24.02.2020 | Czytano: 2910

OOM: Wór medali

46 medali, w tym 23 złote, zdobyli dotychczas podhalańscy sportowcy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Śląsk 2020.

Najwięcej medali padło łupem biathlonistów. Na szyjach reprezentantów BKS WP Kościelisko zawisło 12 medali,  w tym sześć z najszlachetniejszego kruszcu, pięć srebrnych i jeden brązowy. Brązowy krążek wywalczyła juniorska Klaudia Topór w biegu pościgowym. Wraz z koleżankami – Weroniką Bieniasz i Patrycją Stanek – stanęła na najwyższym stopniu podium po biegu sztafetowym. Po trzy medale indywidualnie zdobyli: junior Jan Guńka – dwa złote (sprint i bieg pościgowy) i srebrny ( bieg indywidualny), Patrycja Stanek –srebrne (sprint, bieg pościgowy, indywidualny)   oraz juniorka młodsza Anna Nędza Kubiniec – trzy złote (sprint,  bieg pościgowy, indywidualnie). Do dorobku srebro dorzuciła sztafeta juniorów w składzie: Kamil Baranowski, Jakub Bartyzol i Jan Guńka.

Dziesięć medali zdobyli przedstawiciele kombinacji norweskiej.  Dwa krążki z najszlachetniejszego wywalczył junior młodszy Mateusz Jarosz (Wisła Zakopane). W tej samej kategorii wiekowej Adam Skupień wywalczył srebro Do tego obaj  dorzucili krążki w biegach drużynowych. Jarosz wspólnie z Maciejem Gąsienicą Ciaptakiem stanęli na najwyższym stopniu podium, zaś na najniższym stopniu stanął Skupień z Bartłomiejem Kuchtą.
W kategorii junior Andrzej Szczechowicz (Wisła Zakopane)  zdobył dwa medale, w kolorach złotym i srebrnym. Z kolei reprezentant Chochołowa Maciej Zborowski dwukrotnie zajmował trzecią pozycję. Ponadto razem w drużynie okazali się najlepsi.

Skoczkowie zakończyli rywalizację z dorobkiem ośmiu medali. Cztery krążki z najszlachetniejszego kruszcu wywalczyli: junior młodszy Adam Niżnik (Wisła Zakopane) – dwa (HS 77 i HS 104), który dorzucił trzeci w drużynówce razem z Mateuszem Jaroszem i Stanisławem Majerczykiem ( ten ostatni na skoczni HS 77 zdobył brązowy medal)  oraz junior Mateusz Gruszka (AZS Zakopane) na skoczni HS 77.  W juniorkach brązowy krążek zawisł na szyi Róży Pawlikowskiej na skoczni HS 77. Andrzej Szczechowicz, Stanisław Ciszek i Mateusz Gruszka wywalczyli srebro w drużynówce juniorów. Z kolei z brązu cieszyli się juniorzy młodsi: Maciej Zborowski, Kacper Stosel i Krzysztof Kieta.

Przedstawiciel narciarstwa alpejskiego wrócili z sześcioma medalami. Ozłoceni zostali:  Bartosz Szkola (UKS Mitan Zakopane) w slalomie gigancie, Emila Żółtek – supergigant, Błażej Budz – slalom i Anna Skarbek Malczewska –slalom gigant. Kolekcję medalową uzupełnił dwoma  brązowymi medalami Janusz Mitan – supergigant i slalom.

Dwa złote krążki, tyleż srebrnych i jeden brązowy wywalczyli biegacze z klubu Regle Kościelisko. Kolekcjonerem medali został Sebastian Bryja – dwa złota ( 10 km Cl i 7,5 km F) oraz dwa srebrne  - sprint F. Brąz wywalczył Robert Bugara na 7,5 km F.

Pięć medali zdobył junior młodszy Maksymilian Rzepka (SNPTT Zakopane) w łyżwiarstwie szybkim. Medale z najszlachetniejszego kruszcu padły jego łupem na 1 km i w wieloboju. Na dystansach 3 km i 1500 metrów cieszył się ze srebra, a po biegu na 5 km z brązowego.