01.07.2023 | Czytano: 1449

IE. Kubacki odleciał! Mamy złoty medal. Medale w kajakarstwie, kickboxingu i teqballu

W przedostatnim dniu Igrzysk Europejskich Małopolska 2023 biało-czerwoni zdobyli worek medali. Z tego najszlachetniejszego kruszcu zawisł na szyi Dawida Kubackiego.

Polacy w pierwszej serii spisali się bardzo dobrze. Dawid Kubacki skoczył aż 139 metrów i po pierwszej kolejce zajmował drugie miejsce. Kubacki znalazł się za plecami jedynie Austriaka Jana Hoerla, który osiągnął 140 metrów i zgromadził o 1,1 punktu więcej. Piotr Żyła po skoku na 136,5 metra znajdował się tuż za podium, tracąc 2,6 punktu do trzeciego Niemca Philippa Raimunda (138 metrów), z kolei czołową szóstkę zamykał Aleksander Zniszczoł (136 metrów). Pozostali dwaj Polacy także awansowali do drugiej serii. Paweł Wąsek (130 metrów) zajmował dwunaste, a Kamil Stoch (127 metrów) 22. miejsce.

W drugiej serii Dawid Kubacki skoczył 134 metrów i zdobył złoto! Prowadzący na półmetku Austriak Jan Hoerl osiągnął o cztery metry mniej i musiał zadowolić się srebrnym medalem. Brąz przypadł Niemcowi Philippowi Raimundowi, który obronił swoją pozycję skokiem na 132,5 metra. Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł zaliczyli spadki o kilka pozycji, ale utrzymali się w czołowej dziesiątce.  Żyła po skoku na 130 metrów ukończył zawody na siódmej, a Zniszczoł (127,5 metra) na dziesiątej lokacie. W drugiej dziesiątce uplasował się Paweł Wąsek - po skoku na 127 metrów zajął 17. pozycję. Do nieudanych konkurs zaliczy Kamil Stoch, który w drugiej serii skoczył tylko 122,5 metra, co przełożyło się ostatecznie na 29. miejsce.

Polka ze srebrem w kajakarstwie górskim

Srebro w kajakarstwie górskim (K1) wywalczyła Klaudia Zwolińska. Uznała wyższość tylko Niemce Funk. Polka jak burza przeszła przez czwartkowe kwalifikacje i sobotni przedpołudniowy półfinał. W nim, po bezbłędnym przejeździe, zajęła trzecie miejsce. Finałowy start nie rozpoczął się co prawda po jej myśli, bo szybko otrzymała cztery sekundy kary za dwukrotne dotknięcie bramek. Mimo to zdołała wywalczyć srebro. Tuż za podium – na 4. miejscu – uplasowała się druga z Polek, Natalia Pacierpnik.

W rywalizacji kajakarzy K1 zwyciężył Czech Prskavec, który wyprzedził Szwajcara Dougouda. Do 10-osobowego finału nie udało się zakwalifikować żadnemu z trzech Polaków. Mateusz Polaczyk zajął 16., Dariusz Popiela 17., a Michał Pasiut 19. miejsce.

Kolejny medal w teqballu

Szansa na kolejny medal w teqballu została wykorzystana! Alicja Bartnicka i Ewa Kamińska w dwóch setach wygrały z Francuzkami w meczu o brąz turnieju drużynowego kobiet. Biało-czerwone awansowały do strefy medalowej po zwycięstwie w ćwierćfinale nad Czeszkami Gabrielą Zachovą i Ivą Burvalovą. W półfinale ich rywalkami były uznawane za najlepszy duet na świecie Węgierki Lea Vasas i Zsanett Lujza Janicsek. To było jednostronne spotkanie – Madziarki dały Polkom zdobyć tylko siedem punktów i wygrały 12:4, 12:3.

Grad medali w kickboxingu

Polska powiększy swój dorobek medalowy w zmaganiach kickboxingu. Robert Krasoń wygrał w półfinale z Gruzinem Zurabem Ivanidze i powalczy o złoto. Jutro skrzyżuje rękawice z Hiszpanem, Mohammedem Hamdi Hajji.  Nie tak dobrze poszło Karolinie Juji, która na tym samym etapie okazała się gorsza od Niemki, Aliny Sophii Sodjunou. Przegrała także pozostała trójka: Oskar Sobański, Jakub Pokusa oraz Klaudia Szlachcic.

Olimpijska kwalifikacja

Łukasz Gutkowski zajął ósme miejsce w pięcioboju nowoczesnym. Polak niemal do końca miał szanse na medal, niemniej i tak odniósł sukces – 25-latek zapewnił sobie kwalifikację olimpijską.