24.02.2013 | Czytano: 2174

Szachy U Gerwazego(+zdjęcia)

W sobotę, 23 lutego br. w pensjonacie "U Gerwazego" spotkali się młodzi pasjonaci 64 pól z Krościenka i Szczawnicy. Rozegrany został pierwszy tegoroczny turniej szachowy, rozpoczynający czteroetapowe krościeńskie "Grand Prix".

Adepci "gry królewskiej" mogli skonfrontować aktualne umiejętności z rówieśnikami, a czasem ze starszymi kolegami. O ostatecznych lokatach w klasyfikacji generalnej zdecyduje suma punktów uzyskanych w comiesięcznych turniejach organizowanych w pensjonacie "U Gerwazego".

Celem sobotniego turnieju było, jak za każdym razem, rozwijanie zainteresowania szachami jako formą spędzania czasu wolnego oraz integracja środowisk młodych szachistów z sąsiadujących sołectw i miejscowości.

Nad przebiegiem gry czuwał sędzia Gerwazy Skubisz. Zawodnicy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w systemie: każdy z każdym. Kolejność miejsc w turnieju została ustalona na podstawie zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decydowały: bezpośredni wynik, liczba zwycięstw.

Uroczyste otwarcie turnieju nastąpiło o godz. 11.oo. Gospodarz pensjonatu Gerwazy Skubisz przypomniał podstawowe zasady gry. Dzieciom i rodzicom doceniającym walory gry tej gry zasygnalizował, że szachy od najmłodszych lat uczą koncentracji uwagi, zwiększają cierpliwość i wytrwałość, rozwijają zmysł twórczy, pamięć, intuicję, umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Ta gra uczy motywacji, determinacji, także uczciwości i sportowego zachowania. Wyjaśnił początkującym zasady fair-play obowiązujące podczas meczu: figura dotknięta musi ruszyć, postawiona musi zostać, zakaz używania komórek, rozmów itp. Uczulił na najczęstsze błędy i problemy pojawiające się podczas turniejów.

Były to oczywiście informacje przyjęte przez większość zawodników jako formalność. Wszak szachy to wyjątkowa dyscyplina sportowa, która wywiera pozytywny wpływ na gracza ucząc nie tylko przewidywania, logicznego myślenia, ale także sportowego współzawodnictwa. Wprawieni w turniejach szachiści wolą raczej przegrać i stracić nagrodę, niż zwyciężyć przez grę nie fair.

Z przebiegu zawodów najbardziej zadowolony może być Kacper Trzęsała, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Krościenku. Nie dość powiedzieć, że zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Kacper grał jak równy z równym przeciwko gimnazjalistom i licealistom, zdobył 10,5 pkt na 13 możliwych i zajął drugie miejsce w kategorii open! Duże brawa otrzymał także Tomek Morawa- uczeń Szkoły Podstawowej w Szczawnicy. Co prawda zajął tylko dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak zdobył kilka cennych punktów, wygrywając właśnie z gimnazjalistami i licealistami!

Medaliści ze szkół podstawowych:
1. Kacper Trzęsała - 10,5 pkt, /Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku
2. Bartosz Ciesielka - 8 pkt, /Szkoła Podstawowa im.Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy
3. Marek Kwak - 7 pkt, /Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku

Medaliści ze szkół ponadpodstawowych:
1. Zygmunt Soliwoda - 13 pkt, /Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku