02.03.2016 | Czytano: 2080

Regaty żeglarskie - oko w oko z żywiołem (art. spons.)

Pasji i zainteresowań jest tyle ile osób na świecie. Można wybierać wśród tych spokojniejszych, poprzez bardziej szalone do tych całkiem ekstremalnych. Niektórym wystarczy czytanie książek w zaciszu domowym, inni preferują zjazdy rowerowe czy spływy kajakowe. Są tez tacy, którzy wolą skok na bungee czy ze spadochronem. Jednak dla niektórych to wciąż za mało i właśnie Ci nieliczni stawiają czoła najpotężniejszemu z żywiołów – wodzie.

 Biorą udział w nierzadko ekstremalnych regatach, często dookoła świata. Poziom adrenaliny sięga wtedy maksimum, podnosi się jeszcze wyżej gdy samotnie jest się na swojej łajbie. Taka wyprawa nie tylko sprawia, że jest się ekstremalnie odpornym na stres oraz samodzielnym. Ukończenie takiego rejsu, nawet bez zajęcia pierwszego miejsca i tak świadczy o tym, że jest się zwycięzcą. Przede wszystkim dlatego, że się udało. Wytrwać w takich warunkach nie każdy potrafi i trzeba to docenić. Jeśli zaś o regatach i konkursach mowa, naprawdę jest w czym wybierać.

VOLVO OCEAN RACE
Wcześniejsza nazwa to Whitbread Round The World Race. Są to regaty żeglarskie załogowe, etapowe. Ich trasa wiedzie przez Wszechocean, dookoła Ziemi. Jej długość to ok. 39000 Mm. Organizatorem tych regat jest Royal Naval Sailing Association, Fareham i Hampshire. Głównym sponsorem od 2001 roku jest Volvo, wcześniej w latach 1973-2001 był nim Withbread. Klasy jednostek biorących udział w Volvo Ocean Race to od 2014 roku Volvo Ocean 65 a wcześniej Volvo Open 70. Pierwsza edycja tych regat odbyła się w latach 1973/1974.

THE RACE
Regaty te odbyły się na powitanie trzeciego tysiąclecia. Ich trasa wiodła dookoła Ziemi poprzez Wszechocean. Długość trasy to ok. 32000 Mm. Były to regaty załogowe bez zawijania do portu. Jednostki biorące udział w The Race klasyfikuje się jako superkatamarany. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Bruno Peyron, zaś sponsorem – Disneyland Resort Paris Rząd Francji. Regaty rozpoczęły się 31.12.2000 w Hiszpanii a zakończyły 03.03.2001 we Francji. Zwycięzcą została załoga Club Med.

VENDEE GLOBE
Jedne z najtrudniejszych regat we współczesnym żeglarstwie. Są to samotne regaty dookoła Ziemi z zachodu na wschód. Bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. Trasa wiedzie przez Wszechocean a jaj długość wynosi ok 30000 Mm. Jednostki biorące udział w Vendee Globe klasyfikuje się jako IMOCA 60 class. Pierwsza edycja tych regat odbyła się w latach 1989/1990, zaś ostatnia w latach 2012/2013. Aktualnym zwycięzcą jest Francois Gabart.

Autor zdjęcia: Bill Blevins (Flickr, lic. Creative Commons)

 

REGATY SYDNEY – HOBART
Jedne z najbardziej znanych i zarazem najtrudniejszych tegat żeglarskich. Ich organizatorem jest Cruising Yacht Club of Australia, zaś sponsorem Rolex. Są to regaty załogowe odbywające się na akwenie Morza Tasmana, długość trasy to 630 Mm. Początek ma miejsce w Sydney, meta znajduje się w Hobart. Pierwsza edycja odbyła się w 1945 roku. Edycję z roku 2014 zwyciężyli Wild Oats XI.

REGATY CHICIAGO – MACKINAC
Jedne z największych na świecie regat jachtów na wodach śródlądowych. Ich organizatorem jest Chicago Yacht Club. Pierwsze regaty odbyły się w roku 1898. W 2008 roku obyła się ich setna eycja. Trasa regat wiedzie z Chicago do cieśniny i wysp Mackinac i ma długość 333 Mm. Rekord tej trasy został pobity w 1998 roku przez Fossetta, który pokonał trasę w 18 godzin i 50 minut na swoim katamaranie Stars and Stripes.

REGATY O PUCHAR AMERYKI
Są to międzynarodowe regaty żeglarskie jachtów pełnomorskich. Odbywają się na różnych akwenach, wyznaczanych przez aktualnego obrońcę pucharu. Jednostki biorące udział klasyfikuje się jako AC72. Pierwsza edycja tych regat miała miejsce 22 sierpnia 1851 roku w Wielkiej Brytanii. Zaś ostatnia 25 września 2013 roku w Stanach zjednoczonych. Aktualnym posiadaczem pucharu jest Oracle Racing Team.

 

Informacje o regatach żeglarskich dostarczył portal Czarteruj.com - czartery jachtów w Polsce i za granicą.

Komentarzereklama