15.01.2022 | Czytano: 1215

Skład biathlonowej reprezentacji Polski na IO w Pekinie

Zarząd Polskiego Związku Biathlonu zatwierdził skład reprezentacji na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Polska w konkurencjach biathlonowych wywalczyła sobie pięć miejsc startowych – cztery wśród kobiet, jedno wśród mężczyzn.

Liderką kadry na Pekin jest Monika Hojnisz-Staręga, dla której będą to już trzecie igrzyska w karierze. W 2014 roku w Soczi Polka była piąta w biegu ze startu wspólnego, cztery lata później w Pjongczang zajęła szóste miejsce w biegu na 15km. Po raz drugi na igrzyska wybiera się Kamila Żuk, która w 2018 roku startowała jednak wyłącznie w sztafecie mieszanej. Dla Anny Mąki i Kingi Zbylut start w Pekinie będzie okazją do olimpijskiego debiutu.
Polki na igrzyska zakwalifikowały się dzięki trzynastemu miejscu w rankingu olimpijskim obejmującym ubiegłą zimę i dotychczasowe starty w sezonie 2021/22. Wśród mężczyzn Polska sklasyfikowana została poza czołową dwudziestką, dlatego w Pekinie zabraknie męskiej drużyny.
Jedynym biathlonistą, który wywalczył sobie prawo startu jest Grzegorz Guzik. Olimpijczyk z Soczi i Pjongczang na swoje trzecie IO pojedzie dzięki wywalczeniu jednej z dziesięciu dzikich kart przeznaczonych dla najlepszych zawodników z reprezentacji spoza TOP20 rankingu.
W Pekinie rozdanych zostanie jedenaście kompletów medali – reprezentanci Polski wezmą udział w dziewięciu konkurencjach. Biało-Czerwonych zabraknie na starcie w sztafecie mężczyzn oraz sztafecie mieszanej.

Skład reprezentacji Polski na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (4-20 lutego 2022):
kobiety – Monika Hojnisz-Staręga (AZS AWF Katowice), Anna Mąka (BKS WP Kościelisko), Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko), Kamila Żuk (AZS AWF Katowice).
mężczyźni – Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec)