29.10.2017 | Czytano: 1671

Pierwsze mistrzostwa pod dachem

Wreszcie łyżwiarze szybcy doczekali się dachu nad głową. Otwarto kryty tor w Tomaszowie Mazowieckim. Od piątku trwały tam mistrzostwa kraju.

Pierwszego dnia pierwszych w historii MP na krytej hali rozegrano po dwie konkurencje męskie i żeńskie. Zawody rozpoczęli sprinterzy i sprinterki. W rywalizacji na 500 metrów złote medale zdobyli Natalia Czerwonka i Artur Waś.

Kobiety pojechały na 3000 metrów, gdzie najszybsza okazała się Katarzyna Bachleda Curuś (4:15.17), która o niespełna sekundę okazała się lepsza od dwie dekady młodszej 17 –letniej Karoliny Bosiek.

Mężczyźni rywalizowali zaś na 5000 metrów. Tutaj najlepszy wynik osiągnął Jan Szymański (6:37.50). Reprezentant AZS-u AWF Poznań wyprzedził zakopiańczyka Konrada Niedźwiedzkiego (6:38.11)

Wyścig na 1500 metrów kobiet zakończył się triumfem Natalii Czerwonki, której jako jedynej udało się złamać barierę dwóch minut. Łyżwiarka z Lubina wygrała na tym dystansie z czasem 1:59.77. Obok niej na podium stanęły również Katarzyna Bachleda-Curuś (2:01.03) oraz Luiza Złotkowska (2:02.14).

Niewielka przerwa dzieliła rywalizację na 1500 metrów z początkiem jazdy na najdłuższym dystansie – 5000 metrów. Być może był to jeden z powodów, dla którego na tym dystansie zobaczyliśmy zaledwie pięć zawodniczek. Aleksandra Goss tylko na początku zdołała utrzymywać tempo Magdaleny Czyszczoń. Końcówka biegu należała już jednak do łyżwiarki z Zakopanego. Czyszczoń pojechała zdecydowanie szybciej od rywalki, dzięki czemu z czasem 7:22.03 wygrała rywalizację na tym dystansie.

W klasyfikacji wieloboju sklasyfikowane zostały cztery łyżwiarki. Najlepszy łączny wynik uzyskała Katarzyna Woźniak (169,939), która minimalnie wyprzedziła Katarzynę Bachledę-Curuś (169,990). Podium uzupełniła Magdalena Czyszczoń (171,811).

O medale na podobnych dystansach walczyli także mężczyźni. Na 1500 metrów bezbłędny okazał się być Konrad Niedźwiedzki. Czas 1:48.11 był na tyle dobry, iż jadący w ostatniej parze Jan Szymański i Adrian Wielgat nie zdołali z nim wygrać. To Niedźwiedzki został zatem mistrzem Polski na dystansie 1500 metrów.

Na najdłuższym z dystansów 10000 metrów, wydawało się, że żadnej konkurencji nie znajdzie Jan Szymański i tak też się stało.

W wieloboju u mężczyzn sklasyfikowano sześciu łyżwiarzy, spośród których najszybszy okazał się Jan Szymański (154,313).
1000 metrów u kobiet wygrała Natalia Czerwonka, która tym samym sięgnęła po swoje trzecie złoto tegorocznych MP, uzyskawszy wynik 1:17.44. Nieco wolniejsza Katarzyna Bachleda-Curuś (1:18.86), która sięgnęła po srebrny medal.

U mężczyzn na tym samym dystansie najszybszy okazał się Konrad Niedźwiedzki. Jemu z kolei złoty medal przyniósł czas 1:10.08.

U kobiet w biegu masowym bardzo dobrej strony pokazała się w nim Karolina Bosiek. 17-letnia łyżwiarka zdołała wygrać dwa punktowane okrążenia, a na jednym linię mety przekraczała jako druga – za plecami Natalii Czerwonki, która wcześniej przypuściła atak. Ani Czerwonka, ani Bosiek nie były jednak w stanie utrzymać fenomenalnego tempa aż do mety. Gdy cztery inne łyżwiarki zaatakowały na ostatnich okrążeniach, wspomniane dwie pozostały nieco w tyle i nie nawiązały już walki o ostateczne zwycięstwo na mecie. Po to, wydawało się, wystartowała natomiast Magdalena Czyszczoń, która prowadziła jeszcze na początku ostatniego okrążenia. Później jednak wyraźnie opadła z sił i dała się wyprzedzić dwóm zawodniczkom. Mistrzynią Polski została Luiza Złotkowska, a na drugim miejscu mass start zakończyła Katarzyna Bachleda-Curuś.

Wyścig ze startu masowego mężczyzn zakończył się triumfem Konrada Niedźwiedzkiego. Dzięki czemu wywalczył trzeci – podobnie jak Natalia Czerwonka - złoty medal.