08.05.2012 | Czytano: 1015

I liga JM: Gorc nowym liderem

Juniorzy młodsi Gorca Ochotnica zostali nowym liderem podhalańskiej I ligi. W kolejnym spotkaniu Gorc wprawdzie nieznacznie, bo tylko 2-1 pokonał Babią Górę Lipnica Duża, ale ta wygrana dała ochotniczanom pozycję lidera.

Tyle samo punktów, ale nieznacznie gorszą różnicę bramkową ma Unia Naprawa, która w minionej kolejce wygrała niezwykle ważny dla końcowego układu tabeli mecz w Krościenku z Sokolicą 3-1. Innego chyba jeszcze większego kalibru niespodzianką była porażka drużyny Bystrego Nowe Bystre w Waksmundzie z miejscowym Huraganem 1-2. Aspirujący nawet do pierwszego miejsca juniorzy młodsi Bystrego nieoczekiwanie polegli z outsiderem. Jednak właśnie mecz Huraganu z Bystrym wykazał, że tegoroczna liga juniorów młodszych jest bardzo wyrównana a ponieważ do jej zakończenia pozostało jeszcze siedem kolejek to wskazanie mistrza PPPN, który reprezentował będzie nasz Podokręg w barażu o wejście do Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych jest na razie wróżeniem z fusów. Rozgrywki są jednak przez to ciekawe i aby za tą atrakcyjnością podążał ich wysoki poziom.

Sokolica Krościenko – Unia Naprawa 1-3 (1-0)
Bramki dla Unii: Piszczek 32 – Knap 46, Bierówka 63, Panek 65.

Sokolica: D. Waksmundzki – B. Gawęda, Jama, Piszczek, Babiak (71 Wojtaszek), Wójcik (71 Zawalski), Zygar, Majerczak, M. Gawęda, S. Waksmundzki, Orkisz.
Unia: Drobny - Cisoń, Syrek, Nogawka, Mastela, Proszek (76 Malus), Bierówka, Panek (79 Gacek), Święchowicz, Matusiak (74 Mirek), Knap.

Mecz dwóch prowadzących zespołów zapowiadał się interesująco. Goście przywieźli najmocniejszy skład gospodarze wystawili zaś drużynę osłabioną trójką podstawowych, na co dzień zawodników: Wojtaszka, Zawalskiego oraz Marcina Bobaka. Przyczyną tego był napięty terminarz rozgrywek, ponieważ dzień później seniorzy grali arcyważny mecz z ZOR- Em (wygrany 3-2). W zespole seniorskim występują, na co dzień jeszcze Jama, Gawęda, Waksmundzki i Zygar tak, więc trener musiał dokonać trudnego wyboru. W meczu z Unią brakowało przede wszystkim Bobaka, który, na co dzień trenuje, w SMS Kraków będąc jednocześnie reprezentantem Małopolski w kadrze trenera Kusty. Pierwsza połowa z lekką przewagą Sokolicy, która nie potrafiła jednak rozmontować defensywy gości. Najpierw Gawęda etatowy snajper zespołu seniorskiego zmarnował dogodną sytuację. Jego wyczyn skopiował Orkisz a najlepszą sytuację w 29 min zmarnował Zygar, który przestrzelił głową z 5 metrów. Wreszcie Piszczek w 32 min popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego z 25 metrów. Piłka omijając mur wpadła do siatki. Do przerwy prowadzili gospodarze 1-0. Goście w drugiej połowie zaatakowali śmielej i już pierwsza ich akcja po błędzie Babiaka zakończyła się bramką Knapa w sytuacji sam na sam. Gospodarze próbowali atakować, ale zapuszczając się zbyt głęboko w strefę przeciwnika zostawiali zbyt dużo miejsca w środku pola, a to gracze Unii bezlitośnie wykorzystali. Najpierw w 63 min Bierówka przebiegł z piłką pół boiska i przy biernej postawie Jamy strzelił z 20 m w samo okienko nie dając Waksmundzkiemu żadnych szans a minutę później Panek po fatalnym kiksie Piszczka nie miał żadnych problemów ze zdobyciem trzeciej bramki. Trener miejscowych wpuścił w końcówce zmienników i trwało oblężenie bramki gości. Dwukrotnie Wojtaszek miał wyborne okazje. Najpierw trafił z 14 metrów w poprzeczkę później zaś lobował bramkarza, który wybił piłkę zza linii bramkowej, lecz źle ustawiony sędzia liniowy nie podniósł chorągiewki. Zawodnicy gospodarzy protestowali, ale bardzo dobrze prowadzący zawody sędzia Drabik bramki nie uznał. Do końca meczu gospodarze próbowali zmienić rezultat, ale brakowało zdecydowania i szczęścia. Musieli, więc pogodzić się z pierwszą w tej rundzie porażką. Kuriozalnym podsumowaniem niech będzie fakt, że zespół Sokolicy w rozgrywkach ligi JM oraz seniorów walczy o mistrzostwo mając w sumie do dyspozycji 20 zawodników. O ile normalnie gra się w rytmie niedziela- środa-niedziela i da się to pogodzić, to w przypadku gry dzień po dniu jest to niemożliwe. Takie są jednak realia podhalańskiej piłki w małych miejscowościach w wielu klubach.

Relacja Unia:
Po pierwszej połowie mecz był wyrównany jednak to Sokolica objęła prowadzenie po rzucie wolnym. W drugiej połowie Unia zdołała szybko wyrównać po pięknym przerzucie futbolówki ze środka boiska Bierówki na skrzydło do Knapa , który z ostrego kąta pokonał bramkarza gospodarzy. Dalej mecz był wyrównany jednak to Unia zaczęła strzelać bramki, w 65 min. Sz. Bierówka zaskoczył bramkarza uderzeniem z ponad 20 m. Unia objęła, zatem prowadzenie 2-1. Dwie minuty później nastąpiła szybka kontra Unii, w której Krystianowi Pankowi po doskonałym podaniu Masteli nie pozostawało nic innego jak tylko przelobować bramkarza Sokolicy. Gospodarze w końcówce spotkania próbowali doprowadzić do strzelenia goli, ale nie mogli przedostać się przez szczelną obronę Unii.