07.06.2022 | Czytano: 1366

Puchar Bałtyku. Poza „pudłem” (+zdjecia)

W ramach 27 Festiwalu unihokeja odbyła się Ogólnopolska Licealiada, która wyłoniła mistrza kraju. Po raz czwarty w ostatnich sześciu latach lat, koronawirus storpedował dwie edycje, w walce o miano najlepszej drużyny w kraju walczyła drużyna z „Metalki”. W zawodach biorą udział mistrzowie województw.

Drużyna pojechała mocno zmotywowana, żeby dwóch  srebrnych medalach, wrócić na tron, na którym zasiadała przed wicemistrzowskimi tytułami. Przeciwnikami ZSTiP Nowy Targ w grupie byli kolejno: ZSP nr 1 Łęczyca, ZS nr 2 Dębica i ZST Szczecinek. Wszystkie trzy spotkania zakończyły się zwycięstwem Metalki,  z Łęczycą i Szczecinkiem bez straty gola. Najtrudniejszym przeciwnikiem okazał się zespół z Dębicy, który wyszedł na prowadzenie w pierwszej połowie po strzale, który odbił się od obrońcy i zmylił bramkarza. Nie zdeprymowało to nowotarżan, a wręcz przeciwnie zezłościło. Jeszcze przed przerwą za sprawą kapitana zespołu, Jana Jaskierskiego (aktualny wicemistrz Polski seniorów z Szarotką) doprowadzili do wyrównania.  W drugiej połowie zespół dołożył jeszcze trzy  gole i pewnie wygrał.

Trzy zwycięstwa dały pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinału, w którym czekała już dobrze znana Metalce drużyna I LO z Gorzowa Wielkopolskiego. Gorzów bardzo chciał się zrewanżować za dwie poprzednie porażki. Zagrał mądrze taktycznie, defensywnie, wyprowadzając szybkie kontry, a drużyna z Nowego Targu prowadziła grę i miała optyczną przewagę. Pod koniec pierwszej połowy jedna z kontr Gorzowa zakończyła się bramką, po szybkiej kontrze.  Jednobramkową stratą nowotarżanie  zakończyli pierwszą część meczu.  W drugiej połowie ZSTiP ruszyła do odrabiania strat. Cały czas trwał napór, ale piłeczka nie chciała znaleźć drogi do bramki. Gorzów w dalszym ciągu wyprowadzał szybkie kontry, ale w żadnej nie dał się już pokonać, bardzo dobrze spisującego się w bramce Samuela Żółtka.  Z upływem czasu było  bardziej nerwowo, ponieważ mimo wielu strzałów ażurowy przedmiot nie chciał wpaść do bramki.  Dwie minuty przed końcem dopiero się ta sztuka udała. Paweł Jankowski dobił strzał z dystansu. Przed końcem Metalka miała jeszcze okazję na wygranie meczu,  ale gol nie padł i musiały odbyć się rzuty karne. „Technicy”  trafili za sprawą  kapitana Jana Jaskierskiego, Gorzów dwa razy i tym samym ich rewanż za poprzednie lata się udał – awansowali do finału.

Reprezentanci ZSTiP byli bardzo załamani, że nie zagrają w finale po raz czwarty. Było to widać na początku meczu o trzecie miejsce z wcześniej pokonaną w grupie Dębicą. Dębica wyszła bardzo zmotywowana. Dwa pierwsze strzały Dębicy znalazły drogę do siatki ZSTiP, więc praktycznie od początku trzeba było gonić wynik. Dwa szybko stracone gole „obudziły” jednak chłopaków z Metali i zaczęli walczyć. Sygnał do ataku dał znowu kapitan Jan Jaskierski, który zmniejszył prowadzenie Dębicy o połowę. Huraganowe ataki ze strony Nowego Targu trwały cały czas, prowadzili grę oddawali dużo strzałów, mieli dużą przewagę, ale skuteczność zawodziła. Na domiar złego pod koniec pierwszej połowy Dębica wyprowadziła kontrę i podwyższyli prowadzenie. W połowie meczu górale mieli dwubramkowe manko. Trwał napór nowotarżan, którzy oddawali mnóstwo  strzałów, które bronił bramkarz,  bądź odbijały się od poprzeczki lub były blokowane. Dębica większość czasu się tylko broniła. Z tych wszystkich strzałów drogę do bramki Dębicy znalazł tylko jeden i mecz zakończył się zwycięstwem Dębicy 3:2. ZSTiP Nowy Targ zakończył turniej na wysokim, ale najbardziej nielubianym przez sportowców czwartym miejscu w Polsce, za co należą się wielkie gratulacje.

Podziękowania za umożliwienie wyjazdu Dyrektorowi ZSTiP Nowy Targ Ryszardowi Gruszce, również sponsorom, którzy ufundowali trzy komplety koszulek meczowych oraz pamiątkowe czapki. Są to firmy: Jack Headwear, Hydmet, Piekarnia Trzcińscy, Pan Steskal, Moto Serwis Adam Worwa oraz florball24.pl.

Wyniki i strzelcy bramek dla ZSTiP:
ZSTiP Nowy Targ – ZSP Nr 1 Łęczyca  6:0 (0:2)  -  Maks Truty, Krzysztof Jarczyk, Dominik Szlembarski, Tadeusz Słowakiewicz, Jan Jaskierski, Patryk Sulka

ZSTiP Nowy Targ – ZS Nr 2 Dębica  4:2 (1:1) -  Jan Jaskierski 2, Kacper Worwa, Krzysztof Jarczyk

ZSTiP Nowy Targ – ZST Szczecinek 4:0 (0:0) -  Kacper Luberda 2, Krzysztof Jarczyk, Patryk Sulka

Półfinał
 ZSTiP Nowy Targ – I LO Gorzów Wlkp. 1:2 k (0:1) -  Paweł Jankowski, Jan Jaskierski (trafiony karny)

O III miejsce
 ZSTiP Nowy Targ – ZS Nr 2 Dębica  2:3 (1:3) -  Jan Jaskierski, Krzysztof Jarczyk

ZSTiP: Jan Jaskierski, Dominik Szlembarski, Paweł Jankowski, Tadeusz Słowakiewicz, Patryk Sulka, Krzysztof Jarczyk, Maks Truty, Kacper Luberda, Piotr Bury, Kacper Worwa i Samuel Żółtek bramkarz. Opiekunowie Michał Domin, Przemysław Kępa

W innych elipach i kategoriach wiekowych nie zabrakło - podbnie jak w "Metalce" - hokeistów i hokeistek MMKS Podhale.  W kategorii U14 Bartłomiej Walicki, Maciej Marek, Bartosz Parszywka, Mieszko Szlachtowski oraz Patryk Węglarczyk zdobyli złoty medal mistrzostw Polski. W kategorii Licealiada 2022 dziewcząt, również złoty medal mistrzostw Polski zdobyły Magdalena Mroszczak, Amelia Maciaszek i Karolina Pierwoła.