10.12.2016 | Czytano: 1524

Zakopiańscy panczeniści jednak startują

Zakopiańscy łyżwiarze szybcy mimo baraku możliwości trenowania na swoim torze jednak uczestniczą w zawodach. Inna sprawa, że większość z nich reprezentuje już kluby z innych regionów Polski a nie kluby stricte zakopiańskie.

Seniorzy gremialnie przenieśli się do AZS Katowice, juniorzy znajdują możliwości startów w innych klubach. To oczywiście pochodna kompletnej ignorancji władz samorządowych zimowej stolicy Polski w stosunku do zakopiańskich zawodników w sportach zimowych. Jeżeli władze Zakopanego chcą powiedzieć, że wspierają najlepszych zakopiańskich sportowców to jest to wsparcie na żenująco niskim poziomie. W innych klubach zawodnicy z Zakopanego dostają wsparcie piętnaście albo więcej razy wyższe niż „zafundowały” to im władze Zakopanego.

W miniony weekend z grona zawodników urodzonych i mieszkających w Zakopanem dwoje startowało w zawodach PŚ w Astanie. Konrad Niedźwiedzki reprezentujący aktualnie AZS Katowice indywidualnie na 1500 m w grupie A zajął 11 miejsce. Warto przypomnieć, że Konrad w okresie letnich przygotowań miał tragiczny w skutkach wypadek na szosie. Zderzenie z kombajnem spowodowało poważne złamania żeber i stłuczenia innych narządów. Operacja i rehabilitacja zajęła zawodnikowi sporo cennego czasu, ale Konrad Niedźwiedzki to twardy zawodnik przeżył już nie jedną ciężką chwilę w swoim sportowym życiu i zawsze powstawał z kolan. Wygląda, że kolejny raz też tak będzie. Wspólnie z kolegami Janem Szymańskim (byłym zawodnikiem Porońca Poronin i absolwentem zakopiańskiej SMS) i Zbigniewem Bródką wywalczył w wyścigu drużynowym 3 miejsce.

Panie w składzie Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonaka i Luiza Zlotkowsla (wszystkie wychowanki SMS Zakopane) zajęły 4 miejsce. Była zawodniczka Porońca Poronin obecnie także AZS Katowice Katarzyna Bachleda Curuś po urodzeniu dwu córek też wróciła do czynnego uprawiania sportu i był to powrót udany. W chińskim Harbinie wspólnie z Luizą Złotkowską i Katarzyną Woźniak w wyścigu drużynowym zajęły 5 miejsce. Z występu w Astanie Katarzyna Bachleda Curuś zrezygnowała. Bardzo dobrze w Astanie zaprezentowała się inna zakopianka Magdalena Czyszczoń teraz też AZS Katowice. W grupie B Magda Czyszczoń na 3 km była 10 w na 1500 m była 21 a w tzw. mass starcie ukończyła zawody na 22 pozycji.

Najmłodsi zakopiańscy panczeniści są już po dwu Ogólnopolskich Zawodach Dzieci. Pierwsze zawody z tego cyklu odbyły się tydzień temu w Warszawie, drugie w ten weekend w Lubinie. Zakopiańczycy startują pomimo że tor lodowy COS jest jeszcze niezamrożony (jako ostatni w Polsce) i nie mają możliwości treningu lodowego. W obydwu zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się Liwia Kubin w kategorii D1 (3 miejsce w punktacji wielobojowej w Warszawie, oraz 2 miejsce w Lubinie) oraz Maksymilian Rzepka kategoria D2 (3 miejsce w Warszawie, 4 miejsce w Lubinie).
Rzepka zdobył 4 miejsce pomimo upadku na jednym z dystansów, a w jednym z biegów na 1000 m po raz pierwszy pokonał wszystkich polskich rywali i zdobył pierwsze miejsce. Obydwoje zawodnicy mają wciąż szanse na zwycięstwo w całym cyklu zawodów i wyjazd na nieoficjalne mistrzostwa europy dzieci do holenderskiej miejscowości Heerennven, które zostaną rozegrane na początku marca 2017.

Aktualnie z młodymi adeptami łyżwiarstwa szybkiego poza oczywiście trenerami z SMS Zakopane pracują Ireneusz Kubin (ojciec Liwii) w SN PTT 1907 Zakopane i Dariusz Stanuch w reaktywowanej ostatnio sekcji łyżwiarstwa szybkiego w AZS Zakopane. Jeżeli warunki atmosferyczne nie ulegną radykalnej zmianie to w Zakopanem w najbliższy weekend na torze COS zostaną rozegrane zawody z cyklu Tatra Cup a za dwa tygodnie kolejne zawody z cyklu OZD.