01.09.2009 | Czytano: 1747

Historyczne „złoto” dla Nowego Targu!

Na trasie Walim – Grządki – Sierpnica – Rzeczka - Walim rozegrano Górskie Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Kolarze rywalizowali na pętli o długości 12,4 kilometrów. Na starcie stanęli również kolarze z Podhala i nie wrócili z pustymi rękoma. Wywalczyli trzy medale.

Medal z najszlachetniejszego kruszcu zdobył Emanuel Piaskowy (Górskie Orły Nowy Targ) w kategorii junior. Emanuel przygotowywał się do mistrzostw świata w Australii z reprezentacją Polski w kolarstwie górskim w Zieleńcu. Przegrał jednak rywalizację z Maciejem Adamczykiem z Sokoła Kęty i wystartował w Walimie. Przygotowania u trenera Andrzeja Piątka zrobiły swoje i kolarz Górskich Orłów okazał się najszybszy na trasie liczącej 73 kilometry. Złapał się do trzyosobowej ucieczki i stoczył fascynujący pojedynek na finiszu z Tomaszem Kudelskim z Kołobrzegu. Był szybszy zaledwie o 3 sekundy!

- To historyczna chwila, bo jest to pierwszy tytuł mistrza kraju w kolarstwie dla Nowego Targu – mówi uradowany szef grupy, Jan Blańda. – Pokonał 131 rywali specjalistów od ścigania się na szosie. Nigdy nie rywalizował na szosie, bo jest typowym kolarzem MTB. W dodatku miał rower z…trzeciej półki, a koła pożyczone od Mai Włoszczowskiej. Bardzo ostro poszedł na finiszu. Dał z siebie wszystko. Miał inny cykl przygotowań do głównych imprez sezonu. Nie jeździł maratonów, bo przygotowywany był do drużyny w mistrzostwach Europy.

Srebrny medal zawisł na szyi Katarzyny Solus z Bukowiny Tatrzańskiej. Sympatyczna Kasia rywalizowała w orliczkach, które miały do pokonania cztery rundy, czyli ca 61 km. Solus finiszowała 2 min. i 40 sekund za Magdaleną Pyrgies z sosnowieckiego Zagłębia.

Brązowy medal w juniorkach młodszych ( 3 rundy; ca 48,5 km) wywalczyła Monika Żur z Lubonia Skomielna Biała, która stoczyła porywający pojedynek na finiszu z Katarzyną Wilkos i jej imienniczką Niewiadomą. Minęły metę w jednakowym czasie, ale fotokomórka pokazała, że Monika o błysk szprychy przegrała z nimi rywalizację. Żur miała bardzo udany sezon. To najlepsza zawodniczka tegorocznego Lang Team GP MTB. Zwyciężyła też w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W tej kategorii wiekowej startowały jeszcze dwie zawodniczki z Podhala, reprezentantki UKS Podwilk. Sabina Zamroźniak, która w OOM zdobyła brązowy medal musiała zadowolić się 10. pozycją. Do triumfatorki straciła 4.33 min. Siedem pozycji niżej sklasyfikowano Alicje Pyrgies, ze stratą 4 minut i 58 sekund.

W Elite kobiet (rywalizowała na dystansie 60,8 km) wystartowała Katarzyna Polakowska, reprezentantka Górskich Orłów Nowy Targ. Dojechała do mety na 9. pozycji. Zwyciężyła Sylwia Kapusta z Poznania. Nie wystartowały wszystkie najlepsze zawodniczki. Zabrakło na starcie kadrowiczek, które reprezentować będą nasz kraj w mistrzostwach świata w MTB w australijskiej Canberze.