22.10.2021 | Czytano: 334

Maryna Gąsienica-Daniel i Magdalena Łuczak gotowe na inaugurację Pucharu Świata FIS

W sobotę czołowe polskie narciarki alpejskie staną na starcie pierwszych tej zimy zawodów Pucharu Świata FIS w slalomie gigancie, które rozegrane zostaną na lodowcu Rettenbach w austriackim Solden. 
Po okresie letnich treningów kondycyjnych i zgrupowań na śniegu zawodniczki czują się dobrze przygotowane do rozpoczynającego się sezonu. Nie ma wątpliwości, że swoimi rewelacyjnymi wynikami w Pucharze Świata FIS i w czasie Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Cortinie d’Ampezzo Maryna Gąsienica-Daniel pokazała, że należy do światowej czołówki slalomu giganta i może powalczyć o miejsce na podium w czasie najważniejszych zawodów. Jak jednak przyznaje pochodząca z Zakopanego zawodniczka, do pierwszego startu tej zimy podchodzi bez zbędnych emocji.
 
- Start w Sölden jest zawsze bardzo wcześnie w sezonie i ciężko przewidzieć swoją dyspozycję. Staram się do tych zawodów podejść z dużym spokojem. Czuje się bardzo dobrze zarówno fizycznie, jak i na nartach. Przygotowania do sezonu olimpijskiego przebiegły w większości zgodnie z planem. Mieliśmy szczęście do warunków śniegowych oraz pogody podczas przygotowań na lodowcach, gdzie skupialiśmy się na drobnych nowościach technicznych, wyjeżdżaniu kilometrów na nartach oraz doborze sprzętu. Miałam okazje trenować z zawodniczkami z różnych krajów - na lodowcach rzadko zdarzają się treningi w pojedynkę z powodu ograniczonej liczby dostępnych tras treningowych. Zawsze też staramy się łączyć z dobrymi zawodniczkami ze względu na możliwość porównania z nimi i większą efektywność tego typu treningu. Czas spędzony latem na śniegu, przeplatany były z obozami kondycyjnymi, których celem było wzmocnienie mnie fizycznie – relacjonuje Maryna Gąsienica-Daniel.
 
Obok zawodniczki z Zakopanego na starcie w Solden zobaczymy również Magdalenę Łuczak, która ma za sobą bardzo dobry sezon w Pucharze Europy i rewelacyjny debiut w Mistrzostwach Świat FIS w Cortinie d’Ampezzo, gdzie zajęła 19. miejsce w slalomie gigancie. Młoda zawodniczka poświęciła tego lata dużo czasu na przygotowanie fizyczne w USA, gdzie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Colorado w Boulder.
 
- Latem byłam na dwóch zgrupowaniach kadrowych w Les Deux Alpes, gdzie trafiliśmy na naprawdę dobre warunki narciarskie. Pod koniec sierpnia rozpoczęłam naukę na Uniwersytecie Colorado w Boulder. Dołączyłam do tamtejszej drużyny narciarskiej, z którą trenowałam przez kolejny miesiąc – trzy razy w tygodniu na siłowni, dwa razy na stadionie i raz na lodowisku. Dodatkowo w weekendy jeździliśmy na rowerach lub mieliśmy marszobiegi górskie. Po południu wykłady i czas na naukę oraz odnowę biologiczną. W październiku wróciłam do Europy na zgrupowanie kadry na lodowcu Pitztal. Czuję, że jazda na nartach sprawia mi przyjemność i jestem dobrze przygotowana do nadchodzącego sezonu – mówi narciarka.
 
Zapewnienie obydwu zawodniczkom jak najlepszych warunków do przygotowań, utrzymanie sztabów trenerskich i zabezpieczenie zaplecza treningowego w ośrodkach Grupy PKL jest częścią działań prowadzonych w ramach zainicjowanego w 2019 roku przez Polskie Koleje Linowe (PKL), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Polski Związek Narciarski (PZN) programu PolSKI Mistrz. Jego celem jest rozwój narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego w Polsce oraz promocja sportu wśród dzieci i młodzieży.
 
Program realizowany jest dzięki wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju, PKL wraz z Koleją Gondolową Jaworzyna Krynicka oraz Grupy Lotos. PZN przeznacza środki finansowe na organizację i rozwój krajowego współzawodnictwa dla kategorii Młodzik i Junior Młodszy (Młodzieżowy Puchar Polski), Juniora i Seniora (międzynarodowe zawody FIS) oraz Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Wsparcie finansowe obejmuje także Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.
 
W sezonie 2021-2022 w ramach Programu PolSKI Mistrz szkolonych jest pięć grup:
Kadra Narodowa A Kobiet: Maryna Gąsienica-Daniel
Kadra Narodowa Młodzieżowa Kobiet: Magdalena Łuczak i Zuzanna Czapska
Kadra Narodowa Młodzieżowa Mężczyzn: Paweł Pyjas, Michał Michalik, Bartłomiej Sanetra, Bartosz Szkoła, Przemysław Białobrzycki i Jan Grodecki
Kadra Narodowa Juniorek: Patrycja Florek, Maja Chyla, Aniela Sawicka, Anna Skarbek-Malczewska, Joanna Książek, Hanna Zięba, Magdalena Bańdo, Maja Woźniczka i Emilia Żółtek
Kadra Narodowa Juniorów: Igor Szymański, Wojciech Gałuszka, Piotr Szeląg, Błażej Budz, Jan Łodziński, Juliusz Kierkowski i Nicholas Czarnik.
 
Marta Grzywa
 

Komentarze

reklama