegranych zostanie jeszcze dziewięć turniejów. Tour powstał po to, by zapewnić możliwość i ciągłość grania na najwyższym poziomie i rozwijać dyscyplinę.
 
Zmaganiom towarzyszyła specjalna oprawa graficzna i profesjonalna organizacja, znana kibicom plażówki z krajowego podwórka. Na trybunach panowała wyśmienita atmosfera.
 
Stefan Leśniowski; Gdańsk Brzeźno
Foto Lotos Stadion Letni FB
 

Komentarzereklama