24.03.2020 | Czytano: 1388

Koronawirus oczami sportowców

Wybuch pandemii koronawirusa wywrócił świat do góry nogami. Kalendarz sportowy na najbliższe miesiące świeci pustkami. "Z jednej strony smutno, z drugiej ulga, że w tym czasie mogę być w domu z bliskimi".

Piłkarze głośno i wyraźnie akcentują, że wirusa należy jak najszybciej "wykopać". Nic dziwnego. Mistrzostwa Europy przełożono na 2021 rok. „Dziś wszyscy gramy w jednej drużynie (...). Sport jest ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo i zdrowie” - ocenił Robert Lewandowski. 

Kolejną odwołaną imprezą jest finał Mistrzostw Świata SuperEnduro 2020 w Łodzi. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na występ naszego Tadeusza Błażusiaka, który prowadził zaciętą walkę z Billy Boltem. Spektakularne wydarzenie zostało odwołane, a Taddy został Wicemistrzem Świata. Dobra wiadomość dla fanów jest taka, że łódzka runda MŚ odbędzie się 12 grudnia bieżącego roku i rozpocznie nowy sezon halowych, motocyklowych MŚ. Jeżeli ktoś miał bilety na marcowy finał, spokojnie – bilety nie tracą ważności i można je wykorzystać podczas inauguracyjnej rundy nowego sezonu. Sam #111 twierdzi, że decyzja była jak najbardziej słuszna w obliczu kryzysu. 

Koronawirus przedwcześnie zakończył również trwające od listopada zmagania PŚ w skokach narciarskich i przy okazji Raw Air. Pomimo podjętych decyzji, sportowcy do dzisiaj nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. „Przez ostatni tydzień nie umiałem znaleźć słów, żeby opisać, co dzieje się w mojej głowie. Dalej nie umiem. Dziwny koniec sezonu, dziwna komunikacja, dziwne przeczucia, dziwnie się cieszyć. Z jednej strony smutno, z drugiej ulga, że w tym czasie mogę być w domu z bliskimi” – podsumował Kamil Stoch. 

Pomimo, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska olimpijskie odbędą się zgodnie z planem, dzisiaj poinformowano, że jednak zostały one przełożone na przyszły rok. Przełożenie igrzysk w Tokio jest przełomowym momentem w historii olimpijskiej rywalizacji – nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Nikt nie ma wątpliwości, że konsekwencje koronawirusa będziemy odczuwać jeszcze długo. Sport także. Nikt jednak nie jest w stanie dokładnie określić skali spustoszenia. Oby jej sportowy przelicznik zatrzymał się na złotówkach. Zdania wśród sportowców na temat formy i sposobu odwoływania wydarzeń sportowych są różne: zwlekano, narażano zdrowie zawodników, czy kiepska komunikacja, ale w jednym są z pewnością jednogłośni – jeszcze przyjdzie czas na wszystko, zdrowie jest najważniejsze.

Aneta Opyd
Zdjęcie komórki koronawirusa NIAID-RML, CC BY 2.0

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Unia Tarnów 16 36
2. Wolania Wola Rzędzińska 16 32
3. Poprad Muszyna 16 32
4. Sandecja II Nowy Sącz 16 31
5. Lubań Maniowy 16 29
6. Limanovia Limanowa 16 29
7. Bruk - Bet Termalica II Nieciecza 16 29
8. Bocheński KS 16 25
9. Wierchy Rabka - Zdrój 16 24
10. Glinik Gorlice 16 23
11. GKS Drwinia 16 20
12. Tarnovia Tarnów 16 19
13. Orkan Szczyrzyc 16 14
14. Okocimski KS Brzesko 16 14
15. Poprad Rytro 16 11
16. Watra Białka Tatrzańska 15 10
17. Barciczanka Barcice 15 8
zobacz wszystkie tabele
reklama