14.07.2021 | Czytano: 214

Jak wybrać idealny rower trekkingowy? (art. sponsorowany)

Rower trekkingowy to najbardziej uniwersalny rodzaj roweru. Sprawdzi się zarówno na miejskich drogach , jak i na bezdrożach. Jest to zatem rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dojeżdżać jednośladem do pracy lub planują dłuższe czy krótsze wycieczki. Czym się kierować, wybierając rower trekkingowy? Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdzamy!

Rower trekkingowy – charakterystyka

Rower trekkingowy, nazywany także rowerem turystycznym, ma cechy roweru miejskiego, górskiego i szosowego. Najczęściej posiada koła o rozmiarze 28”, wyposażone w średniej szerokości opony o terenowym bieżniku. Zapewniają one optymalne opory toczenia oraz dobrą przyczepność. Umożliwiają łatwe rozpędzenie się przy niewielkim wysiłku.

Rower trekkingowy posiada wytrzymałą ramę, której geometria wymusza wyprostowaną pozycję. Przekłada się to na duży komfort jazdy. Będzie to zatem dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje plecy. Ze względu na turystyczne zastosowanie jest on często wyposażony w bagażnik (lub bagażniki). Na rynku znajdziemy także bagażniki i kompatybilne sakwy, które posiadają system szybkiego montażu i demontażu.  Oprócz typowo turystycznego przeznaczenia rower ten może także służyć do codziennej jazdy po mieście.

 Jak dobrać rozmiar ramy roweru trekkingowego?

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze najlepszego roweru trekkingowego jest rozmiar ramy. Praktycznie każdy rower powinien być dopasowany do wzrostu jego użytkownika. Jeśli rama będzie za duża lub za mała, będzie to wymuszało nienaturalną pozycję w trakcie jazdy. To może się z kolei przełożyć na ból pleców lub inne dolegliwości.

Oto jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu:
  • rozmiar S: 140-165 cm wzrostu;
  • rozmiar M: 165-178 cm wzrostu;
  • rozmiar L: 178-190 cm wzrostu;
  • rozmiar XL: powyżej 190 cm wzrostu.
Inną metodą na dobranie rozmiaru ramy jest zmierzenie długości nogi, a następnie pomnożenie tej wartości przez 0,63. Mnożąc ten wynik przez 2,54, uzyskuje się wynik w calach, który przekłada się na konkretny rozmiar ramy.

Jaki napęd i hamulce w rowerze trekkingowym?

Istotnym aspektem przy wyborze tego typu roweru jest dobór napędu. W tym przypadku wybór powinien być uzależniony od tego, w jakim terenie będziesz się na nim poruszać. Jeśli ma on służyć do jazdy miejskiej i tras pozbawionych większych wzniesień, wystarczające będzie 7 lub 8 biegów z tyłu oraz 3 przełożenia z przodu. Do jazdy po bardziej wymagającym terenie ze zróżnicowanymi wysokościami zalecane jest 9 lub 10 biegów z tyłu. 3 biegi z przodu umożliwią dostosowanie kadencji do kondycji oraz aktualnych warunków terenowych.
W przypadku jazdy rowerem turystycznym po równej powierzchni w zupełności wystarczą zwykłe hamulce zaciskowe, tzw. V-brake. W bardziej wymagającym terenie konieczne będą tarczowe hamulce hydrauliczne.

Jaki powinien być ciężar roweru trekkingowego?

Wybierając rower trekkingowy, należy również zwrócić uwagę na jego ciężar. Oczywiście, im rower lżejszy, tym lepiej – łatwiej go prowadzić i w razie potrzeby podnieść i przenieść. Dobre rowery trekkingowe zbudowane są w oparciu na ramę aluminiową lub karbonową.

Amortyzacja w rowerach trekkingowych

Rower turystyczny musi mieć odpowiednią amortyzację, jeśli planujesz wyprawy po wyboistych drogach i bezdrożach. W takich sytuacjach amortyzatory znacznie poprawiają komfort jazdy. W rowerach trekkingowych montuje się przednie amortyzatory, charakteryzujące się niewielkim skokiem. Dodatkowo może być zamontowana sztyca podsiodłowa z amortyzatorem.

Akcesoria do roweru trekkingowego i wyposażenie

Producenci rowerów kuszą swoich klientów rozmaitymi dodatkami. Kupując turystyczny rower trekkingowy, warto także zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Bagażnik, a także uchwyt do zamontowania torby lub sakwy rowerowej będą bardzo przydatne. Do wielu modeli dołączane jest, również, oświetlenie, błotniki czy osłona na łańcuch. W ten sposób otrzymujesz kompletny sprzęt do podróżowania po mieście i poza nim.

Rower trekkingowy damski

Panie mogą wybierać spośród modeli przeznaczonych specjalnie dla nich. Tym, co różni rower trekkingowy męski od damskiego, jest przede wszystkim geometria ramy. W damskich modelach górna rura jest wyraźnie obniżona. Ma to znaczący wpływ na komfort jazdy i dużo łatwiej wsiada się na taki rower. Jeśli chodzi o dobór parametrów, przy rowerze trekkingowym damskim należy kierować się tymi samymi założeniami, jak w przypadku wyboru roweru męskiego.


 

Komentarzereklama