05.07.2021 | Czytano: 772

Medalowy weekend biathlonistów z Kościeliska

W Czarnym Borze rozegrano mistrzostwa Polski w biathlonie letnim. Po raz piąty w karierze Monika Hojnisz-Staręga zakończyła czempionat z kompletem trzech medali. To najbardziej utytułowana zawodniczka w historii tej dyscypliny. Zdobyła łącznie dziewiętnaście medali.


 
 
Pierwszego dnia zawodów rozgrywano biegi indywidualne. Monika Hojnisz-Staręga pokazała swój potencjał w biegu przełajowym - jej czas biegu był o ponad pół minuty lepszy od drugiej Kamili Żuk (osiem kar, 10. miejsce). Z trzema karami po 45 sekund Hojnisz-Staręga wygrała z przewagą minuty i 23 sekund nad Anną Mąką. Po brąz sięgnęła zawsze mocna w crossie Magda Piczura (obie BKS WP Kościelisko). Obrończyni mistrzowskiego tytułu sprzed roku - Kinga Zbylut - tym razem finiszowała z czwartym czasem. W juniorkach srebrny medal zawisł na szyi Patrycji Stanek (BKS WP Kościelisko).
 
Guzik rywalizację na dystansie 7 km rozpoczął od dwóch bezbłędnych strzelań. Druga cześć rywalizacji nie była już tak udana, ale jedno pudło w sumie cztery pudła nie przeszkodziły mu w odniesieniu wygranej. Srebrny medal wywalczył Marcin Zawół, który triumfował jednocześnie w kategorii juniorów. Trzecie miejsce wywalczył Andrzej Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko), który podobnie jak Zawół zaliczył pięć niecelnych strzałów.
 
Najmłodsze kategorie rywalizowały w strugach deszczu. Najlepiej w nich czuł się młodzik Grzegorz Galica (BKS WP Kościelisko).
 
Nazajutrz rozegrano biegi sprinterskie. Mężczyźni rywalizowali  na dystansie 4 km. Najlepszy rezultat uzyskał 18-letni  Konrad Badacz, który tym samym zgarnął również złoto w kategorii juniorów. Trzecie miejsce wywalczył Wojciech Skorusa z BKS WP Kościelisko, który uplasował się tuż przed swoimi klubowymi kolegami Andrzejem Nędzą-Kubińcem i Janem Guńką (srebro w juniorach).
 
Najlepszą seniorką - już po raz osiemnasty w karierze - okazała się Monika Hojnisz-Staręga. Trzecie miejsce wywalczyła Kinga Zbylut (BKS WP Kościelisko). Szósty rezultat uzyskała Klaudia Topór, która jednocześnie wywalczyła tytuł mistrzowski wśród juniorek. Trzecia w juniorkach była Patrycja Stanek. Wśród juniorek młodszych na najwyższym stopniu podium stanęła biathlonistka z Kościeliska Natalia Nowak. W młodzikach na najniższym stopniu podium stanął Grzegorz Galica.
 
Zgodnie z przewidywaniami najlepsza w biegu masowym open  była Monika Hojnisz-Staręga, której początkowo kroku dotrzymywała Kinga Zbylut. Obie były bezbłędne w postawie leżąc, w stójce Hojnisz-Staręga spudłowała dwa razy, a Zbylut biegała trzy karne kółka. W efekcie różnica Hojnisz Staręga na mecie zameldowała się półtorej minuty przed zawodniczką z Kościeliska. Mistrzostwa pozytywnym akcentem zakończyła Natalia Tomaszewska (SMS Zakopane), która po słabszych występach w pierwszych dwóch dniach zawodów sięgnęła po brąz.
 
Wśród panów bieg był popisem Andrzeja Nędzy-Kubińca, który nie ustrzegł się błędów na strzelnicy, ale nadrobił straty w biegu i… szybkości strzelania. Krążek w kolorze brązowym zdobył kolega klubowy Wojciech Skorusa.  
 
W ostatnim dniu czempionatu młodzież rywalizowała w biegach sztafetowych. W juniorkach triumfowały zawodniczki BKS WP Kościelisko w składzie: Anna Nędza Kubiniec, Klaudia Topór i Patrycja Stanek. Juniorki młodsze z tego klubu zostały wicemistrzyniami kraju – Natalia Nowak, Patrycja Czyszczoń i Amelia Liszka. Również dziewczęta w kategorii młodziczka młodsza sięgnęły po medal w kolorze srebrnym – Julia Czernik, Aleksandra Bobak i Maria Fatla.
 
Stefan Leśniowski
Zdjęcie biathlon.com.pl
 

Komentarze

reklama